Враћање на здрав разум (backtracking to sanity)

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 13 Apr 2013, 12:56


Тема са овим насловом се појавила на LQ форуму, а покренуо ју је нико други до Патрик.
О чему се ради?

Он је овде изнео пар примедби на неке нове верзије компонената ГНУ/Линукс система (kernel>3.8, gcc-4.8.0 и xorg-server).

Дао је предлог да се у наредном издању Слеквера нађе језгро у верзији 3.4 (LTS). Као разлог навео је (не)исправно функционисање енвидијиних власничких покретачких програма. Навео је такође да то може да се реши накнадно, али да је примарни циљ Слеквера да све ради out-of-the-box.
Друга примедба је везана за gcc-4.8.0. Ово, по њему, такође није најсрећније решење за наредну верзију Слеквера због бубица у кернелу. Каже да постоји верзија 4.7.3 која се показала одлично у односу на 4.8.0.
Такође, изнео је и забринутост за новије верзије xorg-server-а (1.13.3 и 1.14).

На крају је предложио да следеће издање Слеквера буде 14.1 као природна, стабилна надоградња верзије 14.0, уместо да буде 15.0. Опет, позвао је све кориснике да дају своја мишљења везано за све ово, па извол'те.

ИЗВОР: http://www.linuxquestions.org/questions ... 175457954/



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 13 Apr 2013, 13:50


Meni lično je bitno da je X.org što svežiji ali ako ne radi kako valja i baguje, savako je bolje koristiti stariju ali proverenu verziju.
Što se tiča jezgra, bez problema može da ostane i ovo sadašnje na 14-ici 3.2.9, to isto važi i za GNU C kompajler. :D



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 13 Apr 2013, 13:56


Ето зашто Слек... :)
Постоји проблем са "рендисањем" нвидиа-драјвера који се мање-више редовно појављује повремено, ја сам га лично искусио и на Слеку 14, али се то изгубило са инсталацијом новог драјвера...
По мом мишљењу - превише се жури са додавањем најновијих верзија програма у линукс свету - или се недовољно тестирају...
То је и главни разлог у мом случају - зашто Слек, а не неки други дистро.
Last edited by Titty Twister on 13 Apr 2013, 13:58, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 13 Apr 2013, 13:56


Pročitao sam temu, zanimljiva je ali se svodi na iste odgovore. Podržavam da sledeća verzija bude 14.1 jer ima još sređivanja u -currentu da bi se otišlo na 15 odmah. Meni je dovoljan kernel 3.2.29 mada furam 3.6.6 na radnom računaru, 3.6.7 na netbook računaru i 2.6.37 na serveru :)

Sa druge strane, radio sam prošle nedelje instalaciju Slackware 14 64bit na laptopu koji ima AMD A4 procesorsku jedinicu, iako sve radi imam utisak da bi noviji kernel bio poželjniji. Već neko vreme čekam na informaciju o tome da se noviji kernel pojavi u trenutnoj stabilnoj verziji ali sad vidim da se to možda i neće desiti skoro.

Pratiću diskusiju, hvala za info :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 13 Apr 2013, 14:11


Jel zna neko kako da uključim praćenje teme na LQ?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 13 Apr 2013, 14:13


Ја не знам, нисам чак ни регистрован тамо - срамота. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 13 Apr 2013, 15:39


stereo wrote:Jel zna neko kako da uključim praćenje teme na LQ?
zar ne postoji neki botun "Subscribe" ili tako nešto?
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 13 Apr 2013, 16:55


Ima, našao sam :) nije da se baš lako dolazi do njega. Iznad samog prvog posta na stranici teme (koliko god da ih ima) stoji opcija "Thread Tools" i odatle izabrati Subscribe :D

Forum ko forum, mora da ima ta opcija ali dok sam je našao...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 14 Apr 2013, 13:34


Razvuče se tema na LQ na nekoliko strana - nepotrebno po meni jer se starije a stabilnije stvari mogu nadograditi po želji---



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 20 Apr 2013, 12:33


Тема је затворена и ево коначне одлуке Патрика:

1. За сада остаје Линукс језгро 3.8.x. Разлог томе је боља подршка за новији хардвер, нарочито за Интелове Ivy Bridge процесоре. Патрик се одлучио за 3.8.8 до даљних ажурирања.

2. Остаје GCC 4.8.0. Каже да су промене у компајлеру неизбежне, а да већина проблема може бити решена уклањањем -Werror у Makefile фајлу у проблематичним пакетима.

3. XOrg је спуштен на верзију 1.13.4. за већину пакета. Они који желе bleeding edge систем могу да инсталирају XOrg 1.14.1. који је доступан у testing/ директоријуму.

Више информација добићете увидом у следећу страницу: http://slackblogs.blogspot.com/2013/04/ ... lease.html


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests