Слеквер пројекат, филозофија и још понешто

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 11 Nov 2012, 00:57


Слеквер развија и одржава KISS филозофију. Користи текстуалне фајлове за конфигурацију уместо GUI конфигурационих програма попут многих других дистрибуција.
Најважније карактеристике Слеквер Линукса као и филозофија иза ове дистрибуције може се свести на следеће:

Слеквер је:
  • * Дистрибуција која се у потпуности може инсталирати ван мреже, директно са ЦД/ДВД медијума.
    * Дистрибуција која се објављује онда кад буде у потпуности спремна, без унапред утврђеног плана објављивања. Свако издање Слеквер Линукса је темељно тестирано од стране Слеквер тима и заједнице. Слеквер ставља акценат на стабилност пре него на новитете када је софтвер у питању.
    * Дистрибуција у којој је једноставност приоритет у односу на удобност. Пример је недостатак GUI помагала (уобичајених код многих других комерцијалних дистрибуција) за администрацију система.
    * Дистрибуција у којој се конфигурација и администрација система врши кроз ncurses скрипте или богате конфигурационе фајлове помоћу уређивача текста.
    * Дистрибуција која преферира паковање vanilla софтвера или софтвера немодификованог у upstream развоју. Такав софтвер долази са мало или нимало закрпа што резултира да функционише најближе ономе како су то замислили изворни креатори.
    * Дистрибуција која не додаје слојеве апстракције или комплексности на већ постојећа решења. На пример, управљање пакетима се врши помоћу једноставних скрипти које делују на компримоване tarball фајлове пакета (*.tgz, *.txz, *tbz) и тада нема потребе за решавањем зависности.
    * Дистрибуција која остаје при здраворазумској изреци: ,,Ако нешто није покварено, не поправљај га. ''
    * Дистрибуција у којој се велике одлуке доносе од стране BDFL-a (Benevolent Dictator for Life, тренутног главног одржавача - Патрика Волкердинга) и где је развојни процес затворенији у односу на друге дистрибуције које развија заједница. Као резултат тога Слеквер је окренут унутрашњој снази и вредностима и не прихвата свакаква опредељења своје заједнице и других. То даље резултира мањим притиском на развојни тим Слеквера у правцу популарности и пробијања на масовно тржиште.
Могу се издвојити неколико биртних ствари везано за Слеквер Линукс заједницу. Иако технички комерцијална дистрибуција (главни одржавач Слеквера, Патрик Волкердинг, продаје свој производ на ЦД/ДВД медијумима како би финансијски подржао себе и свој пројекат, мада су ИСО слике доступне и за слободно преузимање), Слеквер има одану и чврсто удружену заједницу корисника, ентузијаста који су пријатељски настројени према новајлијама. Слеквер заједница ставља акценат на усавршавање корисника кроз учење и разумевање система пре него кроз слепо копирање упутстава, што је тренд код комерцијалних власничких оперативних система. Као резултат тога, велики број Слеквер корисника су и програмери са различитим знањем који су обучени да, у најмању руку, креирају једноставне shell скрипте и отклоне грешке у истим.

Пример је доступност великог броја SlackBuild скрипти или скрипти за изградњу софтвера треће стране које олакшавају инсталацију пакета. Уобичајена примедба везано за Слеквер је спор ппоцес инсталације таквог софтвера који је резулатат ручног ловљења свих потребних зависности, преузимања и компиловања истих. Ова примедба је у највећем броју случајева упућена од стране заједнице програмера који креирају поменуте скрипте за најчешће коришћене апликације и библиотеке које нису део подразумеване инсталације Слеквера. Популаран и репозиторијум високог квалитета са  Slackbuild скриптама се може наћи на следећој адреси SlackBuildsdotorg.


Извор: http://docs.slackware.com/slackware:philosophy



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 12 Nov 2012, 12:47


Rekoh već negde ali evo opet, poštujem Slek. Ne koristim ga i ne leži mi ali svaki respect. Toliko lepo pišete o njemu da mi je nekoliko puta došlo da ga probam. :) Ipak, za mene je to previše posla i vremena. U firmi su rešili da se bacaju na SUSE i RHEL/CentOS pa ću morati malo da provedem vremena uz njih. :)

Drago mi je da je i Slek ekipa generalno postala malo druželjubivija. Ne znam kakvo je stanje sada generalno ali ranije su novajlije bežale od njih jer su važili za "RTFM" ekipu.. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 12 Nov 2012, 13:29


Ма удри па да га болес' :)
Инсталирај га поред другог система, па кад имаш време, ти га чачкај, подешавај, попуњавај и можда почнеш да га користиш :)
Кад ти треба нешто на брзину да одрадиш, ти одради са другим системом док не формираш Слеквер. После све иде само по себи ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 12 Nov 2012, 17:50


Ma koristio sam ga pre neku godinu, čitavih dvadeset dana. :) Obzirom na to da sam bio još zelen, iznenađujuće fino sam ga spakovao. Imao sam nekih sitnijih problema sa zvukom ali sam uspeo nekako da izguglam i rešim. Šta znam, nije mi legao. Malo me smara što nije automatizovaniji po pitanju upravljanja paketima..

Može se reći da sam na linuksu već dugo. Šetao sam između distribucija jer volim sve da probam i čačkam. Imam nekoliko favorita pa sam šetao uglavnom između njih kada se pojavi neka nova verzija i slično. Zavisilo je i od raspoloženja. Kada sam raspoložen da se zezam, onda uglavnom Arch. Kada nisam, onda neka laganica.

U poslednje vreme zbog posla sam se bacio na SUSE i RHEL/CentOS. SUSE mi takođe nikada nije legao ali sam rešio da se bacim detaljno na CentOS. Tako da, nema biše hoppinga.. :D


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests