Надоградња Слеквера или свежа инсталација?

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Mar 2016, 01:10


Nisam baš siguran šta je glavno pitanje i problem :)

Prvo što mi nije jasno je ta nova instalacija, da li je u pitanju stabilna ili razvojna verzija, 14.x ili current?
Nisam uspeo iz posta da shvatim zašto izbegavanje korišćenja sbopkg na novoj instalaciji? Evo ja imam current, najsvežije update-ove, plasma od alienbob-a (opet najsvežije), multilib i sbopkg prebačen na master/git granu (na linuxquestions forumu je pisala preporuka da se korisnici currenta prebace na tu granu jer će ti paketi uglavnom i biti u 14.2 grani na sbopkg). Retko kad imam problem da nešto neće da se kompajlira mada nešto i ne kompajliram često u poslednjih nekoliko meseci.

Ako si instalirao stabilnu verziju, kad budeš hteo nadogradnju na 14.2, obično je dovoljno samo da promeniš mirror i update će odraditi svoje. A možeš i novu instalaciju ako hoćeš :)

Ako pak imaš current, onda će pri objavi da current postaje 14.2, biti update pri kome će se promeniti i /etc/slackpkg/mirrrors tako da ćeš dobiti opet 14.2 bez potrebe da menjaš mirrore.

Current posmatraj kao razvojnu, pa i test, verziju za naredno stabilno izdanje. Pred kraj ciklusa razvoja, kao što je ulazak u beta fazu ili RC (kao što je sada slučaj) onda nije preporučljivo koristiti sbopkg granu prethodne stabilne verzije (14.1 u ovom slučaju) zbog razlika u dostupnim verzijama biblioteka u prethodnoj (14.1) i narednoj (14.2) stabilnoj verziji.

Nakon što se objavi sledeće stabilno izdanje sbopkg se privremeno "zaključava" dok se ne izvrši provera i sređivanje svih skripti. Za to ne postoji određeno vreme kada mora biti gotovo ali se i dalje može koristiti pomenuta git/master grana.

Što se tiče kernela, ne znam kakav problem imaš sa kernelom (možda je pisalo na forumu ali sam zaboravio) pa imaš potrebu da biraš verziju. Kod mene je 4.4.6 koji je stigao uz current nadogradnju. Ne primećujem da mi sistem odbija da nešto radi ili da ima nekih problema.

Trenutno jedino teamviewer traži stariju biblioteku libpng za normalan rad. Kod mene su obe biblioteke instalirane (starija i novija) pa i to radi bez problema :) Ako imaš 64bit onda ti treba li multilib i 32bit paket za libpng da bi teamviewer radio kako treba. Ok znam da se nigde nije postavilo pitanje oko teamviewer-a, samo navodim primer razlike u bibliotekama između Slackware-a 14.1 i current.

Pih, poduži post u 1 ujutru a u 8 ustajem da idem na posao :D

Pozdrav i nadam se da sam možda uspeo da odgovorim na neko pitanje :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 20 Mar 2016, 11:52


Hvala, stereo.
Odgovorio si na sve moje nedoumice, uprkos nejasnoćama. :rolleyes:
stereo wrote:Nisam baš siguran šta je glavno pitanje i problem :)
Prvo što mi nije jasno je ta nova instalacija, da li je u pitanju stabilna ili razvojna verzija, 14.x ili current?
Nisam uspeo iz posta da shvatim zašto izbegavanje korišćenja sbopkg na novoj instalaciji?
Razjasniću ukratko još jednom.
Odradio sam svežu instalaciju 14.1 64-bit i nakon prvog boot-a promenio mirror ka current grani i dodao # ispred
'kernel-huge' i 'kernel-modules' u /etc/slackpkg/blacklist da bih 'pokupio' aktuelni kernel.
Zatim standardne komande za update, install-new, upgrade-all, zatim 'lilo' i reboot,
a nakon toga i 'clean-system'. Sve je proteklo u najboljem redu i tako sam došao do current-a. :angel:
Pomenuo sam sbopkg zbog komplikacija sa 'crnom listom' paketa i problema prilikom nadogradnje na -current.
Nije mi bilo jasno šta se tu dešava, ali sam u međuvremenu saznao 'u kom grmu leži zec'. :grin:
Sad ne strepim od toga, jer je sistem 'čist' i mogu ga ponovo koristiti.

Pre toga, danas ću dodati slackpkg+ i multilib, pa će utisak biti kompletniji.
:beer:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests