Slackware opšta diskusija

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 16 Aug 2012, 17:01


Potpuno se slažem sa kolegom, dosta zavisi od dostribucije. Ja sam čak probao KDE na PC-BSD sa usb-a i isto radi mnogo brzo. XFCE može dosta da se prilagodi potrebama korisnika, čak i vizuelno ali opet ne u toj meri kao što to mogu u Gnome i KDE.

KDE sa PC-BSD sam sa istog usb-a probao i na eeepc mašini koja ima svega 900Mhz i tu je radio pristojno. Jeste da nije linux ali ako je distribucija pretrpana nepotrebnim paketima i to nije optimizovano za grafičko okruženje, ne može se ni očekivati da to radi dobro i brzo.

Meni na Mintu je KDE radio sporo, imam Kubuntu 11.10 koji sam dobio od Uroša sa našeg Ubuntu foruma kad sam bio na Share konferenciji ali to nisam probao. Sve ostalo gde sam probao KDE je radio dobro. Pri tome samo da dodam da ja nisam ljubitelj tog gfrafičkog okruženja što ne znači da to ne radi dobro.
Kolega Slackmuz je jedan od primera gde KDE radi odlično.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 16 Aug 2012, 21:16


Recicu samo jedno pitaj Patrika da li mu KDE sporo radi. Nije problem u softveru vec u ukusu,ako neznanje stavimo sastrane. Ja sam neznalica ali znam bash skripting je zakon. Slakware je COOL!!!! To je stanje uma,zivotna filozofija :-) Ako ti je tesko predji na win7 ako hoces da se pravis vazan kod drugara dovoljno je da spomenes linux vec su popadali! Ja licno nezelim da menjam nista jer sam COOL!!!



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Aug 2012, 22:18


Cool Slackware je umalo izdahnuo i zamalo da ostane samo na Patrikovom računaru, a to bi bila šteta...
Manifestaciju stanja uma i životne filozofije kroz izbor operativnog sistema, ne bih ni da komentarišem (nije mi u struci), ali ne bih imao ništa protiv da stručniji korisnici uporede performanse npr. Win 7 i KDE Sleka (u fulu, na istom računaru), pa da skratimo priču...
Meni se čak više sviđa KDE u odnosu na Gnome još od starih verzija, ali su mi potrebe nalagale da ga se lišim u korist drugih desktop okruženja.
Dakle, ništa lično u mom slučaju...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 16 Aug 2012, 23:12


@all

Ovo može biti veoma zanimljiva diskusija ukoliko poštujemo jedni druge i (pokušamo da) argumentovano iznosimo stavove. Svako od nas ima omiljeno okruženje, omiljeni menadžer prozora i sl. Ali to nije razlog da komunikaciju spuštamo na lični nivo niti da se na bilo koji način prozivamo i vređamo.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 17 Aug 2012, 00:12


Evo, da ne bude da samo kritikujem, pokusacu na argumentovan nacin da ucestvujem u temi. Na laptopu koji koristim (Toshiba C655 - Celeron900 na 2.1Ghz, 2GB DDR3, HDD250GB, Intel Mobile 4 serija...nije HD grafika) stigao je preinstaliran Windows 7 Home Premium 64bit i ja sam instalirao Slackware current 64bit. Malopre sam izvrsio najosnovniji genericki test - zauzece memorije prilikom pokretanja cistog sistema. Slede rezultati:

Windows 7 Home Premium 64bit

Code: Select all

Total Physical Memory:     1.916 MB
Available Physical Memory: 855 MB
Virtual Memory: Max Size:  3.832 MB
Virtual Memory: Available: 2.405 MB
Virtual Memory: In Use:    1.427 MB
Napomena> sa sistemom se podize i Avast Free antivirus, Dropbox i nekoliko Toshiba aplikacija za nadgledanje sistema koje su dosle preinstalirane na laptopu. Njihovo ukupno zauzece memorije je oko 200MB. Ako ovo ne racunamo (da bi dobili kolicinu memorije koju trosi sam sistem) dodacemo ovu vrednost na stavku Available memory i dobijamo vrednost od 1055MB. Oduzimanjem ove vrednosti od ukupne memorije koju sistem vidi dolazimo do cifre od 861MB. To je kolicina memorije koju koristi samo instalirani sistem (procesi koji ga cine). Da ne bude zabune, 1916MB je memorija koja je na raspolaganju sistemu, ostatak ide na integrisanu grafiku (i na Windowsu i na Slack-u je isti slucaj).

Slackware current (14RC2) 64bit

Code: Select all

             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          1865       1117        748          0         51        539
-/+ buffers/cache:        526       1339
Swap:         1953          0       1953
Sa KDE okruzenjem se, od dodatnih programa, pokrece samo Dropbox koji i na Linux u zauzima oko 25MB. Ako pogledamo tabelu videcemo da je zauzece ukupne sistemske memorije 526MB. Oduzimanjem kolicine koja odlazi na Dropbox dolazimo do priblizno 500MB memorije koju zauzima sistem.

Licni zakljucak
Sve sto je navedeno su sirovi podaci dobijeni prilikom pokretanja oba instalirana sistema. Subjektivan osecaj je naravno razlicit za svakoga. Ono sto ja mogu reci je da u ovom slucaju KDE (verzija 4.8.5 stable) radi prilicno brzo, veoma je responzivan i ne koci. Svi vazniji efekti su prisutni i podrazumevano ukljuceni u vanila KDE izdanju koje dolazi uz Slack jer je Intel kartica dosta dobro podrzana u opensource Xorg drajveru. Takodje, i za Win 7 na ovom racunaru se moze reci isto to. Licno mislim da se u normalnom radu ova dva sistema/okruzenja na mom laptopu prilicno dobro mogu nositi i pobednika je tesko odabrati na osnovu subjektivnog osecaja i brzine rada. Ali, ako bi se gledale performance + navedene brojke onda je Slack current sa KDE-om pobednik.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Aug 2012, 00:45


Da, ali na slabijim računarima bi trebalo da se oseti razlika u brzini. Na novijim, jačim mašinama to je možda i nemoguće jer su jake i teraju sve :)
Kažem, meni jedino Chakra sporije radi, ali i to sporije nije nešto mnogo, ali je osetno.

AMD Phenom II X3 710 2.6 GHz
ATI Radeon HD 4650
RAM 4 GB

Ne koristim vlasničke drajvere za grafiku, isključivo slobodne...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 17 Aug 2012, 00:48


Brojke su najmerodavnije, mozda bi sa pokretanjem nekih aplikacija (gledanje filma, skeniranje, ucitavanje pdf-a i sl.) stvari nesto drugacije stajale, ali sigurno ne bi znacajno promenile odnos.
KDE je definitivno manje zahtevan od Win 7, pa povlacim raniju konstataciju (i izvinjavam se zbog nje) da se " vuce sporije od viste".



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Aug 2012, 00:49


Ma sve je to u redu, samo mi ne diraj KDE :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 17 Aug 2012, 20:54


Ja se izvinjavam svima koji su moj tekst svatili kao uvredu. Ja sam hteo da se nasalim. Mnogo sam zavoleo slak i mogu samo poruciti pored Patrikovog racunara slak ce biti i na mom! A na poslu koristim CentOS i RHLE 6,2 kao podlogu za razne servere. Tako da postujem sve distribucije. Pre neki dan su mi bili neki Rusi na poslu i svi na laptop-ovima furaju Mandrivu. Ja se nasalim i pitam kako vam radi, cuo sam da je nestabilna? A oni se pocepali od smeha. Vala ima sada za svakog po nesto. Pozdrav svima!



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 18 Aug 2012, 18:34


Podstaknut ovom diskusijom, nanovo vratih Slek (apdejtovan iz "regularnog" repoa - ne "current") na jednom hardu na računaru sa namerom da ga testiram u realnim okolnostima u poslovne svrhe.
Pretežno se radi o različitim office aplikacijama, a ne koristim win već godinama da bih mogao da ga uporedim i mogu odmah da primetim da mi se čini bržim i stabilnijim nego ranije (nema "zamrzavanja" ni potrebe za restartom X-a), ne čini mi se sporijim od npr. Gnome 3 (efekti su uključeni), međutim, postoje problemi sa aplikacijama...
Neretko je neophodno istovremeno otvoriti 3-4-5 pdf fajla (cenovnici, ulazni i izlazni računi i predračuni itd.) - što Okularu ponekad jako teško pada, često zakove kod jednog od tih fajlova, ili ako se radi o pdf-u veće veličine (dvocifreni br. MB-a kada je neki katalog u pitanju).
Xpdf mi bolje odrađuje taj posao, ali problem sa njim je druge prirode - nakon skeniranja dokumenta i njegove konverzije u PDF - ono što se u njemu vidi - nema veze sa realnošću - fali svako 4-5 slovo (a ima ih na slici "printovanoj u fajl"...).
Rešeno je pomoću odgovarajućih Gnome 2 aplikacija (pomoću slackbuilda) - evince i simple-scan (zlu ne trebalo) i tek sa ove dve gnome aplikacije mogu da ocenim postojeće KDE okruženje pozitivno u smislu ispunjavanja neophodnih uslova za rad...
Nemam ni vremena a ni volje da se driblam sa editovanjem raznih fajlova (naročito u KDE), u poslovnom svetu se za to (nikako slučajno) ili plaća programer, ili se kupi win, ili zamena aplikacija (kao u mom slučaju) - ko šta oceni isplativijim...
Pokušavam da skrenem pažnju iskusnim korisnicima expert nivoa (za šta ja samo silom prilika mogu da se angažujem) da obrate pažnju na već pomenutu problematiku - odnos samog distroa kroz preferirano, prisutno graf. okruženje i njegovu "popularnost"...
Ja sam rekao šta sam imao, možda u stisci sa vremenom nisam baš mogao biti dovoljno dorečen - ali sam pomenuo praktične primere kroz neke od najpopularnijih distroa.
Pozdrav svima!


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests