FreeSlack

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Oct 2012, 06:36


FreeSlack

FreeSlack je dokumentacioni projekat sa primarnim ciljem da dokumentuje sve ne-slobodne komponente Slackware distribucije.

Za svaki paket na Slackware CD-u, analizira se izvorni kod i nalaze licence. Ako su licence slobodne prema FSF (bez obzira da li su u pitanju GPL-kompatibilne licence ili ne), onda je arhiva markirana kao slobodna. U suprotnom, arhiva je markirana kao ne-slobodna i ukratko se opisuju korišćene licence. Kada je primenjivo, biće citirano ime bar jedne datoteke sa ne-slobodnom licencom.

Lista je dostupna u CSV formatu pod GFDL licencom. U pitanju je tab razdvojena CSV datoteka sa navodnicima kao oznakom teksta (ovo je bitno napomenuti radi uvoza u LibreOffice Calc i slične softverske pakete).

Download
http://melikamp.com/features/freeslack/ ... censes.csv" onclick="window.open(this.href);return false;

Zvanična Strana
http://melikamp.com/features/freeslack/freeslack.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 21 Mar 2014, 11:03


Da li je probao neko da se "petlja" sa
http://freeslack.net/" onclick="window.open(this.href);return false;

Čim uhvatim malo vremena, imam nameru da probam na virtuelnoj mašini, baš me živo zanima na šta će to da ispadne.
Ono što ne mogu da probam na VM je da to da li će mu sa free krenelom raditi i WiFi konekcija, koji uglavnon radi na non-free upravljačkim programima. Takođe ni podršku za eksterni hardver tipa štampača neću moći da proverim.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 21 Mar 2014, 12:21


Ako bilo šta od toga zahteva spoljni firmver, velike su šanse da neće raditi. U tom kontekstu je i wifi problematičan.

Inače, ta lista obuhvata samo stvari koje dolaze uz Slack, ne i ono što naknadno instaliraš. Dakle, neslobodne su i stvari kao što su Flash Player, Skype, Google Chrome (ali ne i Chromium), Opera, Oracleova Java (ali verovatno ne OpenJava). FOSS alternative za Flash su gnash i swfdec. Skype koristi zatvoreni propriatry protokol, tako da ne postoje FOSS alternative koje su u mogućnosti da komuniciraju sa Skypeom. Ali postoje alternative kao što su LinPhone ili Ekiga koji koriste otvorene protokole u istu svrhu. Itd...

Inače, u potpunosti te podržavam. Iako imam malo praktičniji stav prema slobodnom softveru.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 21 Mar 2014, 13:49


Hvala na podršci. :beer:

Ima FSF skript (ko za inat sada ne mogu da ga nađem) koji skenira sistem i na kraju pravi izveštaj (verovatno u tekst fajlu) šta je sve instalirano od non-free softvera.

Poznato mi je to što si naveo, samo GNU Gnash kao free suptistucija za flash player nije dostojna zamena u krajnje korisničkom smislu. Koristio sam ga na Trisquelu 5.0 (distro od FSF-a proglašen kao 100% free) i radi od on, ali zna da secka, da zamrzne video kada je u HD-u (naročito jutjub), mada na ovom snimku od pre par godina izgleda kao i da ne radi loše (zato što sam išao samo na 360p ;) )


Ali dobro, uvek se može uključiti opcija html5


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests