nVidia драјвери и Слеквер14.0 x86

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Dec 2012, 16:30


Поставио сам тему овде како би се водила диакусија о власничким енвидијиним драјверима за ГНУ/Линукс, односно за Слеквер. Пре неки дан сам хтео да инсталирам 32-битни Слеквер на посебну партицију, чисто из зезања. И имао сам проблема са овим драјверима.
Пробао сам и инсталацију пакета са SlackBuilds.org и инсталацију .run пакета са званичног сајта. Све сам прописно урадио, припремио терен и ништа.
У првом случају инсталација је прошла без грешке али никако нисам могао да стартујем X. Избацује ону грешку коју треба да избаци кад nouveau драјвери нису стављени на црну листу (а јесу, заправо).
У другом случају уопште неће да крене са инсталацијом. Када покренем .run скрипту, каже да кернел не може да учита ,,нештоnvidia.ko'', не могу да се сетим сад.

Два дана сам се ја ... играо са тим и данас узмем и инсталирам 64-битни преко тог 32-битног и све прође у најбољем реду. Је л' неко можда може да наслути о чему се ради?

П.С. Није ми уопште битно решавање проблема јер, као што рекох, то сам из зезања хтео да урадим. Али ми није јасно шта се дешава. Или је до Слеквера x86 или до драјвера за ту архитектуру.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 17 Dec 2012, 18:12


Koja grafika? Jesi li probao Nouveau ili si odmah krenuo sa vlasničkim?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Dec 2012, 18:40


Јесам пробао са nouveau драјверима и тад се покреће X, али је резолуција неодговарајућа.
Графичка је nVidia GeForce GT 630.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 17 Dec 2012, 18:48


Koju verziju vlasničkih si probao? 310.19?

Nekako mi nije logično da na 64-bita radi, a na 32-bita ne radi. :) Ali nemam trenutno NVidiu i nisam probao ovaj najnoviji drajver, pa ne bih mogao sa sigurnošću da kažem da nije problem sa NVidia drajverima.

Ako se Nouveau pokreće u nižoj rezoluciji, postoji mogućnost da može da se podesi malom intervencijom /etc/X11/xorg.conf.d/.

Elem, ako nisi siguran da si ispratio sve korake, postoji i mogućnost da ti nije nešto promaklo pri instalaciji vlasničkog drajvera.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Dec 2012, 18:57


Ма јок. Све сам испратио лепо, научио сам цео поступак :)
Да, 310.19 сам пробао. И мани је било чудно, али кажем опет, са 64-битним Слеквером је све из прве успело.

Ова тема више може да служи као наговештај на могући проблем. Па ако се неко појави са енвидија графичком картом и проба, нека јави искуства.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 17 Dec 2012, 22:39


Имам Quadro FX1600M графику.
Без произвођачких драјвера, ефекти површи веома успоравају рад. Такође, и игре.
Користим инсталациони фајл скинут директно са Nvidia сајта.
Slackware 14, 32 bit.
У верзији 13.37 користио сам драјвере са SlackBuilds сајта.
Ни у једном случају нисам имао проблема са инсталацијом. Поступак саме инсталације је лепо објашњен и сви кораци су разумљиви.
Недостатак који сам приметио јесте да су при бутовању, слова крупнија тј. резолуција је нижа. Нисам открио где се то подешава.
Такође, приликом покретања xwmconfig команде, приказ на екрану побрљави, тј. појаве се кваке и кукице, које отежавају избор windows менаџера.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Dec 2012, 22:54


Па стварно не знам у чему је проблем. Неколико пута сам инсталирао систем испочетка и више пута инсталирао и уклањао драјвере (и оне са SlackBuilds.org и оне са званичног сајта) - и увек иста прича. Данас сам преко 32-битног инсталирао 64-битни и ради.

Ништа, остаје ми да, кад допуним живце, пробам још који пут :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 03 Jan 2013, 13:45


Да не би покретао нову тему да ли неко зна од вас који драјвер узети за Нвидиа из серије 6200 и како да га инсталирам на слаквер 14?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 03 Jan 2013, 14:37


Најбоље прво да пробаш оне са SlackBuilds.org сајта - http://slackbuilds.org/result/?search=nvidia&sv=14.0
Преузми и прво инсталирај libvdpau и nvidia-kernel пакете, па онда nvidida-driver.

Поступак

Прво преузми xf86-video-nouveau-blacklist пакет из /extra репозиторијума - http://packages.slackware.com/
Онда преузми ова три пакета везано за енвидија драјвере.

Пребаци се у init3 ниво или се само одјави из Слеквера.

Онда одатле прво инсталирај xf86-video-nouveau-blacklist, па рестартуј систем.

При поновној пријави немој да улазиш у init4 ниво, већ опет остани у init3. Онда прво инсталирај libvdpau, па nvidia-kernel, па nvidia-driver.

Рестартуј систем и то би требало да буде то.


Иначе, ево га упутство, додуше на енглеском - http://docs.slackware.com/howtos:hardwa ... cs_drivers
Ускоро би требало да буде и на српском јер је у току превођење Слекдокс пројекта.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 04 Jan 2013, 22:44


Slackmuz wrote:Најбоље прво да пробаш оне са SlackBuilds.org сајта - http://slackbuilds.org/result/?search=nvidia&sv=14.0
Преузми и прво инсталирај libvdpau и nvidia-kernel пакете, па онда nvidida-driver.
Nisam još pokušavao sa SBo paketima, meni savršeno odrađuje posao oficijelni drajver skinut sa nvidia sajta - "bleklistuje" nouveau drajver u 1. koraku, pa se nakon restarta instalira (automatski se napravi modul itd.) sa:

Code: Select all

# sh NVIDIA-Linux-x86-304.64.run
u ovom slučaju za GeForce 6200.

Naravno, svemu prethodi

Code: Select all

# telinit 3
pa nakon što se instalacija završi, ili se modifikuje /etc/X11/xorg.conf i postavi nvidia drajver,

Code: Select all

Driver      "nvidia"
u okviru

Code: Select all

Section "Device"
ili se samo pokrene naredba

Code: Select all

# nvidia-xconfig
koja napravi novi xorg.conf.

Deinstalacija drajvera je jednostavna:

Code: Select all

# telinit 3
# nvidia-installer --uninstall
SBo paketi su izgleda specijalizovani za aktuelnu verziju kernela, pa ukoliko se želi novija - neće raditi posao, dok postupak sa binarnim paketom - radi na svakoj verziji kernela (s tim što se mora reinstalirati drajver).

Instalacijom DKMS SBo paketa - i taj problem je rešen. Nema potrebe za reinstalacijom drajvera.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests