Izgradnja paketa

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 26 Oct 2014, 03:10


Nadam se da sam ubo pravi podforum.

Pokušavao sam par puta rpm3tgz i deb2tgz ali nije bilo uspeha uglavnom zbog zavisnosti..

Često čujem od iskusnijih ljudi ovde kako prave paket za Slek i to me prilično interesuje. Kako se to radi ili neki dobar link..? :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Oct 2014, 08:00


Nije preporučljivo da instaliraš pakete iz repoa drugih distribucija. Samo samostalne pakete kao što su OpenOffice/LibreOffice, Google Chrome i slično. Ovakvi paketi su najčešće optimizovani da rade na nekoliko različitih distribucija tako da će i na Slacku najčešće raditi bez problema.

Paketi iz repoa distribucija su optimizovani da rade samo na jednoj distribuciji i imaju specifične zavisnosti. Zato nije dobra ideja instalirati ih na Slack.

Edit:
Kad su u pitanju jednostavniji paketi, konverzija zna i da uspe. Ali ako paket koristi neke zavisnosti koje ne dolaze uz Slack (Linux PAM, systemd), starije ili novije verzije nekih biblioteka (Slack zna imati novije verzije biblioteka od Ubuntua, ali starije od Archa), ili biblioteke linkovane sa različitim opcijama (Debian i Ubuntu linkuju pakete sa svim mogućim opcijama - često sa pulseaudiom, napr), paket sigurno neće raditi.

Edit 2:

Najčešće je isplativije potražiti SlackBuild. Inače, ne izgrađuju sve SlackBuild skripte softver iz izvornog koda. Neke jednostavno prepakuju pakete upakovane za druge distribucije. Ali kao što rekoh iznad, ovo su obično paketi koji su optimizovani za rad na više distribucija.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 26 Oct 2014, 10:32


A što se tiče linkova za pisanje SlackBuild skripti, najbolja dokumentacija ima u podforumu »Dokumentacija« :)

Pisanje SlakBuild skripte (slackwiki)
Pisanje SlackBuild skripti
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests