Par pitanja oko instalacije

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 28 Nov 2013, 21:24
Location: /home

Post Napisano: 02 Aug 2015, 11:08


Pozdrav svim članovima Slackware Srbija (ekipa sa MC-a me već zna) :) Posle dužeg razmišljana sam odlučio da pređem na Slackware. Do sada sam koristio pretežno Mint pa bih želeo da probam nešto novo. Pročitao sam članak vezan za instalaciju preko USB-a, ali vidim da je u pitanju starija verzija Slackware-a. Da li je i dalje potrebno preuzeti usbboot.img ili se sada proces može obaviti prebacivanjem preko Unetbootin-a kao i za ostale distroe?

Vidim da od menadžera paketa koristi pkgtools i slackpkg - da li se oni dosta razlikuju od APT? U delu Source Media Selection tokom instalacije, koju opciju treba da izaberem ukoliko radim instalaciju preko USB-a? Imam još samo jedno pitanje vezano za grafičko okruženje - da li je moguće instalirati stariju verziju KDE-a pošto je PC slabiji, a nisam do sada koristio to okruženje (Intel Atom D525, 2GB RAM, Intel GMA 3150 je konfiguracija).

Hvala unapred!

//edit: hmm, nema odgovora... Vidim na SlackWiki da može i preko Unetbootin. Krenuću sa instalacijom po uputstvu pa šta bude :grin:
Software is like sex: it's better when it's free.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Aug 2015, 18:19


Ahoj! :)

Letnja avgustovska nedelja. Mada nema nekog pravila kad su ljudi aktivni, a kad ne. :) A i ja ću ti odgovoriti za koji sat. Samo da se javim da znaš da je neko pročitao. :)



offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 28 Nov 2013, 21:24
Location: /home

Post Napisano: 02 Aug 2015, 21:10


Ovi debili iz Telekoma su mi smanjili download brzinu na 1mbps, a plaćam istu cenu. Sad na torentu mi je plafon 150kbps download, a ovaj iso je od 2GB. Jedan sam već skinuo sa sajta (mislim da je CD3, sa KDE i source code), kad ono pri butovanju prikazuje poruku 'Kernel image is corrupted or damaged' i stoji samo opcija Default. Sad moram da ih zovem da vidim u čemu je stvar, a do tada ću privremeno da budem na Debian KDE. Kad ti bude odgovaralo ti odgovori :beer:
Software is like sex: it's better when it's free.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Aug 2015, 21:35


E.L.I.T.E. wrote:Pročitao sam članak vezan za instalaciju preko USB-a, ali vidim da je u pitanju starija verzija Slackware-a. Da li je i dalje potrebno preuzeti usbboot.img ili se sada proces može obaviti prebacivanjem preko Unetbootin-a kao i za ostale distroe?
Slack je dosta unazad kompatibilan tako da dosta starih tutorijala još uvek važi iako možda postoji i noviji način kako nešto da se uradi.

Što se tiče unetbootin, nisam 100% siguran. Ne sećam se. Ali ne može da odmogne da prethodno načiniš ISO hibridnim:

Code: Select all

isohybrid slackware64-14.1-install-dvd.iso
Ne znam napamet pošto sam poslednji put instalirao Slack sa USB-a pre ijhaha. :)
članak vezan za instalaciju preko USB-a
Baci pogled na sledeću temu: viewtopic.php?f=38&t=2191" onclick="window.open(this.href);return false;. To je spisak tema o instalaciji i post-instalacionim podešavanjima.

Neskromno ću linkovati i moj sopstveni postupak post-instalacije: viewtopic.php?p=23829#p23829" onclick="window.open(this.href);return false;. Obično bih izbegavao da se ističem, ali video sam da ga ljudi postavljaju pa pretpostavljam da ga nalaze korisnim.
Vidim da od menadžera paketa koristi pkgtools i slackpkg - da li se oni dosta razlikuju od APT?
U spisku tema o instalaciji i post-instalaciji je navedeno nekoliko korisnih tema. Za početak možeš da baciš pogled na ovu koja pravi pregled različitih opcija za instalaciju paketa: viewtopic.php?f=38&t=1973" onclick="window.open(this.href);return false;. Sbopkg je spoljni alat koji je potrebno naknadno instalirati. U pitanju je interfejs za SlackBuilds.org (ovo funkcioniše slično Arch-ovom AUR-u ali se prijave softvera kontrolišu).

Postoje i GUI alati, ali se retko koriste. Baci pogled na QTGZManager. SalixOS je vrlo fina distribucija bazirana na Slacku koja uključuje i nekoliko GUI alata. SalixOS je u principu prepodešeni Slackware sa izborom paketa za odgovorajuće desktop okruženje (postoji nekoliko instalacionih medija za različita desktop okruženja).
U delu Source Media Selection tokom instalacije, koju opciju treba da izaberem ukoliko radim instalaciju preko USB-a? Imam još samo jedno pitanje vezano za grafičko okruženje - da li je moguće instalirati stariju verziju KDE-a pošto je PC slabiji, a nisam do sada koristio to okruženje (Intel Atom D525, 2GB RAM, Intel GMA 3150 je konfiguracija).
Trebalo bi da postoji opcija u instaleru. U krajnjem slučaju može se sadržaj montirati i zatim uraditi "instalacija sa diska". Ali opcija za USB instalaciju postoji od izlaska 14.1 pa je najbolje prvo probati tako.

Pitao si i nešto za KDE. Ne moraš neophodno da koristiš KDE. Izbor okruženja vršiš pri instalaciji. Imaš izbor između nekoliko desktop okruženja. Izaberi Xfce za početak. Inače, nije baš veliki izbor, ali se naknadne opcije mogu instalirati iz trećih izvora nakon instalacije. To uključuje Lxde, Openbox, MATE, Gnome i Cinnamon. Gnome i Cinnamon instalacije mogu biti prilično intruzivne: mogu zameniti značajne komponente sistema. Obično ovo funkcioniše bez problema, ali bolje biti oprezan.

Trenutna verzija Slacka je 14.1. Izašla je 2013. Neki paketi su malo stariji. Biće ažurirani na najnovije verzije (ukoliko ne postoji neki veliki bug ili nestabilnost) u sledećem izdanju. Za sad primaju samo siguronosne zakrpe. Zato ljudi često koriste "current" granu koja je dosta svežija. Neki paketi mogu čak i u currentu biti malo stariji. Najčešće zato što su novije verzije ocenjene kao nedovoljno stabilne. A i Slackware tim je mali pa neke stvari traju malo duže. Ali većina paketa su vrlo sveži i ažurni.

Mada neki od nas biraju da koriste 14.1 kao stabilnu bazu uz ažuriranje sistema po sopstvenom nahođenju. Neki paketi na mom sistemu mogu biti čak i svežiji nego u currentu.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Aug 2015, 21:44


Sad sam video tvoj odgovor. Ok, onda možda stignem da proverim to za USB.

Btw, u vezi Current verzije. Meni je najpraktičnija instalacija sa neta. To je obrađeno temi "Instalacija sa http/ftp servera". Ali će i to zahtevati dobar net protok pošto se preuzima par gigabajta. Mada to može da se smanji ako se izbace KDE i Emacs. Osim ako ne gotiviš Emacs ili KDE, onda jbg. :)



offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 28 Nov 2013, 21:24
Location: /home

Post Napisano: 02 Aug 2015, 21:49


Hvala ti Bocke na vrlo obimnom i profesionalnom odgovoru! Video sam te teme koje si linkovao u dokumentaciji i pročitaću ih detaljno, razume se :)

Čekaj, ta Internet instalacija je nešto na foru onih mini distroa kada sam sa neta preuzimaš pakete iz repoa i stvari koje ti trebaju?
Software is like sex: it's better when it's free.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Aug 2015, 22:45


Ne baš u tom smislu. Paketi su podeljeni u nekoliko kategorija:
  • a - osnovni sistem
  • ap - aplikacije koje ne zahtevaju X
  • d - razvojne alatke (gcc, llvm, python, ruby, itd)
  • e - emacs
  • f - LDP dokumentacija (FAQ i HOWTO dokumenti Linux Documentation Project projekta)
  • k - izvorni kod kernela
  • kde - KDE
  • kdei - lokalizacije za KDE
  • l - programerske biblioteke i runtime biblioteke potrebne za neke pakete iz ap i xap
  • n - mrežni programi, alatke, serveri i pojedine runtime biblioteke
  • t - Tetex - LaTex paket
  • tcl - Tcl programski jezik, vizuelna Tk biblioteka i drugi Tcl/Tk paketi
  • x - Osnovna Xorg instalacija sa twm-om
  • xap - Razne X11 aplikacije uključujući Firefox, Thunderbird, Seamonkey, Pidgin, XChat, itd.
  • xfce - XFCE desktop okruženje
  • y - BSD igre (uključujući BSD verziju fortune)
Preporuka je instalirati sve pakete.

Doduše moguće je sa manje ili više uspeha instalirati i različite kombinacije paketa:
  • Za minimalnu instalaciju bez mreže je dovoljna "a" grupa paketa. Ona je samostalno i radiće bez dodatnih paketa
  • "a" "l" i "n" su dovoljni za minimalnu instalaciju sa mrežnim pristupom
  • "a" "l" i "d" su dovoljni za minimalnu konzolnu razvojnu radnu stanicu
  • "a" "l" "n" i "x" su dovoljni za osnovnu Xorg instalaciju sa Twm window managerom. Ovo nije apsolutno minimalna instalacija pošto uključuje i X11 alate kao što su xedit, bitmap, xmore, xmh i druge.
  • "a" "l" "n" "x" "xfce" su dovoljni za osnovnu Xfce instalaciju, ali preporučeno je dodati i "xap"
  • "a" "l" "n" "x" "kde" su dovoljni za prilično kompletnu KDE instalaciju
  • "ap" sadrži mnoge korisne konzolne aplikacije uključujući "slackpkg", "vim" "nano" i mnoge druge korisne alatke, tako da je preporučeno ne preskakati pakete iz ove grupe
  • "t" i "k" mogu biti neophodni za izgradnju određenog softvera
  • "tcl" je zavisnost malog broja alata, ali ponekad bi mogao biti potreban
  • "y" nije neophodan, ali većina ljudi će hteti da ga koristi zbog fortune-a
  • "e" se može ignorisati ako ne planiraš da koristiš Emacs
  • "f" je bezbolno izignorisati
  • "kdei" je jedina u potpunosti opcionalna grupa
Moguće je čak i odabrati pojedinačne pakete, ali ovo nije preporučljivo početnicima pošto Slackware ne vodi računa o zavisnostima kada to radite. Morate znati od kojih paketa ništa ne zavisi ili koje je još pakete potrebno ukloniti da ne bi došlo do loma zavisnosti. Iako se i sa kombinacijom grupa može desiti lom, one su uglavnom tako kreirane da mogu da se kombinuju i da će bar osnovni alati neophodni za dijagnostiku, opravku i održavanje sistema raditi korektno.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Aug 2015, 22:59


Preporuke pune instalacije stoji. U tom slučaju nemaš brige sa zavisnostima. Sbopkg i slične alatke listaju samo "dodatne" zavisnosti u odnosu na punu instalaciju. To znači da su u mogućnosti da preuzmu i izgrade dodatne pakete ako paket zavisi od njih.

Imaš brigu o zavisnostima samo ako hoćeš da probiraš izbor paketa.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 04 Aug 2015, 00:46


Btw, možeš slobodno da ignorišeš moj post o grupama paketa. To je totalno nebitno i nije potrebno da se time uopšte baviš. Jednostavno, preporuka je instalirati sve osim kdei. Možeš eventualno da izbaciš kde, xfce ili obe grupe ako instaliraš neko treće desktop okruženje.

Od desktop okruženja koji ne dolaze u osnovnoj instalaciji, dosta su popularni Mate i Enlightenment. Ali dostupni su i Gnome, Cinnamon, različiti tiling WM-ovi, Openbox, Lxde, itd.

Pokušaću da ubuduće malo pojednostavim odgovore da ne bi komplikovao bez potrebe.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests