[REŠENO] Podaci nestali sa /home particije

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 15 Nov 2015, 12:50


Pozdrav, narode.

Sam naslov dovoljno govori. Mojom krivicom sistem je ostao na 'root' nalogu, kada su deca zauzela bazu
da odgledaju nešto na Youtube.
Dva sta kasnije, dočekala me prazna /home particija i 'Nismo ništa dirali, samo smo gledali šta ima ovde i ovde...'. :angel:
Nikakav trag brisanja nisam našao. :huh:
Elem, posle par sati čitanja i jurcanja po netu, odustao sam od lupanja glave i instalirao TestDisk alat preko sbopkg.
Koristio sam PhotoRec, koji je dosta toga spasao, ali mnoga dokumenta u .docx formatu su izgleda nestala nepovratno.
Nije to toliko strašno, ali mi sad jedna stvar nije jasna.
Izlaz 'df -h' iz terminala, sada prikazuje oko 50MB podataka na /home particiji.

Code: Select all

bash-4.2# df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda5        56G   24G   30G  45% /
/dev/sda6        54G   52M   51G   1% /home
S druge strane, oba menadžera, Thunar i Dolphin, prikazuju oko 3 GB zauzetog prostora na /home, što otprilike odgovara
količini podataka koji su bili na particiji pre 'isparavanja'. Naravno, ništa od toga nije vidljivo.

Image

Ne kapiram o čemu se radi. Postoji li neko objašnjenje za ovu 'pojavu'?
Hvala! :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 15 Nov 2015, 15:00


Da li možeš da otvoriš /home particiju iz bilo kog fajl menadžera? Ako možeš, da li si probao da uključiš prikaz skrivenih fajlova? Otvori terminal pa u njemu mc (midnight commander, on ima automatski uključen prikaz skrivenih fajlova) pa vidi kakvo je stanje...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 15 Nov 2015, 16:22


Da, particiju otvaram normalno iz svih menadžera. Prikaz skrivenih fajlova je uključen. Proveriću kasnije na računaru, kojom komandom sam dobio info o particiji (UUID i sl.) ali i to izgleda normalno.

Doneo golub androidiša.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 29 Nov 2015, 12:52


Pozdrav svima!

Uzrok nestanka podataka utvrđen, kao što je opisano u drugoj rečenici prvog posta. :P
Zamolio bih urednika da označi kao 'rešeno'.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests