Dan slobode softvera - 15.09.2012.

Predlozi, pohvale, kritike, prijave problema i sugestije idu ovde
Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 03 Sep 2012, 21:58


Dan slobode softvera (eng: Software Freedom Day - SFD) je godišnja proslava slobodnog softvera širom sveta. Osmišljen da upozna javnost sa slobodnom softverom.
Povodom obeležavanja dana slobode softvera širom sveta 15. Septembra, u galeriji "Ozon" sa početkom u 13 časova biće održan događaj kojem će prisustvovati zajednice koje se bave slobodnim softverom u Srbiji.
Pored uvoda u slobodan i softver otvorenog koda (eng: Free/Libre and Open Source Software - FLOSS), pričaće se o upotrebi slobodnog softvera u svakodnevnom životu i preduzećima.
Posetioci će moći da saznaju koji su to popularni besplatni i slobodni programi, da saznaju više o zajednicama u Srbiji i kako dobiti pomoć od njih.
Planirani program će trajati od 13 do 17 časova, dok će nakon toga biti međusobno druženje posetilaca i članova zajednica.
Zajednice koje će prisustvovati ovom događaju su Mozilla Srbija, Ubuntu Srbija, Linux Mint Srbija, LibreOffice Srbija, LiBRE! tim, LUGoNS i Slackware Srbija. Svoju podršku na tom događaju daće i Piratska partija, SrboDroid tim i neformalna grupa SUNCE.

Obeležavanje Dana slobodnog softvera je događaj otvorenog tipa kome mogu prisustvovati svi koji to žele, ulaz je potpuno besplatan. Ukoliko ste raspoloženi, radoznali, ako želite saznati nešto više o slobodnom softveru i mogućnostima za njegovu upotrebu u svakodnevnom radu ili poslovnom okruženju, pozivamo vas da dođete 15.19.2012. u galeriju OZON. Čekamo vas :)

Događaj na Fejsbuku: https://www.facebook.com/events/115803835234720/" onclick="window.open(this.href);return false;
G+ događaj: https://plus.google.com/u/0/events/ctfp ... 9531945163" onclick="window.open(this.href);return false;
Twitter: http://tweetvite.com/event/sfdsrbija" onclick="window.open(this.href);return false; // tag: #SlobodeSoftvera
Pinterest: https://pinterest.com/pin/320459329704591004/" onclick="window.open(this.href);return false;
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 15 Sep 2012, 22:40


https://plus.google.com/photos/11063627 ... 1295619009

Није баш било прилике за неким лепшим кадровима. Уопштено гледано, није било лоше, али мислим да је организација могла и морала да буде боља.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 15 Sep 2012, 22:56


Ja sam video dosta slika sa ovog događaja (tu uključujem i ove) na različitim mestima (ubuntu forum, flickr...) ali nigde nisam video oznake ko je ko na slikama. Bocketa znam, Meku, Rakića, Uroša i Bojčeta takođe, čini mi se da sam i na nekoliko slika prepoznao Oskara (icecold). Ko su ostali ljudi na slikama (predavači)? Ako neko ima info, slobodno neka podeli :)
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Sep 2012, 01:27


@slackmuz: dobre slike. :) Opet ja mašem rukama dok pričam, sledeći put ih vezujem selotejpom. :D Elem, bio sam premoren, tako da i ono što je moglo da se čuje od mene nije bilo mnogo. Ali je druženje oko događaja bilo super. Na ovakvim događajima se upozna baš dosta ljudi. A Ozon je bio pun svo vreme. Ljudi iz Ozona su bili pravi domaćini i bili su tu za nas šta god da zatreba.

@drummer: što se tiče predavača, mogu ti reči za ovo sa slackmuzovih slika pošto još nisam video šta su drugi kačili. Dečkić pored Mekića je zdroid. :azn:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 16 Sep 2012, 10:13


Druženje je bilo dobro, kao i ceo događaj. Verujem da će sledeći put biti još i bolje a možda čak i više ljudi :)

Slackmuz: dobre slike, nisam znao da si i mene zakačio :beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 16 Sep 2012, 10:24


@bocke

Ovaj u zelenoj majci je ZDroid? Ako je tako onda su mi mnoge stvari jasnije :)
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 16 Sep 2012, 10:40


Ма није било лоше, и ја то кажем, само... @drummer, мене нема овде на слилкама јер сам ја сликао :) А на сликама ових из Убунтуа, види ми се само чело и мало косе, стајао сам иза TdR91-а, а и било је доста људи тамо иза па се нисам видео :)

@bocke, немам замерке на твој говор, било је кратко и јасно. Ови испред су одужили само тако...

Још једним, драго ми је што сам упознао оне које сам упознао и што сам опет имао прилику да попричам са Промисом (са њим се знам од прошле године још)... Надам се да ће бити још прилика да се упознамо ми који се нисмо упознали :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Sep 2012, 11:06


Nažalost nismo se dogovorili za fotoaparat. Mogli smo malo da angažujemo sterea. Kad već neće da pije, da bude bar od neke koristi. :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 16 Sep 2012, 12:31


Kao što sam već napomenuo (na neki način predosetio) celokupan rad na sastancima oko organizacije Dana slobode softvera koji smo utrošili na prva dva sastanka je pao u vodu. Neiskustvo predavača i prevelika želja za ličnom promocijom dovele su do kompletne zbrke i predavanja "zbrda-zdola". Uvod koji je trebao na "plastičan" način da pojasni posetiocima šta je to slobodan softver sveo se na traljavo opisivanje i kombinovanje pojvmova kernel, distribucija, licenca...Nakon opisivanja gorepomenute zbrke na nezgrapan i nespretan način (polutehnički pojmovi) ja, iako sam dosta upućen u ono o čemu se priča, bio sam zbunjen i dezorijentisan. Mogu da zamislim kako je bilo potpunim laicima ili ljudima koji do juče nisu bili sigurni u to šta je šta. Nakon ovakvog uvoda verujem da danas tek nemaju pojma o čemu se sve tu radi i da su postali nesigurni i u ono što su do juče znali. Nažalost to se dešava kod konceptualno loše postavljenog temelja predavanja. I nakon toga ide priča o Solarisu??? Koliko korisnika u Srbiji koji već koriste FLOSS upotrebljava Solaris??? Da li je neko od vas u bilo kom obliku primenio Solaris u trenutnim privrednim uslovima u Srbiji??? Ja nemam ništa protiv da se solaris pomene i da se o njemu diskutuje, ali nimalo se ne slažem da na Danu slobode softvera Solaris bude ispred svih drugih distroa i zauzme centralno mesto na samom početku predavanja (nakon uvoda) u delu za koji se zna da će biti najposećeniji i da će u tom trenutku biti prisutni i domaći IT polupismeni mediji. Ovo je moja reakcija na prvih 20-ak minuta predavanja koje sam ispratio na linku koji je kolega @bocke postavio na jednom od foruma (My City forum). Evo, za one koji (kao i ja) nisu mogli da prisustvuju Danu slobode softvera:

http://www.ustream.tv/recorded/25426317" onclick="window.open(this.href);return false;

Moj ukupni utisak (na stranu druženje i upoznavanje/zezanje - to možemo organizovati kad god poželimo) je - razočarenje.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 16 Sep 2012, 12:57


Јесте, у праву си... Само морам да напоменем да је претставник солариса држао највише пажње публици јер се очигледно најбоље и припремио за предавање. Не улазим овде у концепт целокупног предавања.

Такође, морам да издвојим и Горана који је причао испред Либре Офиса. Све остало је могло мнооого боље. Некако је деловало траљаво.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests