Slackware64 i multilib

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 21
Joined: 17 Jul 2012, 08:10

Post Napisano: 07 Oct 2012, 07:31


NAPOMENA:
Tema je nastala izdvajanjem postova iz druge teme opšteg karaktera u cilju razvijanja kvalitetne i argumentovane diskusije koja može doprinetu kvalitetu sadržaja na forumu kao i unapređenju znanja posetilaca foruma...U ovom slučaju, autor prve poruke u temi nije ličnom odlukom pokrenuo temu.
Samo jedno pitanje,
Kod 64-bit slackwere, kada se instaliraju 32bit compat32 paketi, kako ih kasnije preko Slapget-a azurirati,jer
su potpuno nekompatibilni,sa ostatkom paketa na bilo kom repou, ukoliko ne propustam nesto.
U principu, bilo bi lepo napraviti neki tutorijal ili skripte za to. Ali ako zelite da odbijete manje upucene
korisnike od Slackware64 distroa, ovo je izgleda dobar put ka tome.
Pa nek se "slade" slackwerom64 samo par nas, zar ne...

poz



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Oct 2012, 08:29


Tutorijal već postoji:
http://docs.slackware.com/slackware:multilib" onclick="window.open(this.href);return false;

A kolega qki je pre nekoliko meseci radio i prevod (za 13.37):
http://slackware-srbija.org/wiki/doku.p ... lackware64" onclick="window.open(this.href);return false;

Za šta ti je konkretno potreban multilib? Neko parče propriatry softvera?

Edit
Negde pri dnu stoji i ovo:
Sėbastien Ballet je napisao alatku pod nazivom compat32pkg. Na njegovom sajtu možete preuzeti ovu alatku i pročitati obimnu dokumentaciju na temu njene upotrebe na Slackware64.

Citiram opis sa njegovog sajta:
Compat32pkg je automatska alatka koja pruža sve neophonosti za upravljanje (konvertovanje, instaliranje, nadograđivanje, uklanjanje) 32-bitnog dijela AlienBob-ovog multiliba za Slackware64 i sve 32-bitne pakete sa 32-bitnog Slackware-a za koje korisnici mogu imati potrebe u 64-bitnom okruženju, poput firefox-a, seamonkey-a, jre,…
Edit 2

Isti autor je napisao i alatku za ažuriranje 64-bitnog dela multilib sistema: multilibpkg.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 21
Joined: 17 Jul 2012, 08:10

Post Napisano: 07 Oct 2012, 09:31


Ok, vidim da se radilo na tome. Poznate su mi samo metode AlienBoba, ove druge nisam znao.

Nema potrebe praviti neku tajnovitost oko Slackware Linuxa. Mada ovakav kakav je sada, iako vrlo jednostavan,
odbice mnoge koji ne vole da mnogo kuckaju po konzoli. Ali šta je tu je, ne pravimo mi Slack, već neko drugi.

Inače, ja sam hteo da imam Wine , na 64bita osu, pa otuda ovo.

hvala



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 07 Oct 2012, 09:55


slack1 wrote:Ok, vidim da se radilo na tome. Poznate su mi samo metode AlienBoba, ove druge nisam znao.
Alien Bob je jedini koji radi na multilib podršci, niko drugi. Kolega @qki je samo preveo Alien-ovo uputstvo u kome je jasno navedeno kako se prave multilib/compat32 paketi, ako je to potrebno. Alien je prilično ažuran što se tiče izbacivanja novih verzija paketa i nema potrebe za ručnom nadogradnjom (naročito ne preko slapt-get). Ja multilib koristim već duže vreme i mogu reći da nikakvih problema nisam imao sa nadogradnjom/instalacijom. Čim se u zvaničnom repou pojavi nova verzija nekog paketa koji je deo compat32 multilib-a, u veoma kratkom roku pojavi se i novi paket kod Alien-a. Samo treba redovno pratiti...
Nema potrebe praviti neku tajnovitost oko Slackware Linuxa. Mada ovakav kakav je sada, iako vrlo jednostavan,
odbice mnoge koji ne vole da mnogo kuckaju po konzoli
. Ali šta je tu je, ne pravimo mi Slack, već neko drugi.

Inače, ja sam hteo da imam Wine , na 64bita osu, pa otuda ovo.

hvala
Ne vidim o kakvoj tajnovitosti pričaš. U poslednjih nekoliko godina, od kada su nekadašnji početnici na Linuxu stasali i poželeli da probaju Slackware, razvoj ove distribucije i sve što se nje tiče je prilično transparentno. Paketi se mogu preuzeti sa proverenih lokacija (slacky.eu recimo) ali je i dalje preporučeni način preuzimanja i instalacije korišćenje SlackBuild skripti. Ono što je ostalo nepromenjeno je upravo deo koji sam u tvom citatu i podebljao - rad u konzoli. Jednostavno, Slack ne menja način rada i osnovne konfiguracije sistema - konzola je tu i uvek će biti neophodno poznavati rad u konzoli da bi se sistem podesio na odgovarajući način. Zato i postoji ono da "slackware nije za svakoga"...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 07 Oct 2012, 11:03


@slack1

Ukoliko već koristiš slapt-get onda pakete možeš da blacklistuješ na sledeći način: otvoriti terminal i kao root korisnik kucati sledeće

Code: Select all

nano /etc/slapt-get/slapt-getrc
Dodati u liniji "EXCLUDE" na kraju reda "compat32" bez navodnika, tada bi linija trebala da izgleda otprilike ovako

Code: Select all

EXCLUDE=.*-[0-9]+dl$,i[3456]86,arm,compat32
Možeš da instaliraš i gslapt da ti bude lakše. U gslaptu ideš na edit—>preferences—>excludes i u polju Exclude Expression ukucaj compat32 i klikni na add.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Oct 2012, 11:18


Slackware64 zvanično ne dolazi sa multilib podsistemom, ali je multilib kompatibilan. To znači da je multilib moguće po potrebi naknadno instalirati. Situacija je namenski takva i neće se menjati u budućnosti
Slackware for the x86_64 architecture (or Slackware64 for short) is a pure
64-bit Operating System
, but by design it is "multilib-ready". This means,
that is it is possible to add a layer of software that will allow you to run
32bit software without changes to either Slackware64 or these 32bit packages.
Furthermore, the multilib-enabled Slackware64 can compile 32bit binaries,
if you add the right software to it.
Izvor citata: http://connie.slackware.com/~alien/multilib/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako želiš multilib sistem od tebe se očekuje da ga sam instaliraš.

Gore pomenuti alati su takođe nezvanični i nisu uključeni u Slackware. Njih je napisao neko ko se susreo sa sličnim problemom kao i ti. U principu nema ništa loše u tome da želiš da prilagodiš sistem sebi, ali Slackware neće pokušati da to uradi za tebe. Podrazumeva se da ti najbolje znaš šta hoćeš od svog sistema (i zašto to hoćeš). Zato Slackware pokušava da ti ne stoji na putu i ne nameće rešenja. Tvoje je da odabereš ono koje tebi najbolje odgovara. Kao i da sam snosiš odgovornost za sopstveni izbor.
.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Oct 2012, 14:25


Samo jedna napomena u vezi multiliba pošto se instalira, kada se ažurira sistem, bilo preko slackpkg-a ili slap-get-a/gslapt-a treba voditi računa da se multilib ne pregazi sa ponuđenim ažuriranjem. Evo recimo ovako
slackpkg update.jpg
vidi se ispod da mi je instaliran gcc-4.7.1_multilib-x86_64-alien"
Najbolje je black-listovati ove pakete da ne bi došlo do uništenja multiliba pa bi se u tom slučaju morao opet instalirati.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 21
Joined: 17 Jul 2012, 08:10

Post Napisano: 08 Oct 2012, 05:23


Samo jedna stvar,
Ja nisam otvorio ovu temu, već je prebačen moj post iz druge teme.
Pa bi molio da se ispravi to tamo, i da ne piše da sam ja otvorio temu.
To ako govorimo o osnovnim normama ponašanja.
Ja ne čitam mnogo vaš forum ni posećujem, a to ne znači da treba da mi skočite na leđa posle
svakog posta koji vam se ne sviđa.
Ja sam koristio Slackware ,duže, verovatno od svih vas ukupno kada se saberete, pisao skripte,i slično.
Pa niti nikoga ne ganjam niti bilo šta drugo.

poz



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 08 Oct 2012, 09:21


@slack1

Osnovna moderacija tema na forumu podrazumeva i prebacivanje sadržaja koji je u određenoj temi višak (offtopic) u novu temu ako se diskusija nastavi i ako od te diskusije forum i njegovi posetioci mogu imati korist. To je jedna od obaveza bilo kog člana administracije foruma. Forum softver koji koristimo, phpBB, automatski postavlja autora prve poruke u novonastaloj temi za autora cele teme, pa si tako ti u ovom slučaju postavljen kao autor teme. Dakle, nije bilo nikakve lične namere niti skrivenih motiva za tako nešto. Takođe, ja nigde nisam video da je tebe neko napao i "skočio ti na leđa" kako si rekao zbog iznošenja svog stava u vidu poruke na forumu. Ali, moraš shvatiti da osnovne norme ponašanja (na koje se i sam pozivaš) podrazumevaju da svaki učesnik u temi ima pravo da iznese svoje mišljenje ili svoje viđenje situacije o kojoj se diskutuje, naravno, u skladu sa pravilnikom koji smo svi prihvatili prilikom registracije. Ukoliko smatraš da se bilo ko od članova neprimereno poneo u diskusiji, slobodno to navedi i/ili sporan post prijavi. Nažalost, neslaganje u mišljenju nije razlog za prijavu posta ili ukazivanje na nečije nepremereno ponašanje.
Ja sam koristio Slackware ,duže, verovatno od svih vas ukupno kada se saberete, pisao skripte,i slično.
Pa niti nikoga ne ganjam niti bilo šta drugo.
Za ovakvim tonom stvarno nema potrebe...ako se na trenutak izdvojiš iz diskusije i ovu temu pročitaš objektivno videćeš da se upravo ovakve izjave mogu okarakterisati kao neprimerene i mogu eventualno izazvati flejm tipa "ko duže poznaje slack" i sl. Ja sam tu dečiju fazu odavno prevazišao i nemam namere da reagujem na takve stvari, pa i ostale učesnike u temi pozivam na isto. Iskreno, veoma mi je žao što ti ovaj forum posmatraš negostoljubivom sredinom i što se retko pojavljuješ. Verujem da je svako ko poseduje bilo kakva znanja o Slackware-u (i Linuxu uopšte) dragocen resurs domaće Linux zajednice i da ne bi trebao prebrzo da odustaje i donosi ishitrene zaključke...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 21
Joined: 17 Jul 2012, 08:10

Post Napisano: 08 Oct 2012, 11:31


Ok, mislim d aipak nije u redu da ja budem pokretač nove teme, koju praktično nikada nisam pokrenuo.
Ipak, pokretanje nove teme je nešto drugo. Ja bih molio da se to ispravi i napiše ono što jeste, a to je znači, prebačen topic,
ili nastavljena tema iz druge diskusije, a ne kao nova tema koju sam ja pokrenuo, jer je nikada nisam pokrenuo.
Mislim da je to dovoljno.A mogu ja da nastavim sa argumentancijom. Ja nisam nikakav srednjoškolac da možeš
da ga nabeđuješ iako i sam znaš da nisi u pravu.
Drugo Nije nikakav "ton" u pitanju.Ja ne smatram sebe nekim velikim ekspertom za ovu distribuciju, dakle kao sto je nekada Linux
zahtevao,sam proučio Shell i slične stvari.
Inače ne bih ni posećivao forume i gledao kako da rešim neke probleme, zar ne, logično.
Pa skočili ste mi na leđa izgleda ...:) bar malo
poz


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests