Da li je Slackware težak za korišćenje?

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 23
Joined: 06 Apr 2012, 16:23

Post Napisano: 02 May 2012, 19:04


Da ostali ucesnici foruma ne steknu utisak da je slackware bauk i tezak za koriscenje.
Ja mislim tako... I plasim se da ga ikad probam iz nekoliko razloga...

1. Moja bivsa devojka je ETF-ovac i uvek mi je pricala da je jako tezak i da cak studenti ETF imaju muke sa njim
2., Skoro sam upoznao neke koji ga koriste i govore mi "ako nisi programer, sta ce ti slackware", kazu da ima jako malu software-sku podrsku, odnosno da je on pretezno za programere ne za obicne korisnike kao sto sam ja.

Posle takvih prica verovatno ga ni vi nebiste probali. Moje znanje linuxa jednostvno nije u rangu nekog ETF postdiplomca...
Last edited by bocke on 02 May 2012, 20:34, edited 1 time in total.
Reason: Izdvojeno iz teme "Koje ozbiljne poslove radite na GNU/Linuksu"



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 02 May 2012, 20:51


Mene možeš da poslušaš jer nisam geek... Slackware koristim oko mesec dana, možda malo više. Do tada sam koristio samo ubuntu i kubuntu. Probao sam malo fedora-u i crunchbang...
Slackware nije težak za korišćenje.
Malo je komplikovanije sve instalirati i podesiti, ali ne u smislu potrebnog znanja, već više vremena. Treba malo više vremena da se sve sredi. Ja sam sve aplikacije, koje sam koristio na pomenutim sistemima, instalirao i na Slackware-u i sve poslove koje sam tamo završavao završavam i ovde.
Naravno, treba da imaš bar osnovno znanje.
Ja ga ne bih preporučio početniku. Ovde mislim na korisnika koji prvi put dolazi u kontak sa Linux-om. Njemu bih dao Ubuntu ili Mint... Da se prvo uhoda, pa će lako da odluči šta će dalje i da li će dalje.
Ja nikog nisam slušao kad sam odlučio da idem na Slackware, samo sam narezao DVD, pročitao Slackbook i krenuo...
... i dalje idem ...
:)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 03 May 2012, 00:35


Moja sestra koristi slackware za pos'o, office programi pretezno.
Nije joj problem da se loguje iz init 3 pa da kuca startx.
Pokazivao sam joj 15ak minuta sta je gde i shvatila je brzo. Ipak je ona moja sestra. ; )



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 03 May 2012, 01:50


Nije baš za prvi put, za drugi može komotno. Nema teške distribucije ako imaš volje, želje i vremena da je savladaš. Ja ga ne koristim i ne leži mi uopšte ali veliki respect za Slack. Možda i najbolji distro ako želiš da naučiš linuks. Na Ubuntuu i Mintu nećeš baš ništa naučiti jer sve radi out of the box i nemaš šta da čačkaš. Na Slacku si primoran da učiš i čačkaš jer ti u protivnom neće ništa raditi. Ja sam dugo koristio PCLOS i Mint a nisam imao pojma. Tek sa Debijanom i Archom sam nešto naučio.

Dakle, pitanje je potrebe i želje. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 03 May 2012, 05:44


nije slackware tezak, samo treba imat' zivaca ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 03 May 2012, 19:01


mpman wrote:nije slackware tezak, samo treba imat' zivaca ;)
Kakavih živaca ti pominješ sa 15 i po godina. :grin:
Pa šta ćeš da radiš u mojim godinama crni komšo. :) ;)

Sretene, svaki početak je težak. Ne znam koja ti je prva distribucija i kada si aktivno počeo da se baviš Linuxom, ali kada si kretao ne verujem da ti je sve bilo familijarno i lako.

Drugo, Slackware se može koristiti i na "običnom" korisničkom nivou.
Dosta brže radi od većine danas najpopularnijih distribucija, brži je odazov programa, brže učitava npr. Firefox, jednom rečju dosta brz sistem, tako ga ga možeš koristiti i sa pozicije "običnog" korisnika.

Četvrto, tu su i nezaobilazne stavke stabilnosti i bezbednosti.

Peto, ako sada poznaješ po malo Linux, kroz rad u Slackwareu ćeš ga upoznati daleko bolje i popunićeš rupe u svom znanju.

Treba nešto više vremena, to je tačno, ali to uloženo vreme sasvim sigurno nije protraćeno taman i ne ostao na Slacku.

Za kraj nešto kao PS ali nije PS :)
Pošto znam da voliš Gnome grafičko okruženje, kao i ja :) , znaj da se Gnome 3 može instalirati na Slackwareu 13.37 a na 13.1 i Gnome 2, mada ti ovo drugo ne preporučujem.
Naveo bih još da možeš koristiti i GRUB, znači nije obavezno moranje da koristi LILO. Recimo ja koristim GRUB i triple boot radi bez problema.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests