mpv - program za prikaz multimedije

Prikazi softvera i linkovi za preuzimanje

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 Oct 2014, 19:13


mpv

Image

mpv je program za puštanje multimedije nastao kao fork mplayer2 i MPlayer projekata. Deli neke od mogućnost sa njima, ali uvodi i mnogo novih.
  • Standardne komandne opcije - MPlayer-ov parser opcija je unapređen tako da se ponaša kao drugi konzolni programi i mnoga imena opcija i semantika su prerađeni da bi bili intuitivni i pamtljivi.
  • Kontrole na prikazu - Dok mpv nema zvanični GUI, ima kućicu sa kontrolama koja se pojavljuje pri pomeranju miša.
  • Video izlaz visokog kvaliteta - mpv koristi OpenGL baziran video izlaz koji ima mnoge mogućnosti koje videofili vole, kao štu su skaliranje videa popularnim algoritmima visokog kvaliteta, upravljanje bojama i drugo.
  • GPU video dekodiranje - mpv koristi FFmpeg hwaccel API-je da bi podržao VDPAU, VAAPI i VDA ubrzanja video dekodiranja.
  • Aktivni razvoj - mpv je pod aktivnim razvojem i fokusira se na čišćenje i refaktorisanje izvornog koda, ali i na dodavanje novih opcija.
Zvanična strana
http://mpv.io/" onclick="window.open(this.href);return false;

Preuzimanje
http://mpv.io/installation/" onclick="window.open(this.href);return false;

A Slackware?
Postoji nekoliko nezvaničnih SlackBuildova: https://www.google.com/search?q=mpv+slackbuild" onclick="window.open(this.href);return false;



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Oct 2014, 11:43


Kontam, možda je rapha hteo da isproba ovaj plejer pa zato pita o prepakovanju paketa. Mislim da je bolja varijanta izgraditi iz izvornog koda pošto su multimedijalne zavisnosti dosta teške za "hvatanje".

Samo da napišem da upravo testiram izgrađivanje mpv-a pomoću minimalno izmenjenog PhantomX-ovog SlackBuilda (prvi link u Googleu za "mpv slackbuild"). Ako sve prođe kako treba napisaću kratko upustvo.

Samo što je moja verzija ffmpega nešto starija nego što najnoviji mpv očekuje, tako da sam bio primoran da rekompajliram ffmpeg (ili u suprotnom da kompajliram stariju verziju mpv). Sad kompajliram mpv, pa javljam šta sam uradio.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Oct 2014, 12:39


  • Instalirajte ffmpeg. AlienBob ima gotove pakete.

    Eventualno možete kompajlirati iz SBo. Evo vam je moja ffmpeg.sqf queue datoteka (sadrži gotove sve korisne zavisnosti):
    ffmpeg.sqf.gz
    (341 Bytes) Downloaded 437 times
  • Instalirajte waf. Ovo je gotovo neizmenjen SlackBuild pozajmljen od PhantomX-a:
    waf.tar.gz
    (4.47 KiB) Downloaded 457 times
    Nije potrebno da budete root da biste izgradili paket (ali morate biti root da biste ga instalirali), a izvorni kod će biti automatski preuzet.

    Code: Select all

    sh waf.SlackBuild
    su
    installpkg waf-1.8.2-*.t?z
  • Izgradite mpv. Ovo je ažurirani i sređen PhantomX-ov SlackBuild koji radi sa verzijom 0.6.2:
    mpv.tar.gz (provukla se greška u SlackBuildu: --enable-sdl1 umesto --enable-sdl)

    Ispravljeni SlackBuild:
    mpv.tar.gz
    (5.17 KiB) Downloaded 432 times
    SlackBuild korišćen za pravljenje paketa u postovima ispod:
    mpv2.tar.gz
    (5.17 KiB) Downloaded 441 times
    Nije potrebno da budete root da biste izgradili paket (ali morate biti root da biste ga instalirali), a izvorni kod će biti automatski preuzet.

    Code: Select all

    sh mpv.SlackBuild
    su
    installpkg mpv-0.6.2-*.t?z
    Ako želite bolju kontrolu nad opcijama, možete prilagoditi "waf configure" opcije (waf configure --help za spisak). Neke od dodatnih opcija ćete naći i u komentaru ispod te linije.
I evo ga:
mpv-slackware.png



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Oct 2014, 13:43


Za "prvu pomoć" ili za one koji ne vole da kompajliraju pakete, upakovao sam mpv za Slack 14.1. Jedina zavisnost je Alienbobov ffmpeg paket.

mpv za 64-bitni Slackware i Alienbobov ffmpeg (2.2.1)

Ova verzija nije izgrađena sa optimalnim opcijama kako bi se smanjile dodatne zavisnosti.
mpv-0.6.2-x86_64-1bocke.txz
(485.14 KiB) Downloaded 433 times



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Oct 2014, 16:00


mpv za 32-bitni Slackware i Alienbobov ffmpeg (2.2.1)

Ova verzija nije izgrađena sa optimalnim opcijama kako bi se smanjile dodatne zavisnosti.
mpv-0.6.2-i686-1bocke.txz
(484.64 KiB) Downloaded 422 times



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Oct 2014, 16:05


Elem, poveliki cim je dizanje i podešavanje virtualnih mašina sa čistom instalacijom Slacka, instalacija zavisnosti i zatim izgradnja paketa. Ovo sam najviše uradio zbog toga da bi program mogao da se isproba. Ako vidim da nema nešto mnogo interesa, neću se puno cimati u budućnosti. Što se mene tiče, meni je deset puta jednostavnije samo da vam ispišem uputstvo za izgradnju umesto da izgrađujem pakete za 10 platformi. Ali činilo mi se da bi neki možda hteli i gotovo rešenje. Ako ne, meni još bolje. Eto tako.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 27 Oct 2014, 19:44


Sada ćeš reći da opet idem u off :P ali neću dugo. :)

Ima istine da sam delom i zbog ovog programa želeo da naučim kako se grade paketi ali i generalno. To mi je cilj za ubuduće. Slek mi je sjajno legao pa bih voleo malo da proširim vidike. :)

Hvala ti za plejer, odma` ću da ga probam. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 27 Oct 2014, 21:57


Ja preuzeo ispravljeni slackbuild i na 32bit mašini mi pravi 64bit paket, bar tako piše. Nisam uopšte zagledao u čemu je problem.

Code: Select all

Slackware package /home/zeljko/install/paketi_moji/mpv/mpv/mpv-0.6.2-x86_64-1zeljko.txz created.
Paket se instalira i kad ga probam dobijem neki UNKNOWN, inače pušta film:

Code: Select all

bash-4.2$ mpv
mpv 0.6.2 (C) 2000-2014 mpv/MPlayer/mplayer2 projects
 built on UNKNOWN
ffmpeg library versions:
   libavutil       52.66.100
   libavcodec      55.52.102
   libavformat     55.33.100
   libswscale      2.5.102
   libavfilter     4.2.100
   libavresample   1.2.0
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 27 Oct 2014, 22:06


Što se plejera tiče trebaće mi vremena za upoznavanje pa ko zna možda mi se i svidi jer već neko vreme tražim zamenu za smplayer a neću vlc.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Oct 2014, 22:24


rapha wrote:Ima istine da sam delom i zbog ovog programa želeo da naučim kako se grade paketi ali i generalno. To mi je cilj za ubuduće. Slek mi je sjajno legao pa bih voleo malo da proširim vidike. :)
Pričamo na PP (ili na nekoj drugoj temi ako hoćeš). :)

@Stereo: Ne pravi 64-bitni paket, samo ga tako označava. Nije do mene. :) To je u originalnoj skripti. Imaš ispod tog SlackBuilda izmenjenu skriptu koja bi trebalo da popravi taj problem.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests