openSUSE

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 14 Nov 2009, 23:00


Jedna od poslednjih velikih Linux distribucija je, pred kraj godine, izbacila svoju novu verziju openSUSE Linux 11.2 koja je već dostupna za download na http://software.opensuse.org" onclick="window.open(this.href);return false;. Neka od najbitnijih unapređenja su svakako sledeća:

    * KDE 4.3, kao glavno unapređenje KDE platforme, nudi unapređenu mrežnu podršku i bolju integraciju sa Firefox-om i  OpenOffice.org-om.
    * GNOME 2.28, najnovija verzija popularnog GNOME desktopa, koje uključuje potpuno novu temu, unapređenu aplikaciju za ažuriranje softvera, web kamere i video aplikacije kao i nove funkcionalnosti koje se pripremaju za GNOME 3.0 u 2010 godini. Ovo uključuje i preview verziju GNOME 3.0 sa GNOME Shell-om.
    * OpenOffice.org 3.1 je kompletan office paket kompatibilan sa Microsoft Office-om. Ovo izdanje uključuje unapređenja u Writer-u, kao i u aplikaciji za crtanje.
    * Robustna mogućnosti social networking-a sa dodatkom GNOME i KDE microblogging klijenata koji mogu da obrade više sajtova tog tipa, uključujući Gwibber i Choqok.
    * Unapređenja u smeštanju podataka poput mogućnosti za enkripcijom celog hard diska za veću sigurnost podataka. Korisnici mogu iskoristiti prednosti sledeče generacije fajl sistema za Linux poput Ext4 ili btrfs.
    * Prvi preview WebYaST-a: Web alatke za udaljenu administraciju za openSUSE sisteme koja omogućava pojednostavljeno održavanje i administraciju.
    * Unapređenja u korišćenju uključuju mogućnost instalacije GNOME ili KDE live medija sa USB-a, mnoga unapređenja za bolji rad openSUSE 11.2 na netbook-ovima, kao i podršku za in-place ažuriranja korišćenjem Zypper-a, tako da korisnici openSUSE 11.1 mogu ažurirati svoj sistem na 11.2 bez potrebe sa instalerom.

openSUSE 11.2 izdanje je dostupno u 4 verzije za x86 i x86-64 platforme (Gnome ili KDE). openSUSE je besplatan za preuzimanje i slobodno se može redistribuirati. Da bi se pridružili openSUSE zajednici, saznali nešto više ili preuzeli openSUSE 11.2 već danas, porepučujem da posetite http://www.opensuse.org" onclick="window.open(this.href);return false;.

Izvor vesti
Image



offline

Post Napisano: 19 Nov 2009, 03:01


Evo da se pohvalim da sam testirao na svojoj masini openSUSE 11.2.
Utisak sledeci, kao i kod 11.1 kde4.x je jos uvek nestabilan i desavaju se cudne stvari :(, na 11.1 sam to resavao stavljanjem 3.5.10 koji je dolazio uz installDVD, ovde toga nema :(. Gnome manje vise ok radi, kao i ostatak paketa koje sam testirao, za to kratko vreme koje je openSUSE 11.2 proveo na masini.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 19 Nov 2009, 12:56


Znači, testirao si ga par sati, i šutnuo, toliko je dobar?  :-/ :D
Image



offline

Post Napisano: 19 Nov 2009, 14:59


Tako nekako, sto ne znaci da je los, nego jednostavno kod mene ne radi kako valja :(
Moguce da na drugim masinama bolje radi. Al se dobro secam da sa 11.1 i kde4.1.3 slicni problemi kao sa 11.2 i kde 4.3.1 :(



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 19 Nov 2009, 21:54


Ja sam ga probao nesto kratko u RC 2 verziji kao KDE4 live cd i radio je ok sem sto ponekad Yast iz cita mira nije hteo da se podigne,mada to se desavalo i u prethodnim izdanjima
Malo mi je,doduse,cudno da KDE 4.3.1 tako baguje  :huh:



offline

Post Napisano: 20 Nov 2009, 00:07


moonbeam_rider wrote: Malo mi je,doduse,cudno da KDE 4.3.1 tako baguje  :huh:
Mozda izgleda cudno, al evo npr. na Arch-u 4.3.3 radi super, dok na slackware-currentu kde4.3.3 katastrofa :(, necu da odem u off.... nego ocu reci da moguce da nije do samog KDE-a.



offline

Post Napisano: 04 Jan 2010, 02:21


Moje resenje problema na svim distroima sem arch-u koji su imali KDE4 je stavljanje novijih drivera za nvidia kartice :(, tako sam i na gentoo resio KDE problem
Zbog toga se cesto desavalo da plasma puca itd..... Eto mozda nekom ko ima slicnih problema a ima nvidia karticu neka proba, meni uspelo  :grin:



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 02 Jan 2012, 23:32


It is November 16, 2011 and our mirrors have synced. Time to present to you: openSUSE 12.1! This release represents more than eight months of work by our international community and brings you the best Free Software has to offer. Awesome improvements include the latest GNOME 3.2 desktop as well as the newest from KDE, XFCE and LXDE; your ownCloud made easy with mirall; Snapper-shots of your file system; and much, much more.
Desktops

openSUSE 12.1 comes with the new GNOME Shell 3.2. We presented you with a taste of GNOME Shell on openSUSE 11.4. Since then, many bugs have been squashed and numerous small improvements have made life on the Shell more comfortable. Notifications are much nicer, you can now configure your online accounts in one place and Shell handles multiple-screen setups better.

Among the features is color management, something GNOME shares with KDE where openSUSE is the first to integrate the Oyranos color management system. Also new from KDE is Apper, an easier-to-use PackageKit front end.

ownCloud integrating with the local calendar
Cloud things

It is 2011, and most of us use ‘cloud’ technology like having our files on Dropbox, friends on Facebook and music on Spotify. But these technologies are arguably dangerous from a security and privacy point of view. While not solving all problems yet, ownCloud aims to bring these services back under your control.

openSUSE is the first Linux distribution to support ownCloud with its own unique mirall desktop integration. For end users, mirall makes the difference between thinking that ownCloud is interesting and being able to actually use it. Read about mirall and ownCloud in our documentation to find out why!

For more demanding use cases in the small business area, our Virtualization and Cloud repository offers the latest versions of Eucalyptus, OpenNebula and OpenStack for openSUSE 12.1. And we support all the virtualization technologies including Xen 4.1, KVM and VirtualBox which can be managed with the latest virt-manager and open-vm-tools.

SUSE Studio users can already build unique versions of openSUSE 12.1, with custom package selections, artwork, scripts, etc. that can be deployed directly to Amazon EC2 or onto a variety of other cloud platforms.
Snapper in action
Under the hood

openSUSE 12.1 includes Snapper, a new and unique tool that employs the snapshot functionality in btrfs to allow you to view older versions of files and revert changes. The integration of Snapper into the zypper package manager allows roll back of system updates and configuration changes.

openSUSE is also the first major distribution to ship the Go programming language, Google’s new open development language. Go is a fast, easy-to-use language that helps programmers handle multi-core, networked machines with the convenience of garbage collection and run-time reflection.
Keep tumblin’ and rollin’!

openSUSE 12.1 can of course also move to Tumbleweed, our cutting-edge rolling release repo which contains the latest stable versions of all software. Tumbleweed lessens the significance and change impact of major releases by updating systems continuously. Existing Tumbleweed users will have to make a small change to their repositories to stay current. For future releases of openSUSE this won’t be needed anymore.

HOMEPAGE



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 28
Joined: 22 Dec 2011, 18:27
Location: Teslić

Post Napisano: 04 Jan 2012, 23:48


Upravo sam završio instalaciju openSUSE-a i tipkam s njega.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests