Najstabilniji distro?

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 14 Apr 2012, 15:36


kako BSD stoji s paketima?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 14 Apr 2012, 17:52


@brok

Možda je do hardvera, tj. možda imam nešto što ne leži BSD-u. U pitanju je laptop ASUS X51 serije. :)

@mpman

Ne znam da li se situacija promenila ali mislim da ima malo manje od linuksa. Uglavnom, za neku prosečnu desktop upotrebu ima sve što bi moglo da ti zatreba.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 14 Apr 2012, 18:21


mpman wrote:kako BSD stoji s paketima?
Zavisi koji... Mislim da je za FreeBSD dostupno najviše softvera (portovi i binarni paketi) i tu je manje-više rame uz rame sa vodećim Linux distribucijama (postoje izuzeci, ali da ne filozofiram). Možeš ovde baciti pogled šta sve ima. Nisam se odavno igrao sa *BSD-om, tako da ne znam kakva je sada situacija sa "vlasničkim" (Flash, Skype...) i specifičnim (npr. virtualizacija) softverom.

Ovde možeš vidjeti kakva je situacija sa NetBSD-om.

OpenBSD. To su portovi, a najbolje nađi sebi neki mirror, pa vidi šta nude od paketa. DragonFly mislim da koristi pkgsrc od NetBSD-a.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 99
Joined: 20 Feb 2011, 23:29

Post Napisano: 09 Sep 2012, 21:55


Nova lista :D :
1. Slackware
2. CentOS
3. OpenSuse
Kubutnu sam izbacio posto sam se mnogo razocarao u taj distro a i u ubuntu generalno. Slack se na duze staze pokazao kako najstabilniji distro. CentOS je fantastican distro koji kad se malo dotera moze lagano da se koristi za svakodnevne potrebe obicnog korisnika. OpenSuse se nasao na listi zahvaljujuci poslednjoj verziji i SLED verziji koju sam dobio preinstaliranu na laptopu. Debian se kod mene ne nalazi na listi posto se zbog nekog razloga (najverovatnije je graficka problem) nije pokazao stabilan. Naglasavam, kod mene.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 16 Sep 2012, 15:49


1. Debian / Slackware
2. openSUSE
3. ostalo
:D
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 18 Sep 2012, 19:50


Mageia je prilično stabilan distro...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 18 Sep 2012, 21:50


Ma danas je ova tema malo deplasirana, većina poznatih distroa su vrlo stabini, vrlo brzi, softvera ima sve što treba, jedino je razlika u paketima, ali budući da svi imaju neku vrstu software centra za instal/deinstal programa, i to se svodi na isto. Ja sam u zadnjih godinu/dve probavao par distroa, PCLOS, Mint nekoliko verzija i okruženja, Ubuntu, evo sad već 2 meseca koristim Kubuntu, sve to radi vrlo stabilno, brzo, softvera ima sve što treba, ako nešto slučajno i nema, vrlo brzo se izgoogla kako rešiti, i problema je sve manje. Još da proradi cod4 multiplayer (dobro, on sam radi, ali ne radi punkbuster preko wine-ta), windows mi ne bi ni treb'o :D



offline
User avatar

Posts: 7
Joined: 22 Dec 2011, 19:51

Post Napisano: 16 Dec 2012, 01:11


Hi there...nisam nešto puno na ovom forumu, a i iskreno nemam šta da kuckam (Fedora) ,više čitam, no dobro...sada moram da napišem nešto što pročitah u nekom blogu...

Postoje ljudi koji se prilagođavaju operativnom sistemu i ljudi koji operativni sistem prolagođavaju sebi! Ovo je stvarno lepo napisano.

Hoću da kažem da sama stabilnost zavisi od krajnjeg korisnika, jer skoro svaki distro je u neku ruku stabilan, kao što je napisano u prethodnom postu. Od 300 aktivnih distribucija ima ih koje su nestabilne sigurno, ali one najpoznatije su većinom ok. Veća borba se vodi u sređivanju samog sistema - eye-candy, od izgleda, ovog/onog, nego o njegovoj stabilnosti - pretpostavljam.

Anyway, ako ću da navodim neke distroe, onda neka bude ovako:

Red Hat i svi njegovi derivati. :cool:



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 24
Joined: 02 Oct 2012, 09:38

Post Napisano: 16 Dec 2012, 10:52


Debian stable, Linux Mint i LuninuX OS... Nije ni mnogo nestabilan Ubuntu 12.04, ali mi deluje da se ne može porediti sa malopre navedenim distroima...

@mpman

FreeBSD ima najviše paketa, a svakog dana se portuje mnogo programa...

PC-BSD se približava FreeBSD-u jer je zasnovan na njemu, pa samo neki paketi nisu „tip-top“ za PC-BSD.

qki ti je već objasnio za NetBSD i OpenBSD...

Što se tiče BSD-olikih sistema, pfSense nema zašto da spominjem jer je CLI + Browser GUI, m0n0wall slično njemu...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests