VirtualBox-u-Windowsu-Slackware-u-VirtualBox-u

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 07 Jan 2013, 12:33


Пошто ми је на десктопу Windows, последње верзије, и имам проблема при инсталацији Slackware-a, као dual-boot, дошао сам на идеју да Slackware инсталирам на виртуалну машину. После два празнична дана, ево првих утисака :

1. Slackware 14 се не може инсталирати.
2. Slackware 13.37 се инсталира и надограђује на стабилну грану без проблема.
а) КДЕ се не подиже
б) XFCE ради. Guest additions се инсталирају без проблема. Сви преинсталирани програми раде без проблема.

Одлучио сам се за VirtualBox јер на vmWare Workstation, Slackware се вуче, а и нисам задовољан како се "додаци госта" инсталирају. За разлију од осталих дистрибуција Slackware је тешко укротити у виртуалној машини.

Питања :

I. Да ли се неко бавио сличном проблематиком ?
II. Compiz-fusion са припадајућим пакетима се инсталирао без проблема, али приликом покретања руши windows менаџер и враћа систем у конзолни приказ.
III. Доста сам претраживао на интернету али нисам задовољан нађеним решењима. Да ли је уопште могуће покренути compiz у VirtualBox-у са Slackware гостом ?

Спецификација десктоп рачунара : Q9550, Asus P45 P5Q, 5GB Ram, nVidia 8500GT, ...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 07 Jan 2013, 16:27


Ja koristim malo drugačiju kombinaciju i radi mi bez ikakvih problema. Naime, ja na Slackware-u (host sistem) imam instaliranih nekoliko virtualnih mašina - Slackware 13.37, Slackware 14, Arch i Windows XP. Sve su 32bit vm (takav mi je i host) i sve rade bez ikakvih problema. Ipak, sve ovo se odigrava na laptop-u sa jednojezgarnim celeron 900 procesorom (na 2.2Ghz, nema VT/X podršku) i integrisanom intel hd3000 grafikom, pa je utisak u radu dosta drugačiji od onoga u kome se koristi procesor sa podrškom za virtualizaciju. Linux-i su ti na kojima se oseća malo usporenje (pre bih rekao tromost) u radu, xp radi odlično. Napominjem da je to jedini nedostatak sistema u VBox-u na mom računaru. Instalacija svih sistema je prošla bez ikakvih problema. Kakvu grešku dobijaš prilikom pokušaja instalacije Slackware14?

Što se tiče drugog problema...nisam siguran da se compiz može uspešno pokrenuti na virtualnim mašinama. Razlog bi trebao biti u činjenici da se grafički hardver emulira kroz vbox grafički drajver, a njegova 3D podrška nije na zadovoljavajućem nivou. Ovo je samo moja pretpostavka, nikada lično nisam ovo testirao. Dali si omogućio 3D podršku u podešavanjima virtualne mašine?
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 07 Jan 2013, 18:40


1. Грешку (неусаглашеност) која се јавља приликом инсталације Slackware 14, приказујем на слици испод :
Inst_problem_S14.png
Појашњење : Ја сам био мишљења да је проблем у непрепознавању, виртуелног VDI хард диска којег сам направио пре покретања инсталације. Пробао сам да га претходно партиционишем, уз помоћ Knoppix-a, aли је проблем остао исти. Верзија 13.37 није пријавила проблем у истој креираној вирт.машини.

2. Омогућио сам 3Д акцелерацију у Vbox-u, у дисплеј секцији.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Jan 2013, 11:59


1. Svakako je problem u tom drugom disku. Ali ne u neprepoznavanju, nego u prepoznavanju. Dodavanje novog diska menja oznake diskova. Tvoj nekadašnji /dev/sda postaje /dev/sdb. To zbunjuje LILO. Nije u mogućnosti da identifikuje root particiju i dobijaš kernel panic.

2. Ovo je bagovito pod VirtualBoxom na Linuksu. Ali probaj eventualno da ažuriraš verziju Virtual Boxa i da se poigraš sa VT-X opcijama (uključivanje/isključivanje Nested paging ili VT-X).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2013, 20:16


Mada compositing kod mene radi:
xfce-compositing.png
Iako je Xfwm4 compositing podrška dosta jednostavnija od Compiz.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 11 Jan 2013, 00:35


Пало ми је на помисао да је проблем host рачунар са најновијим windows-ом.
А онда сам, нашао времена, укључио свој стари HP 8710w, са windows 7-ом, као host рачунар. Покренуо Slackware DVD 1 и ништа. Поново исто.
И незнам зашто, одем ја на Slackware сајт и скинем прва два ЦД диска. Покренем инсталацију и ево вам резултата доле на слици.
Resenje.jpg
Како и зашто, незнам. Са тим истим ДВД-ом ја сам инсталирао ОС на лаптоп рачунару.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Jan 2013, 00:50


Moja pretpostavka je bila pogrešna. Tebi se ni initrd ne učitava kako treba.

Možda se DVD oštetio? Da li si instalaciju u VBox radio sa fizičkog DVD-a ili iz ISO slike?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 12 Jan 2013, 21:00


Два пута сам скидао Slackware ДВД. Инсталацију сам радио и преко слике и преко диска. Једино је инсталација преко ЦД дискова успела.
Поздрав.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 01 Dec 2013, 17:19


Од верзије VirtualBox-a 4.3.4 могуће је активирати 3Д у Slackware 14.1 као guest машине.

Извод из change log-a:
Linux hosts / guests: Linux 3.13 compile fixes (bug #12358)
Linux guests: build the vboxvideo kernel module correctly on OL/RHEL 6.1 guests (bug #11996)
Linux guests: make 3D work on Slackware 14.1 (bug #12320 comments 3 and 4)
Поздрав.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests