[REŠENO] Instalacija Slackware na externi hdd pomoc

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 21 Jul 2014, 19:18


Samo napred, čekamo rezultate ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Jul 2014, 17:42


Ceki mi je prvobitno poslao privatnu poruku vezano za ovo, ali sam je video tek kasnije. A i da sam je video na vreme, zamolio bih ga da otvori temu na javnom delu foruma. Dobro je što je tako i sam postupio. Ispalo je da sam ovih dana imao problem sa netom i da nisam bio u prilici za bilo kakvu komunikaciju osim one najbitnije.

Inače, forum je javni način komunikacije. Pitanja u vezi problema imaju svoje mesto na javnom delu foruma u forumima sa odgovarajućim nazivom. Privatne poruke služe za druge stvari. ;) Srećom, postoji drugi način kako ostvariti malo bržu komunikaciju. Imamo irc kanal. Lično ne zalazim tamo već duže vreme, ali neki članovi ekipe često vise tamo. Svako ko ima operatorski pristup je ili deo ekipe ili naš prijatelj.

Vidim da nije postignuto definitivno rešenje, ali drago mi je da si dobio dosta odgovora. Ne bih da se mešam kad su se ljudi već potrudili da odgovore. Ali ipak ću dati par sugestija. Možda je bolje u LILO postaviti UUID diska (vidi naredbu blkid) umesto klasične oznake uređaja (/dev/sdx napr.). Takođe postoji mogućnost da se može koristiti isti metod kao kod instalacije na USB stick. No, ovo su samo nagađanja. Nemam prilike da proverim. Nemam dostupan prazan eksterni disk za probu.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 23 Jul 2014, 18:18


Pozdrav svima,nisam odustao od ideje.Pokusacu sve sto me savetovali.Cenim to.
lilo.conf , root=UUID=<DISK UUID> a ne root=/dev/sdb.
Imam sve u obziru,mora da uspe.Cujemo se kasnije.Pozz



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 23 Jul 2014, 19:13


moram zaći u lagani offtopic:
ja sam oduševljen stavom i željom našeg novog člana. možda je čovjek nekad malo brzoplet, ali trudi se i baš mi je drago što napreduje i ne gubi volju. bravo ceki!
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 23 Jul 2014, 21:52


Hvala na podrsci.Ni ovog puta nisam uspeo.Jesam brzoplet ali uradio sam petnaestak fotografija redosledom kojim sam isao. :-/



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 24 Jul 2014, 07:15


Odradio sam 2 instalacije na externi hard disk u kasne sate sinoc i obe neuspeše,pa da ih opišem kako bih mogli da mi pomognete.
Idemo redom.

#fdisk -l


Opis:SDA su paricije laptopa gde je instaliran windows7###SDB je externi hard a SDC je fleškica od 16gb sa koje vršim instalaciju,jer mi je dvd jedinica vrisnula.

Naredni korak je #cfdisk /dev/sdb gde sam napravi sledeće paricije
sdb5 logical swap type 82
sdb1 primary (/) type 83
sdb2 primary /home type 83

Sledi addswap,gde dodajemo gore ispisanim redom paricije.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 24 Jul 2014, 07:24


Sledeći korak je dodavanje windows particija i to sledećim redom.








Nakon ovog koraka išao sam na (done,continiue with setup)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Jul 2014, 07:35


Koliki je kapacitet eksternog diska? A šta je ovaj sdc sa 16 GB? USB stick? Ako da, da li je onda sdb sa 1TB eksterni disk?

Ako je sdb eksterni disk, onda je problem odmah uočljiv. Već imaš NTFS particiju na sdb. Slack ne može da se instalira na NTFS. Morao bi da obrišeš ili smanjiš tu particiju i zatim kreiraš particije za Slack. Mislim da brokerov video uključuje i taj deo, ali ako je nejasno, može se dodatno razjasniti.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 24 Jul 2014, 07:41


Prešao bih odmah na instalaciju Lilo.Birao sam exprert lilo instalaciju koju sam išao sledećim redosledom.





Prevashodna lokacija za lilo je bila /dev/sda ,gde sam ja promenio na /dev/sdb




U sledećem koraku sam birao dodavanje linux paricije u lilo.

Nakon ove stavke,selektovao sam root pariciju u kojoj sam dodao lilo.U ponudi je bilo root i home.
Zatim sledi


Preskočio sam add a windows partition,možda sam pogrešio a to će te mi vi reći.Već sam selektovao Install lilo.


Ostali deo instalacije išao je po standardnoj proceduri.
Sledi boot



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 24 Jul 2014, 07:43


Sdc je usb stick,a sdb je externi hard.Odradio sam cfdik /dev/sdb i napravio particije za slackware koje sam gore naveo,nisam instalirao na ntfs.Pozz


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests