WPS office/Kingsoft office

Slack kao kancelarijski OS i slične teme.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Oct 2014, 01:04


Jel probao neko ovo? Čini mi se zanimljivim..

Skinuo sam arhivu sa:
http://wps-community.org/download.html" onclick="window.open(this.href);return false; i raspakovao je. Fazon je u tome što ne može da se instalira već se pokreće komandama ./wps za writer recimo i tako dalje. Malo je bez veze da svaki put ulazim u folder i da kuckam te komande. Da li neko zna varijantu ili izvor gde bi mogao da se preuzme binarni fajl ili source za Slek. Na sbo ga nema..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Oct 2014, 02:21


Koliko ja vidim nude i rpm datoteke tako da bi mogao da probaš sa rpm2tgz (ili rpm2txz) koji već dolazi uz Slack. Ako koristiš 64-bitni Slack trebaće ti i multilib pošto je u ponudi samo 32-bitna verzija. Naravno, ovakva automatska konverzija nije savršena, ali najčešće radi sasvim ok.

Na tvom mestu bih skinuo:
wps-office-9.1.0.4751-1.a15.i686.rpm
wps-office-fonts-1.0-1.noarch.rpm

I zatim probao konverziju:

Code: Select all

rpm2txz -c -d wps-office-9.1.0.4751-1.a15.i686.rpm
rpm2txz -c -d wps-office-fonts-1.0-1.noarch.rpm
Opcije "-c -d" nisu neophodne, ali bi mogle biti korisne. Opcija "-c" resetuje dozvole u arhivi, a opcija "-d" pokušava da formira slack-desc opis iz meta podataka rpm datoteke.

Inače, pošto je WPSO za Linuks još uvek alpha, najbolje je da ne očekuješ previše.

Zašto nema na SBO? Zato što većina ljudi koristi FOSS rešenja (najčešće LibreOffice ili OpenOffice). :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Oct 2014, 09:44


Hvala ti. ;)

Ja sam probao deb2tgz ali je konstantno izbacivao neku grešku. Nisam ni znaoiskreno da ima rpm2tgz.. :)

Čisto da probam, jedan prijatelj mi reče da je odličan. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Oct 2014, 10:52


Po onome što vidim igrajući se sa njim, daleko je ovo od alfe ili bete. Prilično lepo radi.. Što se tiče izgleda, maltene je preslikan MS Office, prilično je eye candy, ali meni se više sviđa onaj klasični stil kod libre/open office-a.

Prilično je bogat opcijama. Nije loše, probajte.. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Oct 2014, 11:27


Jedina mana za sada je neprepoznavanje ODF formata. Sad, više je principijelno ali nisam siguran koliko je to danas mana jer uglavnom svi koji koriste libre/open office po default-u čuvaju fajlove u nekom MS formatu.

Probao sam ga prvenstveno zbog toga što su mi se neke kolege žalile da imaju nekada problema sa fajlovima koje napravim u libreoffice paketu. WPS sam i isprobao po preporuci zbog navodne odlične kompatibilnosti sa MS Office-om.

Videćemo..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Oct 2014, 11:04


Pade mi nešto na pamet... U kom formatu si slao te dokumente? Ako u odt formatu, MS Office ga podržava od MSO 2007, ali mogu postojati problemi. MSO 2007 bez servisnog paketa jako loše radi sa ODT-om. Za MSO 2007SP1 i novije znam samo da ga podržavaju i da navodno radi, ali nisam siguran za kompatibilnost. LO/OO se mogu podesiti i da podrazumevano čuvaju u MS DOC ili DOCX formatima.

Za WPSO kažu da je do skoro imala mogućnost samo otvaranja docx formata, ali bi to trebalo da je promenjeno u aktuelnoj verziji. Ali podrška za MS formate u Linuks verziji je prilično nova. Nije preporučljivo da se pouzdaš u WPSO bez prethodne provere.

Da živimo u drugoj zemlji, pomenuo bih i uslove licence besplatne verzije (samo privatna upotreba i zabrana korišćenja u mrežnom okruženju). Ali kako smo u Srbiji nikoga nije briga. :rolleyes:



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Oct 2014, 17:40


Ja uglavnom sve čuvam u MS formatu. Retko se desi da pošaljem drugačije, ako baš zaboravim.

Nisam video fajlove ali kažu mi da bude greškica, naročito ako u fajlu ima tabela, slika i sličnih stvari. Sa plain tekstom nema problema ali čim je nešto malo komplikovanije.. Ništa strašno ali nije baš profesionalno slati loše formatiran fajl. ;)

WPS bez problema radi sa svim formatima osim ODT. Koliko sam primetio, njega ni ne prepoznaje uopšte ali je navodno u planu i to. Sa svim ostalim ekstenzijama radi bez problema a i do sada mi se baš niko nije žalio.

To ti je, kada si manjina pa moraš da se prilagođavaš većini. :(

Ja ga i koristim privatno a ako otkačim laptop nema ni mreže. :grin:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Oct 2014, 20:12


Ako si ga testirao i ne postoje problemi, onda ok. Ali ako si ga instalirao pre 2-3 dana realno ne postoji dovoljno vremena da bi saznao za probleme. :P

Kažem, bolje biti oprezan pre skakanja pred rudom. To što je WPSO stabilan na Windowsu ne znači da je isto stanje i na Linuksu. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Oct 2014, 20:49


Ma naravno..

Poslao sam nekoliko "zahtevnijih" dokumenata prijateljima i kolegama koji imaju MS Office i kažu mi da je sve ok.

Mislim, nije ni LO bio loš, par sitnica ali čovek mi reče da je odličan pa rekoh da probam. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Oct 2014, 21:23


Ok, onda je to druga stvar. Nisam te tako shvatio u početku. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest