Otvaranje podforuma za ostale FOSS *nix sisteme

Predlozi, pohvale, kritike, prijave problema i sugestije idu ovde
Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Jan 2012, 01:37


Napomena: ovo je izdvojeno iz sledećeg topica index.php?topic=1008.

Imali smo i predlog da se otvori deo za ostale operativne sisteme ili FOSS Unix sisteme. Ali ja imam mali otpor toj ideji zato što zajednica *BSD korisnika u Srbiji već postoji: http://www.bsdserbia.org/. Bolje je diskusiju preneti tamo, nego im rasipati posetu po drugim sajtovima. Inače, za pitanja oko BSD Srbija možete se obratiti i s0xxx-u.
Last edited by bocke on 22 Jan 2012, 14:37, edited 1 time in total.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 21 Jan 2012, 22:16


Ima Slack dosta više sličnosti sa BSD-om od klasičnih linuksa sa "System V init" stilom i možda ne bi bilo loše obrađivati i taj aspekt ukoliko ima potrebe (a zna da je bude npr. prilikom instalacije nekih aplikacija)...
Komparacija je svakako potrebna, mada sa linux raznolikošću i našim mentalitetom svašta ume da se izrodi iz takvog polemisanja, ali to ne menja činjenice koje treba da budu poznate.
Ja vučem Slack na slaboj i staroj mašini (reaktiviranoj nakon što je u delovima čučala pod krevetom 3 godine) jer me mrzi da se previše bakćem oko instalacije dodatnih programa (povlačenja sa neta i sl.), a sa Xfce se ne primećuje razlika u odnosu na mnoge iznad nabrojane distroe...



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 12
Joined: 18 Jan 2012, 15:58

Post Napisano: 22 Jan 2012, 10:28


@bocke

Slazem se, ali opet i ovde mozemo pricati o BSD-u bez problema. Ja to sve stavljam u isti kos, iako ne koristim Linux preterano mnogo, ali postujem svaku zajednicu. ;)

Sto se tice BSD-ova i recimo minimalnih zahteva za pokretanje, to je sve opisano u INSTALL.* fjalovima. Recimo za NetBSD i OpenBSD pod i386:
NetBSD 5.1.1_PATCH runs on all i486 or later PC-compatible systems with 1 to 32 processors. The minimal configuration for a full, standard installation is 32MB of RAM and 250MB of disk space.
http://nyftp.netbsd.org/pub/NetBSD-dail ... etBSD/i386 System Requirements and Supported Devices
The minimal configuration to install the system is 24MB or 32MB of RAM and
perhaps 200MB of disk space.  To install the entire system requires much more
disk space, and to run X or compile the system, more RAM is recommended.
http://ftp.aso.ee/pub/OpenBSD/5.0/i386/INSTALL.i386

Naravno to su neki minimalni zahtevi, bez X-a i ostalog. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Jan 2012, 10:40


s0xxx wrote: @bocke
Slazem se, ali opet i ovde mozemo pricati o BSD-u bez problema. Ja to sve stavljam u isti kos, iako ne koristim Linux preterano mnogo, ali postujem svaku zajednicu. ;)
Ma i ja sam sličnog mišljenja. Samo mi se ne sviđa ideja o otvaranju 10 novih podforuma. Pogotovo što ne postoji dovoljan broj tema. ;)

Btw, za starije mašine možda NetBSD 4? Ima mnogo manje zahteve i dolazi sa XFree86 4.x.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 22 Jan 2012, 11:40


Zašto 10 podforuma, dovoljan je jedan forum ili podforum, a u njemu bu išlo 10-ak tema i to je to.

Eto odmah Soxxx za moda toga foruma i gotova stvar. :)
A imao bi i moju bočnu podršku, bez brige. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 22 Jan 2012, 12:52


Ja mislim da je krajnje vreme da zastanemo i razmislimo o svemu. Ovo je n-ti put da se pominje priča o posebnim sekcijama za druge distribucije/derivate/Unix_like sisteme. Zar je toliki problem da shvatimo da je ovo zajednica Slackware Linux korisnika/ljubitelja? Zašto onda tolika želja da se cela priča razvodni i da se tok cele stvari promeni iz korena? Pa zar ne postoje forumi koji se bave drugim distribucijama? Evo, pre neki dan je reaktiviran Mint forum, BDS je jedan od odličnih primera kako se vodi forum koji se bavi samo jednom temom. Zar MC Linux podforum nije jedva vrsta univerzalnog foruma koji ne forsira ni jednu distribuciju već ih sve postavlja na ravnopravno mesto? Zašto onda taj forum ne bi bio poligon za nešto veće??? Zašto mešati babe i žabe? Ja nemam nikakav problemšto sam sve ovo postavio u javni deo...da vidimo reakcije ostalih članova (ovih 15ak aktivnih uključujući i nas). Ukoliko se većina slaže da bi ovo trebao biti univerzalni forum, ja bi im dao punu slobodu da svoju priču prebace na drugo mesto (ili bi se ja lično povukao iz te priče). Mi ne treba da očekujemo posete kakve ima MC, ES, LQ i slični forumi. Mi treba da budemo mesto gde će ljudi moći da dobiju pravi savet i put ka rešenju problema koji je direktno vezan za Slackware Linux. Pogledajte samo nivo preciznosti i detaljnosti koji postoji na Ubuntu Srbija. Ukoliko se neko javi na engleskom jeziku i postavi problem vezan za Ubuntu on se odmah prosleđuje na glavni Ubuntu forum i kraj priče. Niko se ne trudi da se bavi tim problemom ako se zna koje "zadužen" za rešavanje istog... iako je svaki član važan i učestvuje u "brojčanoj snazi foruma". Zašto mi onda imamo taj problem?
Last edited by drummer on 22 Jan 2012, 13:21, edited 1 time in total.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 22 Jan 2012, 13:14


Sve napisamo Drummer stoji, ali onda treba ukloniti distribucije tipa Ubuntu, Mandriva, Fedora, Mint, Ping... jel BSD distroi imaju više veze sa Slackom nego pomenuti.
To je moje mišljenje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Jan 2012, 13:42


@Drummer: slažem se. :)

Btw, i postavio si na javnom delu. ;)

@Broker: pa nije ti to baš tačno. :) *BSD koriste BSD kernel. Slackware i gore pomenute distribucije koriste Linux kernel. *BSD većim delom koriste BSD alate, Slackware i gore pomenute distribucije koriste GNU alate. Zašto je važan kernel? Zato što se mnogo toga razlikuje, uključujući imena uređaja, postupak izgradnje, lokacija i ime kernela, kao i način butovanja istog. Razlikuju se i particiona šema i način instalacije i upravljanja softverom. ;)

Što se tiče brisanja, već postoji veliki broj tema, tako da ne vidim konkretnu svrhu za to. ;)

Btw, ova diskusija je offtopic u ovoj temi. Ako želite da nastavimo, premestićemo u novu temu u odgovarajućem forumu.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 12
Joined: 18 Jan 2012, 15:58

Post Napisano: 22 Jan 2012, 13:57


Ako ste vec otvorili Slack-specific forum neka tako i ostane. Jedan kutak, npr. "svi ostali, ukljucujuci Unix-like", gde bi se moglo diskutovati o svima ostalima, pa cak i *BSD. Samo moje misljenje... ;)

Nisam generalno za to da svaki distro dobije svoj nezavisni forum. Najbolje bi bilo jedan zajednicki, pa onda podforumi. Svaki distro je imao pretka, a ima samo nekoliko originalnih, i to je to. I ovako nas (mislim na FLOSS) ima (pre)malo. Kada bi postojao centralizovani sajt, sa zajednickom zajednicom Linux/BSD/Solaris/*nix to bi bilo ekstra. Svako u svom kutku, a opet mogu diskutovati u onim delovima koji su zajednicki (GNU alati, userland, scripting, programming...). Lepa zamisao koja je veoma tesko izvodljiva, pretezno i zbog prirode ljudi da brane svoje i pljuju tudje.


@bocke

Mislim da je mislio na runlevels vs BSD rc.

Izvinjavam se za off (mogla bi tema da se izdvoji)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Jan 2012, 14:19


Ne stignem sad da odgovorim. Nisam tu popodne, pa ću samo da izdvojim u posebnu temu. ;)

Samo smireno i bez nervoze. :) Nemojte da se pobijete dok me nema.  :grin:

@soxx: generalno nisam protiv otvaranja foruma za druge *nix operativne sisteme. Samo trenutno ne  postoji dovoljan broj tema. Otvarati prazan forum po meni nema smisla. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests