Distro za poslovnu upotrebu?

Slack kao kancelarijski OS i slične teme.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 10 Dec 2013, 19:26


Koji distro i koje grafičko okruženje bi najbolje leglo za poslovnu upotrebu?
Uzeti u obzir da su korisnici možda čak i ispod proseka sa znanjem oko računara i da reč linux ne postoji u njihovim rečnicima :)
Trebalo bi nešto što je lakše za administraciju oko štampača (USB i šerovanih preko mreže), skenera, integraciju sa Active Directory...
A inače ništa specijalno što bi ti korisnici koristili: LibreOffice, mail klijent (može i predlog koji), USB fleške i HDD-ovi, rezanje CD-ova...
Mislim, roknuo bih ja Slack, ali možda ima nešto što bi bolje leglo za ovu varijantu...
Dajte savete ako imate iskustva....



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 Dec 2013, 20:26


Za poslovnu upotrebu samo nešto što je stabilno. Ja volim da stavim samo ono što i sam koristim. Mnogim početnicima sam instalirao Slack i niko se ne buni (na glas :D). Preporučuje se i Debian kao stabilna distribucija. Ne bih stavljao Ubuntu/Mint, previše brzo ide razvoj i treba to ispratiti. Obrati pažnju da distro treba da ima što dužu podršku.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 10 Dec 2013, 20:41


Meni je tu više pitanje oko izbora radnog okruženja nego pitanje same distribucije. Obzirom na to da ne znaju mnogo i da su radili na Vindozi onda neki KDE ili ako su slabije konfiguracije XFCE. Nekako su najbliži "Vindoza look-u".. :D Možda čak i Cinnamon, i on je na taj fazon.

Što se tiče distribucije, šta znam.. Nešto na čemu se najbolje osećaš i/ili na čemu znaš da radiš. Ako znaš šta radiš onda Debijan, Slek, pa zašto da ne i neki CentOS recimo. Ultra stabilan, podesiš i ne razmišljaš narednih skoro 10 godina. U osnovnim repoima ima sve što će njima trebati.

Ako hoćeš nešto OOB i ako te mrzi mnogo da podešavaš onda Mint, PCLOS..PCLOS je rolling ali je prilično stabilan. Mint izlazi na svakih 6 meseci ali u aprilu izlazi LTS (7 godina) a i ko kaže da moraš da apgrejduješ na svaku novu verziju. :) Znam ljude koji koriste Mint koji nije LTS a odavno mu je istekla podrška.. Radi kao zmaj i dan-danas. Nema sigurnosnih zakrpa i ispravljanja bagova ali za ono što je namenjen radi kao lud.. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 10 Dec 2013, 20:58


Ja bih Slack najradije, njega ipak i najbolje znam.
Ali znam da ume da bude pain in the ass za neke stvari, a ne bih da gubim previše vremena na neke "sitnice", ako je to na drugim distroima rešeno praktičnije.
Više me plaši cimanje oko sherovanih štampača i Win Server AD kombinacija.
To za update baš me briga, ima bar 3-4 godine da budu na istoj verziji :grin:

A mail klijent? Nešto pogodno i za win i za linux da mogu lako da prebacijem.. Thunderbird maybe?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 10 Dec 2013, 21:41


Да, Слаквер је одличан по питању стабилности, само што може доста времена да се изгуби око подешавања и инсталације програма. А што се тиче клијента за е-пошту, ја бих препоручио Тандербирд. Користим га 3 године.
Не знам, можда пробаш овај Линукс Лајт (Linux Lite). Заснива се на Убунтуу, али на ЛТС верзијама. Тако да има подршку 5 година.

https://www.linuxliteos.com/



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 10 Dec 2013, 21:56


za mail klijent uzmi thunderbird. prost ko pasulj, a radi što treba. moj savjet ti je, ako želiš mir nekoliko godina, onda debian stable, centos ili slackware ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 10 Dec 2013, 23:56


Ma sve može, samo nije baš preporučljiva rolling varijanta, naročito u testing formi...
Ono što ti je najlakše da koristiš i administriraš...
Mejl - thunderbird je odličan, postoji i integracioni dodatak sa clamav-om (bez miltera) kojim proverava poštu od virusa i sl...
Ovo važi - za male biznise...
U širem smislu - distro za poslovnu upotrebu u startu nadilazi pitanja operativnih sistema i sl. - radi se o "emocijama", a u tim vodama važi pravilo "ko ne plati na mostu - platiće na ćupriji"... Za veliki biznis - korporativni softver gde je najbitnija stavka - teh. podrška...
Sekundarni je aspekt administratora...
Ono što sam ja po netu imao prilike da pročitam tu i tamo po forumima kada naletim na sličnu tematiku - čini mi se da su mi najzadovoljnije delovali admini na Oracle Solarisima...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Dec 2013, 01:13


Onda lepo zvekni neki Mint, Xubuntu, Kubuntu i reši stvar. Na njima 99% stvari radi OOB a ono što ti se ne sviđa i tamo gde želiš više kontrole prepravi sam, lako ćeš se snaći.

I na Debijanu i na Sleku sve može da se sredi samo je pitanje sa koliko znanja i truda. Mislim da je pomoć lakše naći za Mint i slične distribucije jer ih baš puno ljudi koristi i forumi su im baš aktivni. Ovako, ako zapne nešto do pomoći može proći dosta vremena.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 11 Dec 2013, 01:45


Abraxas wrote:Ja bih Slack najradije, njega ipak i najbolje znam.
Ali znam da ume da bude pain in the ass za neke stvari, a ne bih da gubim previše vremena na neke "sitnice", ako je to na drugim distroima rešeno praktičnije.
Stavi ti Slack i izaberi grafičko okruženje koje misliš da treba. Tamo gde zapneš javi pa da rešavamo :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 11 Dec 2013, 04:11


baba i deda, poptpuni duduci za tehnologiju, uspesno koriste slack13.37-xfce-ff-skype koji sam im namestio da bi bili u kontaktu sa cerkom.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest