Slackware opšta diskusija

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Aug 2012, 00:41


Izgleda da je Slackware stigao do jedne faze kada će teško moći da funkcioniše na manje-više dobrovoljnoj bazi - kako ekonomski, tako i na mašinama...
Prosto je tako koncipiran, zahteva malo iskusnije korisnike, a jednostavna rešenja su glavni hit kod većine korisnika koje Ajnaštajnova maxima "jednostavno, ali ne jednostavnije nego što treba" nije sprečila da se masovno opredeljuju za - jednostavnija rešenja od Sleka, dok sa druge strane "super-profi" korisnici cene PROIZVOD (!), ali to nije dovoljno.
Nastao je problem opstanka najstarijeg linuxa, ekonomski problem koji zahteva trajnija, ekonomska rešenja jer donacije, kupovine diskova i "suvenira" ne rešavaju stvari, ali se to onda mora malo drugačije organizovati i raditi, malo više podele posla, specijalizacije, sistematičniji pristup, a da se zadrži postojeća filozofija!
Slak ima i dovoljnu "bazu paketa" da npr. poput Ubuntua nudi specijalizovanu desktop, user-friendly varijantu, (sa aktuelnim džidža-bidžama) ili u vidu postojećih na koje smo navikli (bar ja ne bi menjao), posebnu server varijantu i sl.
Ima i "ljudske resurse" rasipane širom sveta - koje treba angažovati - makar na testiranju.
Dakle, ovako baš i ne ide, treba prilagoditi "proizvod" različitim kategorijama korisnika, a imajući u vidu kakvih ultra-popularnih bag varijanti ima - slack sa svojom dosadašnjom filozofijom (tehničke jednostavnosti i stabilnosti), organizovanijim nastupom i npr. "širenjem ponude" - baš i ne bi imao prejaku konkurenciju, a definitivno bi otklonio nedoumice u pogledu opstanka.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Aug 2012, 01:27


Jos da dodam, cenim da je Slek platio i cenu eliminisanja gnomea uz cvrsto opredeljenje za kde desktop koji je nakon "evolucije" u verziju 4 poceo da kaska i za vistom ...
Al kad ga covek "voli"...
Xfce moze dosta da povadi stvari!



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 16 Aug 2012, 01:39


Neću da komentarišem ovaj prvi deo izlaganja... To ne mora da znači da se ne slažem :)
Ali ovo za KDE mi nije jasno. U kom smislu kaska? KDE je odlično okruženje i razvija se u odličnom pravcu. Jedina ,,mana'' mu je što zahteva malo jaču mašinu od one koju zahteva XFCE... Mada, nije baš ova tema za tu raspravu, ali samo morao da prokomentarišem :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Aug 2012, 01:50


Slackmuz wrote:Neću da komentarišem ovaj prvi deo izlaganja... To ne mora da znači da se ne slažem :)
Ali ovo za KDE mi nije jasno. U kom smislu kaska? KDE je odlično okruženje i razvija se u odličnom pravcu. Jedina ,,mana'' mu je što zahteva malo jaču mašinu od one koju zahteva XFCE... Mada, nije baš ova tema za tu raspravu, ali samo morao da prokomentarišem :)
Upravo ovako kako si objasnio - kde 4 zahteva masinu, na kojoj je uspavaniji i od viste...
Kde 4 je dosta ljudi okrenulo gnomeu i donekle okrenuo od sleka koji ga nema, do pojave gnome 3...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 16 Aug 2012, 07:21


Pored Xfce-a, KDE-a, FluxBoxa imam i Gnome 3 a i Mate, na Slekveru 13.37. Tačno je da Slekver ne dolazi odmah sa Gnome 3 ali GTK 3 bibloteke su već prisutne u novom Slekveru 14.
Ne znam, ali neki optimum danas na računarima, pa čak i u ovoj našoj sirotoj zemlji, je oko 1 gb RAM-a, a sa toliko KDE će raditi bez problema.
Sem pojedinih netbook računara, i oni su jako retki, danas se ne može naći na novu mašinu ispod 2 gb RAM-a. Solo procesora mislim više da i nema u prodaji u gotovim konfiguracijama. Opet možda u nekoj netbook jeftinijoj varijanti.
Slažem se sa Slackmuzom, treba nešto jača mašina za KDE od Xfce ali osvrnimo se gde je danas hardver, ponavljam čak i u ovoj našoj sirotojoj zemlji.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Aug 2012, 10:07


Radi KDE 4 i kod mene na 2 GB (ali ga slabo koristim jer mi nije baš po volji - gnome aplikacije mi zasad bolje odrađuju iste stvari, a ne zahtevaju mnogo), ali kada se pojavio jedino mu je vista bila pandan po zahtevnosti.
On se nekako približno poklopio sa vistom - koja je ismevana jer zahteva dodatni hardver, pa su se te kritike automatski počele da odnose i na njega.
Gnome 2 je bio pun pogodak kod velikog dela korisnika, uostalom - čemu danas Mate i sl...
KDE 4 je i sam bio dosta kritikovan zbog, na neki način, prihvatanja vista filozofije i zahtevnosti, a onda je usledio i po zahtevnosti sličan Gnome 3, a jedan i drugi nemaju značajnije razlike u odnosu na ranije verzije (sve aplikacije bazirane na gnome i kde rade i na starijim verzijama) osim po izgledu. Kupovati novi hardver zbog "šminke" baš i nije omiljena stvar, osim među windowsašima, ume to malo i da uvredi...
KISS princip je posebna priča.
GnomeSlackbuild - narušava filozofiju Sleka koju pominje Pat i nije baš da nema problema njegovom instalacijom, naravno, to se može rešavati - ko ume i ima vremena, a na drugim stranama gomile gotovih, pouzdanih rešenja. Ima i za Slek - ali ne u zvaničnim "repoima", nego kod ovoga-onoga... Sve je to manje-više "testing" - čega nema u zvaničnom Sleku i što mu je stvorilo reputaciju.
Sa druge strane - KDE koji je u Sleku je poprilično "sirov", praktično je samo dodat sa verovatno svim komponentama i nekako to na Sleku izgleda još glomaznije u odnosu na neke druge distroe koji isto voze KDE 4, ali ga donekle "upakuju" i optimizuju.
Xfce može promeniti stvari i Pat to zna i nije mu sada teško i da prihvati i modifikuje neke gnome biblioteke - zbog kojih je ranije odbacio gnome.
Da li će to značiti i mogućnost instalacije npr. Mate-a na Sleku ("po defoltu") - ostaje da se vidi, ali bi to bio pun pogodak.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 16 Aug 2012, 12:04


Ne verujem da će Mate dolaziti već gotov na instalu, uostalom kao i Gnome 3.
Inače Mate i Gnome 3 se baš ne vole puno i u boljem slučaju na istom sistemu instalirani radiće samo jedan i to jako loše, a u gorem slučaju neće raditi ni jedan.
Tako da Mate imam na laptopu a Gnome na desktop računaru, naravno uz okruženja koja dolaze po defaultu.
Volim i Fluxbox i njega isto rado i često koristim.
GnomeSlackbuild - narušava filozofiju Sleka koju pominje Pat i nije baš da nema problema njegovom instalacijom, naravno, to se može rešavati - ko ume i ima vremena, a na drugim stranama gomile gotovih, pouzdanih rešenja. Ima i za Slek - ali ne u zvaničnim "repoima", nego kod ovoga-onoga... Sve je to manje-više "testing" - čega nema u zvaničnom Sleku i što mu je stvorilo reputaciju.
Ako možeš da pojasniš malo detaljnije tvoje viđenje zašto GSB narušava "filozofiju" Slekvera.
Zar jedno od važnijih ako ne i najvažnije načelo u Linux svetu nije sloboda pa tek sve onda sve ostalo.
U ovom slučaju mislim na slobodu korišćenja ominjenpg grafičkog okruženja.

Drugo, pitao bih te, šta ti podrazumevaš pod filizofijom Slekvera?

Inače, što se tiče GSB-a, veoma lako se instalira. Sada momentalno, na 13.37, ima nekih 7-8 zavisnosti a sve ostalo se svodi na unošenje jedne linije u treminal, i to je sve.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Aug 2012, 14:34


"Filozofija" Sleka - upravo ono što je Patrik naveo citirajući Ajnštajna - jednostavno, ali ne jednostavnije no što treba, zato Slek i nije baš friendly-user i zato je najuren i Gnome (ne radi se o slobodnom softveru, već o praktičnim razlozima).
Slično je rešenje :) čini mi se i sa nouveau drajverima - koliko mi je poznato (nisam nešto preterano čačkao) samo ih Slek i slack-based distroi "bleklistuju".
Nisu retki ti nouveau problemi ni kod drugih distroa, ali se daju rešiti i ljudi su zadovoljni...
Tih 7-8 zavisnosti i apgrejda koje zahteva Gnome znale su jako da destabilizuju sistem, da sistem gotovo postane neupotrebljiv (bar meni kada sam zadnji put pokušavao sa tim pre oko godinu dana).
U mom slučaju - stabilan i efikasan Slek znači - ništa "current" i gnome i onda sve radi (čak i nešto što kod drugih distroa neće) - a upravo su to osobine po kojima ga i drugi ističu.
KDE 4 i Gnome 3 su više "šminkeraj" (po meni) napravljen ciljajući na win korisnike da svojom estetikom privuku nove korisnike, a time se prenebregla jedna od bitnih prednosti linuxa u odnosu na win - bolja iskorišćenost sistemskih resursa, brži rad programa, stabilnost itd...
Možda se vama nije dešavalo da vam bagovi u KDE aplikacijama ruše ili zamrznu sistem tako da ga jedino restart X-a vrati, ali je to za ozbiljniju pa i upotrebu u profesionalne svrhe - najblaže rečeno nepodnošljivo.
Što se tiče grafičkih okruženja - sve je izvodljivo, ali ne istovremeno, što ne znači da ne treba biti - ponuđeno...
Linux Mint nudi odvojene verzije prema desktop okruženjima, PCLOS - takođe (možda čak i preteruje), prilagođeniji su široj "publici" i ne čudi što su popularni...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 16 Aug 2012, 16:33


Titty Twister wrote: ... KDE 4 i Gnome 3 su više "šminkeraj" (po meni) napravljen ciljajući na win korisnike da svojom estetikom privuku nove korisnike, a time se prenebregla jedna od bitnih prednosti linuxa u odnosu na win - bolja iskorišćenost sistemskih resursa, brži rad programa, stabilnost itd...
Možda se vama nije dešavalo da vam bagovi u KDE aplikacijama ruše ili zamrznu sistem tako da ga jedino restart X-a vrati, ali je to za ozbiljniju pa i upotrebu u profesionalne svrhe - najblaže rečeno nepodnošljivo.
Što se tiče grafičkih okruženja - sve je izvodljivo, ali ne istovremeno, što ne znači da ne treba biti - ponuđeno...
...
Pazi sad, Gnome3 može da se uredi lepo, ali je opet tu sve izbrkano i veći deo opcija onemogućen ili ih je teško izvršiti. Nije baš najjasnije šta se tim okruženjem želi postići :)

Sad KDE :)
KDE može mnogo da se šminka, ali to nikako nije primarni cilj programera koji stoje iza ovog projekta, nikako ;)
To što u KDE-u sve može beskrajno da se šminka i što je sve od tih ,,šminki'' dostupno na klik može da bude (a i jeste) samo veliki plus.

S druge strane, ozbiljnije, KDE dolazi sa velikim brojem aplikacija koje su mnogo dobro integrisane sa istim i funkcionišu perfektno ;)

Koristim ga skoro 3 godine i znam šta pričam

Od korisnika zavisi koliko će sistem da mu bude stabilan i koliko će da traje. KDE jeste uistinu kreiran kako bi privukao Windows korisnike, ali tu je jedan paradoks - gotovo svi ,,preletači'' radije prihvataju Gnome i Unity, a oni sa skromnijim računarima uglavnom nemaju veliki izbor, pa idu na XFCE.

Imaju izbor, ali im ovo dođe najjednostavniji za početak.

Elem, zalutah malo :)
Što se tiče potrošnje resursa, postoje GNU/Linux distribucije sa KDE radnim okruženjem koje zaista troše resurse. Jedna od njih je i Chakra, ali tu nije toliko kriv KDE koliko način funkcionisanja Chakre (određene popularne GTK aplikacije koje se instaliraju pomoću Bundle System programa, a ne na klasičan način). One vuku previše resursa.

Slackware sa KDE-om kod mene samo leti, Kubuntu takođe, Arch isto, Fedora itd...

Nije da imam skroman računar, ali nije ni neki ,,po poslednjoj modi'' :) Hoću da kažem da sve zavisi od distribucije koju voziš i kakve (koje) programe koristiš...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 16 Aug 2012, 16:53


Titty Twister wrote:"Filozofija" Sleka - upravo ono što je Patrik naveo citirajući Ajnštajna - jednostavno, ali ne jednostavnije no što treba, zato Slek i nije baš friendly-user i zato je najuren i Gnome (ne radi se o slobodnom softveru, već o praktičnim razlozima).
Meni su te priče o različitim filozofijama različitih distroa uvek nejasne i nikad dorečene. Nisam još naišao na nekoga ko može da pojasni pojam "različitih filozofija" a da ne misli na različite "načine upotrebe". Sve linux distribucije u većoj ili manjoj meri prate Open Source filozofiju i to je jedina vodilja, jedina konstanta koju sve do jedne prate i koje se drže. Ako baš želite deliti na "podfilozofije" (mada mi je to malo bzvz i vodi samo razvodnjavanju) onda ih možemo podeliti na KISS (Keep It Simple Stupid) i ostale :). Nekada je Slack spadao u ovu drugu grupu, one hard-core distroe koje ne može pokrenuti i koristiti svako, ali od ranijih verzija do danas, mnogo toga se na tom planu promenilo. Ono po čemu je Slack ostao dosledan je upotreba vanila softvera (nemodifikovana verzija, bez dodataka i prilagođavanja elemenata) i stabilnost (koja proizilazi delom i iz ovog prvog). Naravno, to ima i svoju cenu - Kao što si pomenuo, KDE recimo nije optimizovan i troši malo više resursa nego na drugim sistemima, ali i to se da srediti. Tu na scenu stupa korisnik koji željan znanja i sa velikom voljom kreće u istraživanje i potragu za rešenjem. Ko ima volje, nađe način...
Slično je rešenje :) čini mi se i sa nouveau drajverima - koliko mi je poznato (nisam nešto preterano čačkao) samo ih Slek i slack-based distroi "bleklistuju".
Nisu retki ti nouveau problemi ni kod drugih distroa, ali se daju rešiti i ljudi su zadovoljni...
Ovaj deo nisam razumeo. Na slacku nouveau nije podrazumevano blacklistovan (ako na to misliš) ali je to, kao i na svakoj drugoj distribuciji, neophodno uraditi kako bi sistem koristio oficijelni NVIDIA drajver. Razlika je što kod drugih distroa preuzmemo blacklist paket koji za nas odradi neophodne konfiguracione promene a kod sleka to mora ručno. Mada, od verzije 13.37 postoji i blacklist paket za slack :). Ipak, postoji mogućnost da nisam dobro razumeo na šta si konkretno mislio pa da sam izneo nepotrebno objašnjenje :)
Tih 7-8 zavisnosti i apgrejda koje zahteva Gnome znale su jako da destabilizuju sistem, da sistem gotovo postane neupotrebljiv (bar meni kada sam zadnji put pokušavao sa tim pre oko godinu dana).
U mom slučaju - stabilan i efikasan Slek znači - ništa "current" i gnome i onda sve radi (čak i nešto što kod drugih distroa neće) - a upravo su to osobine po kojima ga i drugi ističu.
KDE 4 i Gnome 3 su više "šminkeraj" (po meni) napravljen ciljajući na win korisnike da svojom estetikom privuku nove korisnike, a time se prenebregla jedna od bitnih prednosti linuxa u odnosu na win - bolja iskorišćenost sistemskih resursa, brži rad programa, stabilnost itd...
Sa ovim se slažem, sa jednom malom dopunom/ispravkom. I current grana je prilično stabilna jer je izbor paketa za tu granu malo strožiji nego kod drugih distroa, ali nekad se desi da se prilikom upgrade-a nekog paketa poremeti rad paketa koji je normalno radio (meni je cups skoro napravio problem). Ali, čak i tada, u velikom broju slučajeva je reč o ispravljanju nekoliko podešavanja u konfiguracionom fajlu. To je ono "slepo" prihvatanje svih opcija koje slackpkg nudi (medju njima i poslednja koja pita koje konfiguracione fajlove koristiti :) ).
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests