Slackware 14 recenzija na Distrowatch

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 17 Oct 2012, 03:09


Naslov govori sve a ja vam samo dajem link. Ajmo sad svi jedan KLIK :evil: :grin: :angel:

Tekst nije baš kratak i možda uzmem da ga prevedem ukoliko nađem vremena.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 17 Oct 2012, 10:13


Odlično, ovo će biti od koristi za mnoge stvari.
Hvala za info Stereo. :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Oct 2012, 09:20


Reakcije na članak na LQ nisu preterano pozitivne. :)
http://www.linuxquestions.org/questions ... 175432302/" onclick="window.open(this.href);return false;

Edit:
Generalno članak je ok, ali ima par čudnih propusta. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Oct 2012, 19:03


Da obrazložim moj prethodni post.

1. Prvi deo članka govori da je Slackware u princip dosadan i da 14.0 ne donosi ništa novo.

Koji pasus dalje:
The new Slackware comes with an up to date version of Firefox, the 3.2 release of the Linux kernel and includes Network Manager as one of the utilities available for getting on-line. Also new to this release is the Clang compiler, which has been gaining followers as an alternative to the GNU Compiler Collection. The two compilers are made available side-by-side allowing the user to select their preferred development tools.
Ovaj skraćeni spisak novosti zaista nije pravedan prema 14.0. Po ovome se vidi da se autor nije baš najbolje informisao o listi novosti. Mada ni ovo što je opisao nije toliko dosadno. Clang i NetworkManager su zanimljive novotarije. Prelazak na 3.2 LTS kernel je isto zanimljiva vest. Bar što se tiče ažurnosti. Skok od nekoliko verzija za KDE i XFCE su isto vrlo zanimljive novosti. U 13.37 je preskočen Xfce 4.8 zbog nestabilnosti, tako da 14.0 dolazi skok sa 4.6 na 4.10. KDE je ažuriran sa verzije 4.5.x na 4.8.x, što je isto priličan skok. Xorg je ažuriran na 7.7. GCC je ažuriran s verzije 4.5.3 na 4.7.1.

Možda sa strane to deluju kao dosadne promene, ali za redovne Slackere to nije slučaj. :)


2. Sledeći deo je prilično korektan. Opisuje se instaler i proces intalacije.

3. U komentarima je pomenuto da nešto nije u redu sa autorovim računarom (računarima) i da je sličan problem (duga instalacija) imao i u drugim recenzijama. Instalacija obično traje mnogo manje od 1h, u zavisnosti od snage računara.

4. Konfiguracija sistema nakon instalacije paketa je korektno opisana.

5. Osnovno podešavanje (novi korisnik, podešavanje init nivoa) nakon restarta i pokretanje sistema je korektno opisano.

6. Zatim ide nebuloza sa tročasovnom instalacijom u VirtualBoxu. Imam dve instalacije Slacka 14.0 i ni u jednom slučaju instalacija nije trajala duže od tridesetak minuta. Takođe piše da nije mogao da postavi visoku rezoluciju. Nikad nisam imao taj problem. Možda je propustio da instalira VirtualBox addons.

7. Nakon toga iznosi kako je čudno što je u podrazumevanom kernelu uključen PAE kad su paketi kompajlirani za 486. Elem ovo nije tačno. Paketi su kompajlirani sa i686 optimizacijama, ali sa uključenom opcijom kompatiblinosti sa 486. To znači da će uz manji gubitak performansi pakete biti moguće instalirati i na i486 ili Pentium. Elem, mislim da postoji nekoliko paketa koji su kompajlirani bez i486 kompatibilnosti. Recimo SMP kernel zahteva i686 ili jači.

8. Nakon toga sledi prilično korektan opis KDE okruženja.

9. Nakon toga sledi opis upravljanja paketima. Ovde poredi automatsko i ručno upravljanje zavisnostima. Umesto opisa postupka i razloga za ručno upravljanje zavisnostima, ovde dobijamo poređenje sa načinom na koji to rade druge distribucije. I to bi bilo donekle ok, da autor nije iskoristio priliku da izrazi svoje nezadovoljstvo sa jednom ili dve subjektivne rečenice.

Elem, u komentarima se nalazi i jedno vrlo dobro objašnjenje razloga za ručno upravljanje paketima u Slackwareu.
Omari wrote:Somewhere I once read a comment regarding the real expense of automatic dependency resolution and why it's a good thing Slackware does not have it. It said that the virtue of Slackware is its simplicity. Because the system is relatively simple, one person (be it the user or the creator, Pat Volkerding) can hold an accurate mental model in his or her head of how the distribution is laid out and how it works. This simplicity arises from the fact that Slackware is maintained by such a small team--if Slackware had a larger team, you would either need to make the distribution more complicated in order to maintain its stability (like Debian, which is huge, but complex and therefore takes forever to release) or you would need to compromise the stability of the distribution.

The problem with automatic dependency resolution is that it takes a lot of manpower to get it right. Debian for example does dependency tracking right. It's an enormous amount of work. Here is the Debian policy manual on shared libraries:

http://www.debian.org/doc/debian-policy ... dlibs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

If you are running a Debian system (as I am) do "ls /var/lib/dpkg/info/*.symbols" and look at some of these files (they are plain text). Of course Debian has automated tools to help generate these things but this is an enormous task.

So to do dependencies right, you would need a huge team and lots of policies. That would make Slackware something fundamentally different than it is today--something that is not simple. Alternatively, you can do dependencies, but not do them right. Arch Linux is an example of this (I'm sure someone will hate me and disagree with me on this.) Arch does not have thorough policies in place for dependencies. When I ran Arch, sometimes installing a package would not pull in the needed dependencies--perhaps the packager already had those dependencies installed. More frequently, you would need to update the entire system just to install a single small new package, in order to ensure that its dependencies were up to date--and if you did not do this, installing a new package would lead to mysterious breakage, without helpful error messages. Debian does not have these issues because of the enormous work they put into getting dependencies right.

So the choice is: do dependencies right and spend a ton of work on it; do dependencies poorly, in which case they might work most of the time; or don't do them at all. Slackware chooses the last route. This does not wind up being a problem as much as you might think it is, because Slackware recommends that its users install the entire base system, which will come with the libraries needed to install most new software.

The point of all this (and I can't take credit for it; I read this somewhere else) is that automatic dependency tracking is not something that comes for free. It comes with a lot of hidden costs. Adding it would change Slackware into something that it currently is not--either something complicated, or something with a feature that is not perfectly reliable. This means Slackware is not for everyone, but there are solid reasons for things to be this way; it's not just a "get off my lawn" kind of thing.
10. Zatim sledi rečenica da je automatsko upravljanje zavisnostima opcionalno moguće isključiti na ostalim distribucijama. Ovo nije istina. Moguće je isključiti proveru zavisnosti za pojedinačne pakete, ali ne za ceo sistem. Čak i kad bi bilo moguće, sistem je dizajniran da radi sa zavisnostima, tako da bi ovo bio mnogo veći problem.

10. Pomenuo je slackpkg i slapt-get. Ovaj deo je većim delom ok do...

11. Autor se nije snašao sa instalacijom dodatnih paketa. Nije znao gde da traži dodatne binarne pakete (AlienBob, rworkman, Slacky, Salix). Takođe se nije snašao sa SlackBuilds.org. Nije pomenut sbopkg. Nisu pomenuti ostali alati slične namene.

12. U svetlu toga iznosi poređenje sa Gentoo i FreeBSD. S obzirom da prethodni pasus nije dobro istražen, ni ovo poređenje nije baš najkorektnije.

13. Završni paragraf je većim delom ok, osim par rečenica. Recimo:

Code: Select all

As the rest of the Linux ecosystem changes Slackware has a tendency to stay relatively fixed.
To baš i nije istina. Ima dosta promena ispod haube. Alati izgledaju isto čak i kad donose značajne promene. Primer su skriptovi za povezivanje na mrežu ili wireless. Takođe se s vremena na vreme uvede i po neka značajna novotarija. Recimo, kad je u pitanju upravljanje paketima, dodatak slackpkg (13.1), SlackBuild skripte u source direktorijumu (13.0?) i "zvanična" podrška za SBo kao 3rd party izvor dodatnog softvera (13.37).


14. Ova rećenica je vamte-tamte
People looking for new technology, convenient features, lots of packages in the main repository, automatic package management (and dependency resolution) and a friendly installer will not find what they want in Slackware.
Slackware ne beži od novih tehnologija, ali je uključuje tek kad postane stabilna (ne trči pred rudu). Ako nešto narušava stabilnost sistema ili značajno menja način na koji bi se Slackware podešavao ili kako bi funkcionisao, to neće biti uključeno. Kad je u pitanju ovo prvo, to će biti slučaj dok ne dostigne bar neku zrelost.

Pored toga, Slackware nudi automatsko upravljanje paketima, ali ne nudi automatsko upravljanje zavisnostima.

Što se tiče dostupnosti paketa u glavnom repozitorijumu taj deo je tačan. Ali ni drugi distroi često ne sadrže bog zna šta u glavnim repoima. Većina stvari se nalazi u community repoima. S obzirom na to, bilo bi fer da je pomenuo SBo. Kada se na osnovni repo doda SBo, broj paketa je prilično pristojan.

Elem, što se tiče ostatka rečenice, možda ja nisam prava osoba za komentarisanje. Po meni je jednostavnost administracije i prilagođavanja Slackware sistema "convenient feature". Što se tiče instalera, mislim da predstavlja dobar kompromis između distroa koji ne sadrže instaler (Gentoo, od skoro i Arch) i distroa sa fensi automatskim instalerom. Ono što novajlijama često smeta je konzolni setup i reboot u konzolni interfejs. Elem, ovde se korisniku ostavlja izbor da li želi grafički sistem ili ne. Recimo za server ili ruter mašinu (Slackware je distribucija opšteg tipa, nije namenjen isključivo za desktop ili isključivo za server sisteme). Takođe otvara mogućnost da se sistem i dalje koristi (bar do momenta dok se problem ne reši) ako X11 drajveri ne rade kako bi trebalo. To često nije moguće pri instalaciji drugih distribucija. Koraci za rešavanje problema sa X11 pri instalaciji su mnogo opsežniji kad su u pitanju druge distribucije. Kod Slacka se to rešava sa dva-tri reda u konfiguracionim datotekama. To važi za gotovo bilo koji problem.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 19 Oct 2012, 19:28


Bocke svaka čast na viđenju recenzije. Dobro da ima neki deo koji je ok odrađen :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 19 Oct 2012, 21:12


Instaliranje Slekvera (puna instlacija) na VBoxu traje 19 minuta, i to se može videti u video prilogu gde ništa nije sečeno ili skraćivano.
Takođe piše da nije mogao da postavi visoku rezoluciju. Nikad nisam imao taj problem. Možda je propustio da instalira VirtualBox addons
.
I kod mene isto, u punom ekranu bez ikakvih problema i 13.37 i 14.0.

Meni nije jasan početak, nešto te ne koristi Slekver ali će ga ipak opisati, ili to nešto u engleskom žargonu što meni nije poznato. :huh:



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 19 Oct 2012, 22:33


Pa dobro, DW je i dosta komercijalan, treba i to imati u vidu. Drugo, on gleda iz ugla nekog običnog korinika, koji nema previše znanja a možda ni volje da sve sređuje.

Svi znate da ja jako ne volim Slek i sve što je na njemu bazirano :) ali svaki respect. Slek nije distro koji se može porediti sa drugim distroima jer je po mnogo čemu specifičan. Lepo je on tamo rekao, ko želi paket menadžer sa zavisnostima, ko želi fensi instalaciju, ko ne želi da se zeza po konzoli i ko ne voli vanila pakete, ko ne voli previše podešavanja-za njega nije Slek.
On je za ljude koji žele da uče linuks u nekom izvornom obliku, za entuzijaste..

Što se tiče upravljanja paketima, ima istine u tekstu koji je Bocke citirao ali slažem se sa ne-slekerima da bi na tome trebalo poraditi i da je to stvar koja najviše odbija nove korisnike. Iebeš komp umesto kojeg sve ja moram da radim. :D
Nije problem (bar ne meni) instalacija, podešavanja ali želim da jednom dnevno, nedeljno ili mesečno sa dve komande apdejtujem sve ili da ukucam bla, bla-nešto-imepaketa i da za par sekundi imam taj paket na desktopu.. Da ne moram da tražim i skidam zavisnosti, da ne moram da skidam sors i da sam bildam.. Ok, neko to voli i to poštujem. To je moje viđenje. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Oct 2012, 22:14


U principu, u Slacku "ne postoje" zavisnosti. Ako odradiš punu instalaciju sve je već tu. Nema potrebe za dodatnim paketima. Dodatne zavisnosti se javljaju samo kad poželiš da instaliraš nešto sa strane. Mada sada postoje i alati koji i to rešavaju. :)

Ja bih rekao da je Slack distribucija za korisnike koji žele da imaju punu kontrolu nad sistemom. Naravno, slažem se da postoji dosta korisnika koji to ne žele. Ima dosta ljudi koji OS i softver posmatraju samo kao alat za posao i ne interesuje ih prilagodljivost i "jednostavnost" u Slack smislu.

Elem, ima distribucija baziranih na Slacku koje imaju automatsko upravljanje zavisnostima. Tako da ono što važi za Slack, ne mora da važi i za derivate.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 21 Oct 2012, 00:10


Ja na Slack gledam kao na VW Bubu. :) Odnosno porediti Slack sa drugim distribucijama je kao da porediš Bubu sa nekim novim VW.

Buba je sjajan automobil, čista mehanika, nema elektronike i ostalih govana. Super pouzdan, super stabilan, sve vanila. Kada se nešto pokvari, uzmeš najobičniji ključ ili šrafciger, pritegneš i voziš dalje.

Sa druge strane, nema airbagove, servo, klimu, podizače a o ABS-u ne možeš ni da sanjaš.

Sad, ako imaš znanja i želje tvoja Buba vrlo lako može da izgleda ovako ali nema svako ni želje a ni znanja da je dovede u takvo stanje.

Zato mislim da je Slack, baš kao i ova buba sjajna osnova da od njega praviš bukvalno šta poželiš. Pitanje je samo da li hoćeš da ideš tim putem ili ćeš odmah da kupiš gotovo. Za Slackovce to nije pitanje ili izbor. Ljudi vole taj način, taj fazon i sve što uz to ide. Zato sam i govorio da se nikada ne može porediti sa bilo kojom distribucijom. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 21 Oct 2012, 00:43


Mislim da ova nova VW Buba ima i airbagove i servo. Klima, podizači i ABS su na našem tržištu verovatno samo opcija. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests