Diskusija o srpskoj Linuks distribuciji

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 06 Apr 2013, 09:02


Nije bilo konkretne saradnje izmedju cp6 linux tima sa postojecim zajednicama u Srbiji. Cini mi se da je bilo nekakvih razgovora, ali nista konkretno nije proisteklo. Inicijatori tih razgovora su bili ljudi koji su radili na projektu cp6. Moje skromno misljenje, domaca linux distribucija bi mogla doprineti popularnosti linuxa, i mozda bi to bio okidac za sirenje GNU/Linux kulture.
Svi znaju za android, ali nemaju predstavu o cinjenici da android pokrece Linusov kernel. Uopsteno, ljudi ni nemaju predstavu da linux uopste postoji, ili u boljoj varijanti, culi su za linux ali nije im poznato da isti moze da radi na desktop i laptop racunarima. Ovo pricam iz licnog iskustva.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 10:15


sasa_ wrote:Moje skromno misljenje, domaca linux distribucija bi mogla doprineti popularnosti linuxa, i mozda bi to bio okidac za sirenje GNU/Linux kulture.
Da se razumemo, nemam ništa protiv "domaćih distribucija", ali imam protiv "jedne nacionalne distribucije". Ta ideja zvuči dobro samo u teoriji. :)

Inače, nije SrbLinuks ni prva, a verovatno ni poslednja domaća Linuks distribucija. Bez obzira koliko je priča bila ozbiljna, za sada nijedna od njih nije ostvarila značajniji uticaj. A ekipa iz Novog Sada je imala vrlo ozbiljan pokušaj pre nešto manje od desetak godina. Uključujući i komercijalnu podršku.
sasa_ wrote:Svi znaju za android, ali nemaju predstavu o cinjenici da android pokrece Linusov kernel. Uopsteno, ljudi ni nemaju predstavu da linux uopste postoji, ili u boljoj varijanti, culi su za linux ali nije im poznato da isti moze da radi na desktop i laptop racunarima. Ovo pricam iz licnog iskustva.
Nije baš tako crno. :) Bar u mom okruženju nema nikog ko ne koristi, nije probao ili bar čuo za Linuks. FLOSS ideologija je malo kompleksnija stvar. Ali za Linuks kao pojam su mnogi čuli. :) I da nisu hteli, nisu imali druge. Koristim GNU/Linuks već 12 godina.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 06 Apr 2013, 10:45


bocke wrote:
Takođe je zanimljivo da je SrbLinuks stao u 2009-oj. To je godina i kada je FSN prestao sa radom. Nisam imao nikakva saznanja da je SrbLinuks sarađivao sa bilo kojom postojećom zajednicom u Srbiji i bilo bi jako zanimljivo znati da li je to bio slučaj i na kom nivou saradnje. Bilo kakav nacionalni projekat mora imati saradnju i sa drugima. Veliki su rizici ako se to ne uradi.
Što se saradnje tiče sa Ubuntu-rs nije odmakla dalje od par razgovora, na par skupova, a nije da nismo hteli da se uključimo. Što se finansiranja tiče, ima nas nekoliko sa fragmentarnim informacijama, na listi bi mogli da pokrenemo raspravu o tome, da se prosto ne desi da se ponove iste greške.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 10:50


Što se finansiranja tiče, ima nas nekoliko sa fragmentarnim informacijama, na listi bi mogli da pokrenemo raspravu o tome
A gde se nalazi to što pominješ "na listi", jel' ima toga negde napisanog na vebu, i ako ima baci link ako ti nije teško.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 06 Apr 2013, 11:13


Nema još, tek treba da napravimo. Ideja je da za razmenu informacija koristimo liste, tipa lista po problemu, i koga zainteresuje projekat da se uključi na listu, to mi se dopada, dobar balans otvorenosti i privatnosti. Zašto? Pa zato što bih želeo da uslovim ućešće na listi na sledeći način:
Ukoliko se prijaviš na listu obavezan si da preuzmeš obavezu da radiš na rešenju.
Time bi dobili da se na pojedinoj listi nalazie ljudi koji aktivno rade, i o postignutom redovno izveštavaju portal. To je najefikasnije.
Za sve ostalo imali bi forum/forume gde do mile volje možemo da se dopisujemo i razmatramo ideje.

Naravno sve ovo je u stvaranju, trenutno se bavimo "zemljanim radovima" stvaranjem temelja organizacije, ali ne smeta da se usput dogovaramo o metodu, kako ti se čini Brok?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 06 Apr 2013, 11:16


"Nacionalni distro" bi imao svoje prednosti u pogledu organizovanog pružanja tehničke podrške korisnicima, suzbijanja "piraterije", manjih troškova itd. i ne treba poistovećivati sa autokratskim režimima - mislim i da su mnogi gradovi, čak i države po EU prešle na linux...
Brojne su prednosti.
Što se tiče zajednice i popularizacije linuxa u Srbiji - možda bi efikasniji pristup bio da postoji 1 zvanični linux forum umesto posebnih za npr. slek, mint, ubuntu itd.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 06 Apr 2013, 11:19


Titty Twister wrote:"Nacionalni distro" bi imao svoje prednosti u pogledu organizovanog pružanja tehničke podrške korisnicima, suzbijanja "piraterije", manjih troškova itd. i ne treba poistovećivati sa autokratskim režimima - mislim i da su mnogi gradovi, čak i države po EU prešle na linux...
Brojne su prednosti.
To bi bilo ok kad bi čitava državna uprava koristila samo tu jednu distribuciju ;)
Ali, šta se mene tiče, vrhunski pomak bi bio uvest obvezu korištenja slobodnih formata...time bi automatski prestala potreba za korištenjem MS Officea ;)
Titty Twister wrote: Što se tiče zajednice i popularizacije linuxa u Srbiji - možda bi efikasniji pristup bio da postoji 1 zvanični linux forum umesto posebnih za npr. slek, mint, ubuntu itd.
Ali svaka distribucija je priča za sebe i korištenje Slackwarea nema veze s onim od Minta itd...
Last edited by Shicy on 06 Apr 2013, 11:27, edited 1 time in total.
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 06 Apr 2013, 11:27


Podeliti posao, o nacionalnom tj. "državnom" distrou se i radi - upotreba u državnim institucijama, školama i sl., dok popularizaciju može raditi zajednica koja je manje/više rascepkana po prirodi stvari i možda bi nam dobro došao jedan forum poput LQ, ali na svima razumljivom jeziku...
Malo sam pogledao proteklih dana po našim linux forumima i video da dosta ljudi odavde vodi ili učestvuje i u njima duplirajući svoj trud za pružanje manje-više istih informacija...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 11:37


uros wrote:Što se saradnje tiče sa Ubuntu-rs nije odmakla dalje od par razgovora, na par skupova, a nije da nismo hteli da se uključimo. Što se finansiranja tiče, ima nas nekoliko sa fragmentarnim informacijama, na listi bi mogli da pokrenemo raspravu o tome, da se prosto ne desi da se ponove iste greške.
Svakako. :) Bilo bi jako dobro čuti i vaša iskustva.

Btw, nisam imao nameru da bilo koga prozovem u tom postu. Samo me interesuje više o nekim ranijim aktivnostima na FLOSS sceni u Srbiji. :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 06 Apr 2013, 11:48


Ja imam prilično proverene informacije u vezi srb linuksa ali o tome možda uživo, ne bih po forumu.

Ne radi se o tome na čemu se neka distrija temelji, tj. čiji je fork. Radi se o tome ako počneš neki ozbiljan posao, loše je da nestaneš tek tako, naročito u slučaju kada IMAŠ podršku nadležnih institucija.

Slažem se sa bocketom da i meni smeta reč "nacionalna" jer ima potpuno drugačiju konotaciju. Domaća bi bilo sasvim ok i mislim da bi bilo značajno i lepo da postoji iole ozbiljna distribucija sa ovih prostora.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests