AlienBob pauzira rad na Slackware-u

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 Sep 2016, 21:19


Erik Hameliers, u narodu poznatiji kao AlienBob, je večeras objavio da je dobio otkaz od svoje matične firme IBM i da sada mora svo slobodno vreme da provede pripremajući se za RHCE ispite. Kako je jedini koji donosi platu u kući, svaki rad na Slackware-u se zaustavlja do daljnjeg.

Novi paketi, skripte, online podrška i podrška preko mejlova, irca... sve to prestaje dok se Erik ne zaposli ponovo i dobije makar približnu platu kao što je do sada imao. A kad nađe novi posao, njegova posvećenost Slackware-u verovatno neće biti ista kao što je do sada bila.

Nešto više i na engleskom pročitajte OVDE.

Nadam(o) se da će naći bolji posao sa više slobodnog vremena.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Sep 2016, 10:28


Pročitah jutros, i na tviteru je objavio. :(

Poslovi se gube i traže često u današnje vreme i to nije ništa strašno ali druga stvar je meni daleko upečatljivija u celoj priči.
Sramota je da drugi čovek projekta koji koristi toliko ljudi u svetu mora da pauzira sa radom da bi našao posao od kojeg će da živi?! Neverovatno ali istinito. I opet se vraćamo na priču da su korisnici slobodnog softvera (čast izuzecima) mahom stoka koja mnogo traži, često i previše a za uzvrat ne daje ništa. A kada bi se ti projekti plaćali, osulo bi se drvlje i kamenje sa svih strana, da su lihvari, zelenaši, kapitalisti.. E pa, i Če Gevara je morao da jede. I Fidel i Marks.. Jbg, biologija..
Ja s vremena na vreme uplatim po neku kintu projektima kojii su mi dragi. Nisu to nikakve pare, par evra sa kartice koji ne znače ništa bilo kome. Dve kafe ili pakla, dve cigareta.
Kada bi svako uplatio toliki iznos, dovoljno je i na godišnjem nivou, razvijatelji sličnih projekata ne da bi imali dovoljno za život, već bi imali i za daleko više od toga. Naravno, što je njihov život lagodniji toliko bi više i duže mogli da se posvete radu na dragim nam projektima čiji bi se kvalitet takođe drastično povećao.

Korisnici slobodnog softvera podsećaju na roditelje koji sede kod kuće, ne rade ništa, ne trude se i pričaju da vole svoju decu i da novac nije sve u životu. E pa braćo - jeste, jerbo se ljubav ne sipa u tanjir. Kada nemaš novca nema hrane, nema vode, nema grejanja, nema lečenja, nema školovanja i pogodite šta - onda je i te ljubavi svakim danom sve manje dok jednog trenutka potpuno ne nestane..
Prema tome, sestre i braćo korisnici slobodnog softvera, vadite ruke iz svojih masnih gikovskih guzica, idite do banke i dajte neku kintu. Izrazite svoju ljubav, bar iz principa, u vidu par novčanica i omogućite tim ljudima da žive bar pristojno. Ne čekajte, kao u situaciji sa Patrikom kada je Slek bio maltene pred gašenjem, da dođe do kraja pa da onda svi pohrlimo da kupujemo diskove i otvarače za pivo. Ako smo već levičari, revolucionari i anti globalisti, bar glede filozofije slobodnog softvera, pokažimo na delu tu levičarko-komunističku solidarnost.

Aj pa zdravo. Od mene 5 evrića. Eto.. Odrekao sam se piva za danas. :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Sep 2016, 12:05


@rapha: koliko znam Eric je ranije bio izuzetno protiv donacija/moljakanja/stavljanja donate dugmeta na svoj sajt. Jedino kada je primao donacije je bilo za neke konkretne projekte kao što je kupovina uređaja za port Slacka na Arm.

Što se tiče Slacka, lično sam zacrtao da bar dvaput godišnje nešto malo doniram. Prošli put je bilo krajem prošle godine. Sad moram da obnovim internet karticu. :) Ali i mala pomoć je bolja nego nikakva.

A nadam se da će se Eric snaći. Vidim da ima neki svoj ucrtani plan i to je ok ako mu to uspe. No, meni nije skroz jasno kako neko s njegovim iskustvom i portfoliom projekata može da ostane nezaposlen dugo. Ne shvatam ni šta ćemu RHCE. Možda ima na umu specifičnu poziciju/radno mesto?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Sep 2016, 17:18


Po onome što znam, š'to sam čuo i pročitao, RHEL je maltene postao standard i ako hoćeš da živiš od linuksa moraš da ga znaš. Bar što se tiče većih korporacija.. Uz njega SLES i eventualno Debijan. Sve ostalo, kao i da ne znap ništa. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 13 Sep 2016, 12:01


Ja tek malopre pročitah ovu težnu vest.
Imam pomešanu emociju tuge i ljutine (besa, kako god). :cry: :angry:
I ova vest ima veze sa mojim pitanjem od pre par godina u ovoj temi.

Nisam to "uhvatio" da Alien nije za donacije, ali sve u svemu, on bi kao jedan od važnijih ljudi u Slkever projektu trebao da ima bar pola plate (kroz donacije) u visini primanja koje je imao u IBM-u, i ako on svoj doprinos u Slekver projektu zove hobijem.

Da pitam još nešto, što sam hteo ali nisam u temi Neka pitanja u vezi finansiranja Linuks projekata. Patriku je Slekver projekat (ne znam kako to da nazovem) jedino što radi ili i on negde radi i tu ima primanja a Slekver mu je hobi?

Pored svega, treba donirati ko koliko može.
Ne tako davno je bio problem, ako se ne varam sa zakupom namenskih servera za Slekver. Imamo negde na forumu i tu vest i poziv da doniramo koliko ko može.

I sada Alien pošto položi RHCE ispit i dobije sertifikat, on će raditi u RHEL-u?

Trebao bi i Slekver da se komercijalizuje, i to da ima serversku ediciju koja bi bila izmenjena u odnosu na verzije koje koristimo mi krajnji korisnici, i ta serverska verzija bi koštala, i čija podrška bi se naplaćivala. U svakoj zemlji gde bi to bilo potrebno bi mogla da se otvaraju Slekver kompanije za podršku. Zato što me uopšte ne bi iznenadila vest ili otvoreno pismo Patrika da više nema mogućnosti da održava Slekver projekat.
A o stamenosti i postojanosti Slekvera kao serverski OS neću puno ni pisati. Mislim na aptajm Slekvera od gotovo 10 godina (doduše na SunSpark računaru) do sada niko nije oborio. Gotovo deset godina Slekver nije restartovan, o tome sistem administratori samo mogu da sanjaju. Kada bi se još više prilagodio, što serverskoj Slekver ediciji ne treba ili treba, tvrdim da mu ne bi bilo ravnog, i ne samo u GNU/Linuks svetu, već uopšte.
I onda ovakvih vesti ne bi ni bilo, i budućnost bi bila osigurana. Prvobitno, tako je i zamišljeno da se od GNU/Linuksa ima benifita, a opet koncept Otvorenog Koda ne bi bio narušen.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Sep 2016, 12:57


Dobro si me podsetio da nisam stigao ni Raphi da odgovorim za ovo. To da li će Alien raditi na RHEL-u ili ne, nema mnogo veze. I u IBM-u je administrirao uglavnom Red Hat mašine. Slackware-om se više bavio za svoju dušu.

RHCE je Red Hat sertifikat za titulu "Red Hat Certifikovani Inženjer". Kod nas nije dostupan, osim u Hr ili Slo (iako to u Hr isto drže Slovenci). Nema neki uticaj na to šta i čime će se baviti u budućnosti. Više je u pitanju stavka u C.V.-u za koju se ja i dalje pitam šta će mu. Zar nema dovoljno iskustva (uključujući i RHEL) da može naći posao i bez RHCE sertifikata?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 13 Sep 2016, 13:36


Ovo može biti i kobno po Slackware - AlienBob je bio najaktivniji pre nekoliko godina kada je Slackware bio gotovo pred gašenjem...
Ma koliko kvalitetan, "one man show" ne može činiti stabilnu i dugotrajniju zajednicu - mogao je Alien npr. rukovoditi programom sertifikacije za Slackware - kao što čak rade i neke naše IT kuće - za 250 - 300 evrića po osobi.
Mnogo je ljudi oslonjeno na njegove pakete i sl. što može značiti i osipanje Slackware korisnika ukoliko mu pauza potraje, a ukoliko se već bakće sa RedHat literaturom - mogao bi sličnu da sistematizuje i prilagodi i za Slackware - puno para se zarađuje na raznoraznim Linux knjigama/uputstvima, a Slackware ima zainteresovanu publiku...
Videćemo, ali teško će Slackware moći dalje na ovaj način kao do sada...
Nadajmo se da Mozilla fondacija proširi interesovanja... :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 13 Sep 2016, 16:45


bocke wrote:Dobro si me podsetio da nisam stigao ni Raphi da odgovorim za ovo. To da li će Alien raditi na RHEL-u ili ne, nema mnogo veze. I u IBM-u je administrirao uglavnom Red Hat mašine. Slackware-om se više bavio za svoju dušu.

RHCE je Red Hat sertifikat za titulu "Red Hat Certifikovani Inženjer". Kod nas nije dostupan, osim u Hr ili Slo (iako to u Hr isto drže Slovenci). Nema neki uticaj na to šta i čime će se baviti u budućnosti. Više je u pitanju stavka u C.V.-u za koju se ja i dalje pitam šta će mu. Zar nema dovoljno iskustva (uključujući i RHEL) da može naći posao i bez RHCE sertifikata?
Sudeći po pisanju da mu treba RHCE ispit, verovatno je već negde aplicirao za posao, pa ga uslovljavaju za sertifikat.
Kao da je neki anonimus pa mu traže sertifikat (ni to nisam znao da je u IBM-u radio administraciju Red Hat), pa i iz IBM-a sigirno da može da dobije preporuke za naredni posao, jedino ako sa njima nije u nekom težem sukobu.

DelBoy, ne verujem da će ovo biti kobno po Slekver, biće teže ali neće biti kobno. Ima tu dosta dobrih "igrača", barem gledajući LQ, koji ako im se ukaže prilika će sigurno pomoći dok se Alien ne vrati u rutinu. Naravno, to neće biti onako kako smo navikli, ali preživeće i ovaj udarac Slekver.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 13 Sep 2016, 19:08


AlienBobov je multilib i većina uputstava - SlackBuilds varijanta je solidna alternativa njegovim paketima - u velikoj većini slučajeva...
Lično - koristiću Slackware dokle god postoji i ima smisla - jer je najbolji po meni, ali - svaki projekat dođe do određene tačke kada se treba dodatno razvijati - ili mu sledi tiho i lagano gašenje, a Slackware je već jednom bio u sličnoj situaciji gde se najviše našao AlienBob pored ostalog i približivši Slack običnim korisnicima naviklim na Windows, Ubuntu i sl...
Sa njegovim pauziranjem - ne vidim ko bi drugi to nastavio da radi - Slackware će ponovo postati distro "linux-elite" - a nažalost nije "enterprise"...
Taman sam pomislio nakon 14.2 verzije da se Slack zahuktava, a nastupi situacija koja zapravpo ni ne bi smela da bude posebno značajna za ozbiljnije projekte.
Kao da korisnici najozbiljnije shvataju Slackware...
Nije trajno rešenje ni da se AlienBob vrati Slacku do kraja godine - uvek može nekome iz tima iskrsnuti nešto što ga može sprečavati u radu - ne mora nužno biti ni nešto loše kao ostanak bez posla. Optimalno bi bilo da glavni ljudi od Slacka sebi naprave nekakav posao od njega i spoje lepo sa korisnim na opšte zadovoljstvo linux korisnika...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Sep 2016, 12:38


DelBoy wrote:Ma koliko kvalitetan, "one man show" ne može činiti stabilnu i dugotrajniju zajednicu
S ovim se u potpunosti slažem. Padalo mi je napamet da bi se ovo moglo nekad desiti i da Alien previše toga preuzima na sebe.

One man show nije dugotrajno održivo rešenje. Treba razvijati timove oko ideja. Ali nekad je ljudima teško da prepuste kontrolu drugima. Ili da delegiraju zadatke.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests