Nešto za matematičke formule

Slack kao kancelarijski OS i slične teme.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 07 Feb 2019, 18:34


Pozdrav Lineri :)

Da ne znate slučajno ime nekog alata za kucanje matematičkih formula, a da nije deo LibreOffice paketa? Ospice dobijem kad' mi ono padne na pamet (pola sata izgubih na pokušaj da otkucam jedinicu mikrodeformacije :rolleyes: ). U windows-u sam za to koristio MathType i pod emulacijom on se fino pokreće, ali ne dozvoljava izvoz formula iz njega u nativne linuks aplikacije, a da to nije u vidu gif slike. Dakle, treba mi neka što jednostavnija alternativa, ako postoji.

Hvala unapred! :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Feb 2019, 18:18


Pozdrav :)

Vidi, meni tako nešto baš i nije trebalo nikad, ali prvo čega sam se setio je da potražim Slackbuilds.org da vidim šta tamo sve ima vezamo za matematiku i formule. I ima rezultata pretrage pa ako ti se ne javi neko sa konkretnijim predlogom, možeš da pregledaš tamo, možda i nađeš to što ti treba :)

https://slackbuilds.org/result/?search=math&sv=14.2
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 21 Apr 2019, 14:41


Jedini način koji sam ja uspeo naći za kucanje formula na linux-u je prokleti LaTeX. Zašto "prokleti"? Jer je to skoro poseban programski jezik za formiranje teksta...

Znam da ovo nije Ubuntu forum, ali koristim Ubuntu, pa ću ovde ostaviti link ka uputstvu za instalaciju. Pretpostavljam da Slackware već ovo ima po repoima, pa ako nekom bude trebalo, samo treba da potraži pakete:
https://milq.github.io/install-latex-ubuntu-debian/
Izlaz nakon kompajliranja LaTeX koda je pdf fajl koji, u zavisnosti od formatiranja izgleda ovako:
Screenshot_2019-04-20_11-31-20.png
Postoji gomila tutorijala i materijala za učenje LaTeX-a, ali iskren da budem...
...ako može da se bira između Mathtype-a i LaTeX-a za nešto što je hitno, Mathtype se isplati pa makar i morao dizat' sistem.
Screenshot_2019-04-21_15-49-16.png



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 14 Sep 2020, 11:18


Situacija se nešto promenila.

Softmaker-ov office nudi jednostavan mathtype 'lite' za pisanje matematičkih formula kao deo njihovog office paketa. WPS office takođe, mada meni on nešto ne odgovara. Našao sam i Only Office paket koji takođe ima verziju za Linux, i to besplatnu, koji ima equation editor identičan onom u novijim verzijama Word-a. Only Office je jedan od najboljih koji sam probao na Linux-u.
Screenshot from 2020-09-14 12-17-57.png



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 23 Aug 2023, 21:16


mpman wrote:
14 Sep 2020, 11:18
Softmaker-ov office nudi jednostavan mathtype 'lite' za pisanje matematičkih formula kao deo njihovog office paketa.

Napomena, ovo nije tačno. Softmejkerov equation editor uopšte ne radi po linux-om.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Aug 2023, 18:55


mpman wrote:
23 Aug 2023, 21:16
mpman wrote:
14 Sep 2020, 11:18
Softmaker-ov office nudi jednostavan mathtype 'lite' za pisanje matematičkih formula kao deo njihovog office paketa.
Napomena, ovo nije tačno. Softmejkerov equation editor uopšte ne radi po linux-om.
Bacio sam pogled na Help i vidim da je MathType Windows OLE objekat druge kompanije (nije u vlasništvu SoftMaker-a). Na forumu u poruci iz 2021. Softmaker-ovci kažu da je zamena za MathType u planu, ali ni u SoftMaker Office-u 2024 ova opcija još uvek nije implementirana.

Probao sam 64-bitnu Windows verziju TextMaker-a 2024 pod WINE-om i OLE kontrola nije radila.
Pod 32-bitnom se pokreće, ali baguje pa MathType nije upotrebljiv:
Слика радне површи_2023-08-24_19-40-57.png
Deluje kao da je MathType matora 32-bitna OLE kontrola, pa možda bude radila pod nekom starijom Windows verzijom SoftMakera. Možda bude potrebno da se postavi odgovarajuća vrednost za verziju Windowsa (možda Windows XP ili Windows 7?) u WINE podešavanjima pomoću winecfg. Samo je te matore verzije SoftMaker-a danas teško naći, a i neće raditi bez serijskog broja.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Aug 2023, 20:11


Meni se čini da MathType ne dolazi ni uz Windows verziju. Ono što dolazi uz Windows verziju je prethodnik MathType-a koji se zove Equation Editor. Ovo je 32-bitna izvršna datoteka za Windows 95/Window NT 4.0 i novije. Moguće je da je u pitanju jako stara verzija. Tako da je moguće da bi moja ideja sa starijom verzijom SoftMaker-a možda dalo rezltata.

Inače, neke starije verzije su dostupne odavde:
https://www.softmaker.com/en/download/old-versions

Ali neće raditi bez ključa.

Poslednja verzija koja radi sa Windows XP bi trebala biti SoftMaker 2016. Poslednja verzija koja radi na Windows 9x (uključujući 95) je SoftMaker 2006.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 25 Aug 2023, 11:48


Softmakerov office, WPS office i, čini mi se WordPerfect koriste isti "editor" za formule. Mislim da jeste u pitanju baš MathType zato što izbacuje reklamu za kupovinu pune verzije MathType-a ponekad, u sva tri office-a. Tj. niko od od ove "trojice" nije razvio svoj editor, već samo pozajmljuju okrnjenu verziju MathType-a.

U međuvremenu, kupio sam licencu za MS Office 2019 i koristim ga na računaru na kome mora biti Windows. Kad imam izbora, koristim LaTeX, naučio sam da se snalazim u njemu i, šta više, dopao mi se. Međutim, kad ne može da se bira, ipak to mora biti MS Office jer ne radim sam u firmi, a karambol nastane kad nešto mora da se odradi baš po određenom uputstvu.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests