Spor Slackware u VirtualBox-u

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Posts: 2
Joined: 31 Jul 2016, 00:26

Post Napisano: 31 Jul 2016, 00:42


Pozdrav svima!

Instalirao sam Slackware (prvi put) preko VirtualBoxa, host mašina je Windows.
Sve radi ok, ali je, takođe, sve sporo... Negde sam pročitao da trebam uključiti 3D Acceleration i uradio sam to u VirtualBoxu, ali na kraju podizanja linuksa primećujem:

Code: Select all

etc/ld.so.conf.d/00vboxvideo.conf no such file or directory
glxgears pokazuje da imam oko 30 fps-a...
Šta mi valja činiti?

EDIT by stereo: radi preglednosti.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 31 Jul 2016, 09:39


Dobrodošao na forum :)

Ja nemam iskustva sa VirtualBox-om ali sačekaj još malo javiće se verovatno neko ko radi sa VB. Video sam na linuxquestion forumu jednu temu gde se pominje greška koju dobijaš pa možeš da pogledaš (moguće) rešenje iz poslednjeg posta.

http://www.linuxquestions.org/questions ... 175580046/" onclick="window.open(this.href);return false;

Osim toga nisam naleteo na nešto drugo korisno tako da ako ovo ne pomogne sačekaj da se još neko priključi.

Pozdrav.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Jul 2016, 10:09


Koje desktop okruženje? Ako je KDE u pitanju, probaj XFCE.

Desktop akceleracija u VirtualBox-u nije na nekom posebnom nivou. A da bi radila, nije dovoljno samo je uključiti u opcijama, već je neophodno i instalirati drajver. U svakom slučaju nije neobično da zahtevnija desktop okruženja koče pod VB-om. Iako je u KDE-u moguće isključiti vizuelne efekte.

Edit:
Po ovome što si napisao to jako zvuči kao problem sa VirtualBox drajverima. Verovatno nisu instalirani kako treba. Koja verzija Virtualboxa?



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 18
Joined: 11 Feb 2014, 13:45

Post Napisano: 31 Jul 2016, 16:15


I ja sam hteo nesto slicno , posto igram igrice moram da imam dual boot al me smara da stalno restartujem komp. pa sam hteo na ubutnu da instaliram vb i u njega da ubacim win 7 i da probam da igram cs go i lol ... Naime kako sam izguglao da bi mogao u VB da koristis karticu moras da imas u kompu dve graficke kartice jedna za ubuntu a jedna za host OS.

Po meni najbolji sistem trenutno za igrice je da imas negde sa strane instaliran win na nekom kompu(ako igras cs go i lol kao ja trebace ti jaci komp) i instaliras Steam na njega i ides na steam streaming evo ga link pogledaj sve ce ti biti jasno :)

https://www.youtube.com/watch?v=gIL71Q6eJ2Y" onclick="window.open(this.href);return false;

ako igras na linuxu mozes da imas i neku slabiju masinu jer masina koja strimuje obradjuje sve podatke...

Ispalio sam video sam 0 a.d. temu pa sam utripovao da hoces da igras igrice, sve u svemu ja sam napisao nadam se da ce nekom pomoci a iskreno se nadam da i ti hoces da igras igrice cim ti treba 3D Aceleracija.. :P



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Jul 2016, 19:18


@boske: Ako je zbog CS:GO, on je dostupan i za Linuks. LOL nije, ali ga ljudi već godinama uspešno pokreću putem WINE-a. Zavisi kakvi su ti gaming apetiti i šta je tebi prihvatljivo. U našoj Steam temi često pratim nove AAA naslove za Linuks. Ima dosta naknadnih portova, pa koga zanima gejming na Linuksu može da pogleda da li je ono što ga zanima portovano ili ne. Svakako izbor nije isti kao na Windowsu, ali ako se nativnim igrama pridoda i WINE, onda je vrlo opširan.

Što se tiče emulacije, koliko je meni poznato VBox ne podržava GPU passthru (ili ako podržava, to je na vrlo eksperimentalnom nivou). Qemu/KVM podržava i to navodno radi vrlo solidno ako je kartica podržana. Pored toga Qemu podržava i Virgil 3D. Virgil ne zahteva posebnu karticu.

Ako te takva stvar zanima, postoji dosta materijala na netu: https://encrypted.google.com/search?q=kvm+gpu+pass-thru" onclick="window.open(this.href);return false; ili https://encrypted.google.com/search?q=kvm+virgl" onclick="window.open(this.href);return false;.



offline

Posts: 2
Joined: 31 Jul 2016, 00:26

Post Napisano: 31 Jul 2016, 21:25


bocke, mislim da upravo imam xfce... Imam poslednju verziju VirtualBox-a... A, linux ne bih koristio za igrice :)
Izgleda da je problem do toga sto moj CPU ne podrzavam virtuelizaciju, drugo mi nista ne pada na pamet...
Izgleda da cu malo "odloziti" linux za kasnije, hvala svima na pomoci!
Last edited by Kexoni on 31 Jul 2016, 23:06, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Jul 2016, 22:00


Da. Nažalost, VirtualBox zahteva hardversku podršku za virtualizaciju (Intel VT-X ili AMD-V) za komforan rad sa modernim operativnim sistemima.

Možeš da probaš i neki alternativni program za virtualizaciju (VirtualPC na Windowsu XP/7, VmWare i Bochs - Windows i Linuks). Možda nešto od toga bude radilo bolje na tvojoj mašini. Ali očekuj da bi moglo biti CPU intezivno ili sporo i da ne bi bilo upotrebljivo za igre.

Alternativa je instalacija pored Windowsa ili drugog operativnog sistema (dual boot). Ali u tom slučaju može da bude aktivan samo jedan OS u isto vreme. Šta će biti izvodljivo zavisi od konfiguracije računara/laptopa.

Uzgred, dodaću u naslov da se radi o virtualnoj mašini. :)



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 18
Joined: 11 Feb 2014, 13:45

Post Napisano: 01 Aug 2016, 09:12


bocke wrote:@boske: Ako je zbog CS:GO, on je dostupan i za Linuks. LOL nije, ali ga ljudi već godinama uspešno pokreću putem WINE-a. Zavisi kakvi su ti gaming apetiti i šta je tebi prihvatljivo. U našoj Steam temi često pratim nove AAA naslove za Linuks. Ima dosta naknadnih portova, pa koga zanima gejming na Linuksu može da pogleda da li je ono što ga zanima portovano ili ne. Svakako izbor nije isti kao na Windowsu, ali ako se nativnim igrama pridoda i WINE, onda je vrlo opširan.
Tako je cs go ima native na linuxu ali je dosta sporiji nego na win, tj manji je fps nego na win.. a sto se lol-a tice probao sam ga sa wine,mogu da ga pokrenem ali kad treba da mi udje u igricu(posle champ selecta) pojavi mi se samo crn ekran. veoma lose iskustvo imam sa wine i kad uspem da pokrenem igricu dosta je los fps ...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 01 Aug 2016, 17:36


Ako se ne snalaziš sa WINE-om, uvek je tu Play On Linux (za Slackware dostupan sa SBo). Jedini problem sa POL je što zauzima više prostora pošto najčešće instalira više verzija WINE-a u paraleli. Ali to ne mora biti važan faktor ako imaš dovoljno slobodnog mesta na disku.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests