Slackware utisci.. by rapha

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 08 Jan 2014, 23:32


@titty

Pisali smo u isto vreme. Ti meni a ja Bocketu. :)

Da, Patrik je BDFL.. :D Jbš ga, Ubuntu je Kanonikalov a Kanonikal je Markov pa neka priča ko šta hoće. :) Može zajednica sa sve timom developera da trubi šta god hoće, ako se Mark ne slaže to ne biva. Slično je sa Clemom i Mintom.
Slek je Patrikovo delo i realno, zašto bi neko drugi odlučivao i vodio glavnu reč? To je moje i ja sam dovoljno učinio deleći ga da možete slobodno da ga koristite. Nekada je dobro imati tatka (BDFL) jer ipak mora da se zna ko vozi a ko otvara kapiju. :) Nije loše imati nekoga ko će s vremena na vreme da tresne rukom od sto i da kaže kuda dalje. Znaš, zajednica je marva gde od 100% ljudi samo 5% zaista doprinosi. Ostali su pijavice koje ne doprinose ništa a daju sebi za pravo da odlučuju o nečemu. Uz to, shvataju nečiji rad kao demokratiju a znajući ljude to vodi u anarhiju.. I tako.. :) Ipak, s vremena na vreme (za državne praznike recimo :D ) treba oslušnuti šta viče većinska sirotinja raja pa ih i poslušati jer oni su Slek i verovatno je taj izbor najbolji. Ne treba uvek biti tvrdoglav..
Biće Sleka, verujem, i posle Patrika, samo je pitanje ko će ga naslediti i u kom pravcu će ići. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 09 Jan 2014, 18:08


rapha wrote:@titty
Debijan je linuks zajednice, Fedora takođe..
Za Debian se slažem da je to distribucija zajednice, i kod Fedore je slično sa razlikom da oni ipak prave samo takav privid zbog svog finalnog proizvoda RHEL-a. Sam vrh Fedore, zapravo RHEL-a, se prilično razlikuje od Debiana. Fedora/RHEL je ipak, u komercijalnom pogledu, verovatno najuspešnija kompanija u FLOSS svetu. I protiv toga nemam loše mišljenje, i to je legitiman način rada, i ako mi je Debianov način, koji je baš otvoren i baš je onako Libre, dosta bliži.

Kad pomenusmo Debian, malopre sam ga instalirao na Vmašini, 7.0.3, podigao LAMP i SMF forum i nešto simulirao (nešto pokušavao da ponovim što mi se desilo na realnom Debian serveru).



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 16 Feb 2014, 21:05


@rapha

E slično iskustvo sam i ja imao kada sam prvi put probao Slack - to je bilo negde 2005. godine (sunce ti pre skoro 9 godina, ala vreme leti :cheesy: )
Jednostavno, oduševio sam se posle klikete klik distroa koje sam pre toga koristio (Mandrake, Red Hat i SuSE) i ostao na njemu najduže od svih distroa iako me kao i tebe plašilo svo to podešavanje iz konzole
Doduše tada je dosta više stvari moralo da se namešta ručno (xorg.conf, fstab, mount points za prenosne i optičke uređaje) i nisu postojale ni slackbuild skripte pa je znalo da bude mukotrpno ručno instaliranje paketa koji imaju dosta zavisnosti, ali sam proces instalacije je ostao isti i jednostavan do bola
Slackware je jedini linux, po meni, koji se još uvek drži tradicionalne KISS Unix filozofije (čak više i od Archa) i predstavlja sve ono što je linux trebao biti od samog početka, a sada je to sve manje - jednostavnost pre svega, jasni i dokumentovani conf fajlovi koji se lako podešavaju uz propratne komentare ili readme koje je obično ostavio Pat, rc sistem skripti, vanilla paketi i još dosta toga drugog
Rezultat svega toga je jednostavan, razumljiv i jasan sistem u kome se maltene sve namešta iz prve (iako se sve radi iz konzole)
Stabilnost samog distroa je posledica politike koju fura Pat - nema release date nego izlazi kada bude gotovo, a ne kao kod ostalih distroa - izađe verzija u kojoj ne radi ovo pa izađe nova verzija u kojoj su popravili to a ne radi nešto drugo, pa ajmo Jovo nanovo i tako u krug
Što se tiče samog instalera, meni lično do dana današnjeg taj ncurses installer ima neki old school šmek - jes' da ne izgleda baš lepo, ali je jednostavan i radi svoj posao kako treba što je i najbitnije
Inače, ja sam praktikovao da linux particije pravim preko SystemRescueCD-a i onda ih samo odaberem za instalaciju koji god da je distro u pitanju, pa preporučujem isti svima koje odbija rad u cfdisku, fdisku ili partedu i koji bi da pojednostave instalaciju ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 17 Feb 2014, 00:04


Da, Slek je old school linux škola. Mada, ja od svega toga nisam video ništa. Sve je radilo iz prve. čini mi se da sam i napisao da na Sleku nisam gledao konzolu skoro ništa više nego na Mintu. Nema tu šta da se podešava, bar ne osnovne stvari.. Ne sećam se da sam i menjao neke konfiguracione fajlove osim repoa, slackpkg+.. Ali to je smešno.

kod Arča ta filozofija mnogo više dolazi do izražaja jer si prinuđen da čeprkaš po konf fajlovima. Sa druge strane, neko ko sedne za Slek rekao bi da je to distribucija kao i bilo koja druga, ne bi ni primetio da je KISS jer praktično sve radi iz prve. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests