Kernel azuriranje nakon instalacije slackware 14.2

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 04 Feb 2017, 21:58


Zdravo.
Instalirao sam Slackware 64 14.2, na UEFI sistemu\GPT particiji, preko USB stika. (Ovi danasnji laptopovi nemaju dvd citace :azn: ).
Moje pitanje, bi glasilo : Da li nakon upgrade (slackpkg update , upgrade-all) i azuriranja kernela, je potrebno samo uraditi sledece :
1. eliloconfig,
2.potvrditi sa ok u Install Elilo masci, i
3.restartovati racunar.

Pozdrav



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 04 Feb 2017, 22:48


Voleo bih da mogu da ti pomognem, ali imam ograničeno iskustvo sa elilo. Za sada sam imao iskustva samo sa Apple EFI-jem. Uspešno sam koristio rEFInd i GRUB 2. Elilo sam samo probao.

Rekoh da napomenem pošto smo bili online u isto vreme. Svratio sam zbog nečeg drugog. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 04 Feb 2017, 23:12


Ok.
Neću da žurim. Čekam mišljenje od nekog ko je prošao tu proceduru.

Pozdrav.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 04 Feb 2017, 23:16


Mene će tek čekati procedura :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2017, 18:37


Mali savet za "uradi sam" pristup. Ovakve stvari možeš lako probati u virtualnoj mašini. I VirtualBox i Qemu podržavaju UEFI pa nije tako teško probati. Mislim da je za Qemu potrebno neko minimalno čačkanje, dok u VirtualBox-u sve radi automatski kad se uključi odgovarajuća opcija. Ali nisam dugo probao UEFI pod Qemu pa je moguće da su i oni napredovali na tom polju.

U svakom slučaju, tako možeš lako isprobati i sam. :beer:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 17 Feb 2017, 19:57


Nemam vremena da probam to sa VirtualBox-om.
Instalirao sam REFIND sa slackbuilds.org sajta. (Posle kompajliranja i instaliranja paketa, mora se odraditi i komanda sh refind-install.
Refind je pronašao tri stavke : Windows i dva Slackware-a (vmlinuz i elilo varijantu). Samo elilo varijanta radi. Za sada mi je to dovoljno. Kad budem imao vremena da odradim testiranje u virtual boxu :huh: , napisaću rezultate).

Podrav



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 30 Mar 2017, 22:27


Zdravo,
ažurirao sam sistem (14.2 stable). Nakon ažuriranja, sistem traži rekonfiguraciju lilo sistema, koju ne uspeva da odradi.
Ručno se odradi eliloconfig, potvrdno odgovori na nekoliko pitanja i restartuje sistem.
Nakon restarta sistema, potrebno je reinstalirati refind, (obavezno odraditi # ./refind-install u /tmp/SBo/package-refind) , ako koristite refind.

Eto.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 19 May 2022, 18:09


Zdravo,
jedan update za Slackware 15.0.
Instaliran je rEFInd ručno, preko paketa skinutog sa sajta autora. (Ne, sa Slackbuilds.org). Nekako mi paketi instalirani na SlackBuild način ne rade.

Nakon ažuriranja kernela potrebno je pozicionirati se u BOOT folder i pokrenuti komandu : cp vmlinuz /boot/efi/EFI/Slackware/.
To bi bilo sve.
Pozdrav



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 May 2022, 09:00


sl13 wrote:
19 May 2022, 18:09
Zdravo,
jedan update za Slackware 15.0.
Instaliran je rEFInd ručno, preko paketa skinutog sa sajta autora. (Ne, sa Slackbuilds.org). Nekako mi paketi instalirani na SlackBuild način ne rade.
Kako praviš paketiće sa SlackBuilds.org? Obraćaš li pažnju na zavisnosti?

Ako koristiš sbopkg ili sličnu alatku, moraš da preuzmeš najnoviju verziju za podršku za Slack 15 (ili ako nema novije verzije da ručno dodaš 15.0 repoe). Sad već postoji određeni broj paketa koje nije moguće izgraditi sa skriptama za 14.2 zbog nekih promena u novijim verzijama cmake i GCC. Ovo je moguće rešiti uz nešto truda, ali je daleko lakše prebaciti repoe na 15.0 gde su većina ovih problema već rešeni.

Drugi čest problem je da određeni stari paketi izrađeni na 14.2 ne rade na 15.0. Ovo je najčešće zato što 15.0 ima novije verzije biblioteka. Najčešće je krivac icu4c. I najmanja nova verzija ove biblioteke zahteva da se paketi izgrađeni sa starom verzijom ponovo izgrade. To čak važi i za AlienBob-ov LibreOffice.

Neko rešenje bi bilo da se sačuvaju biblioteke prethodne verzije iz /usr/lib64 (libicudata.so.X.Y, libicui18n.so.X.Y, libicuio.so.X.Y, libicutest.so.X.Y, libicutu.so.X.Y, libicuuc.so.X.Y) zatim ih je moguće, nakon instalacije nove verzije, ponovo kopirati u /usr/lib64, u neki drugi direktorijum u LD_CONFIG putanji (/usr/local/lib) ili staviti u poseban direktorijum koji je potrebno zatim dodati u /etc/ld.so.conf. Ako je aplikacija instalirana u /opt/appname, onda je dovoljno dodati ih u /opt/appname/lib(64).

Slično je i za druge biblioteke koje ruše stare pakete kao što su WxWidgets ili WebKit i njihove zavisnosti.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests