[REŠENO] Instalacija Slackware na externi hdd pomoc

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 09 Aug 2014, 09:45


TO CARE.....



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Aug 2014, 12:24


stereo wrote:podesiti /etc/lilo.conf i /etc/fstab
To se podrazumeva. :)
stereo wrote:Mora se napraviti initrd sa drajverima za usb, .
Ovo je interesantan dodatak, ali moraš da postaviš više informacija. Koji drajveri? Konkretna imena modula?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Aug 2014, 12:40


Upravo pišem detaljno šta sam radio i kako je proradilo. Trebalo bi uskoro da bude gotovo.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Aug 2014, 12:41


Samo ti piši. Evo ti "like". :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 09 Aug 2014, 12:43


Nestrpljivo cekamo....i od mene like ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Aug 2014, 13:08


Odakle da počnem ako ne od početka :)

Juče sam odradio instalaciju Slackware 14.1 kod drugara na externom hard disku. Namera je bila da se Slack koristi sa externog harda dok se ne odluči za migraciju sa Windows ® na GNU/Linux operativnog sistema. Podešavanje particija i sama instalacija prolaze uobičajeno. Međutim nakon restarta i izbora externog hard diska za boot uređaj stvari počinju da se komplikuju.

Prvi problem je u lilo podešavanjima. Nakon završene instalacije i restarta (i izbora boot uređaja) lilo se učita ali ubrzo me dočekao kernel panic. Ne može da pronađe disk i particiju odakle treba da se pokrene sistem.

Ok, akcija koja sledi je restart i pokretanje usb instalacionog medija ili linux sistema na kome odradimo 'preuzimanje' / sa externog hdd-a kako bih sredio /etc/lilo.conf i /etc/fstab. Ja sam odradio iz sistema na laptopu, bilo mi je mnogo lakše.

Sam postupak za preuzimanje / particije ima već opisan na netu ali nije na odmet da bude opet napisan :)

Logujemo se u terminal kao root i napravimo direktorijum koji ćemo koristiti za chroot:

Code: Select all

# mkdir /foo
zatim montiramo root particiju sa externog hdd-a u /foo (ne mora biti /foo, može i neki drugi naziv):

Code: Select all

# mount /dev/sdb2 /foo
zatim 4 komande za samo „preuzimanje“:

Code: Select all

# mount --bind /proc /foo/proc
# mount --bind /sys /foo/sys
# mount --bind /dev /foo/dev
# chroot /foo
nakon ovoga nalazimo se u okruženju sa root particije externog hdd-a i možemo raditi kao da je sistem pokrenut.

Napomena 1.: potrebno je pokrenuti blkid i fdisk -l komande kako bi imali UUID i videli oznake particija i njih iskoristili u postupcima.

Deo ispisa blkid kod mene izgleda ovako:

Code: Select all

/dev/sdb1: LABEL="AC203" UUID="26E6E902E6E8D2DB" TYPE="ntfs" 
/dev/sdb2: UUID="cdc6fefe-5a04-4e35-9f73-fb6876ee5f39" TYPE="ext4" 
/dev/sdb3: UUID="3fc78072-f915-4221-9b31-6a81e0eb4ff4" TYPE="swap" 
/dev/sdb4: UUID="c0c5f913-2748-4511-9b79-056fbe47ccf1" TYPE="ext4"
/dev/sdb2 mi je /
/dev/sdb3 je swap (očigledno)
/dev/sdb4 je /home

prvo menjam ove podatke u /etc/fstab u sledeće:

Code: Select all

UUID=3fc78072-f915-4221-9b31-6a81e0eb4ff4        swap             swap        defaults         0   0
UUID=cdc6fefe-5a04-4e35-9f73-fb6876ee5f39        /                ext4        defaults         0   0
UUID=c0c5f913-2748-4511-9b79-056fbe47ccf1        /home            ext4        defaults         0   0
ništa drugo ne diram. Zatim pokrenem lilo-uuid-diskid koji mi postavi u /etc/lilo.conf sledeći red

Code: Select all

boot = /dev/disk/by-id/ata-SAMSUNG_HM500JI_S1WFJDQB500396
Napomena 2.: nakon pokretanja lilo komande i restarta sistema opet ima kernel panic tako da (u mom slučaju) ovo nije dovoljno.

Kako ni ovo nije bilo dovoljno pretraživanjem interneta dolazim do toga da moram da sredim i initrd kako bi se sistem pravilno pokrenuo sa externog usb hard diska. Probao sam prvo sa mkinitrd komandom i primerom koji ima u README ali to nije dovoljno. Sad više nema kernel panic ali ima druge greške zbog kojih sam menjao mkinitrd komandu dok nisam našao onu koja radi. Zapravo je problem bio upravo u modulima koji nisu učitani u kernel i njih treba učitati ali trebalo je doći do toga :)

Napominjem da sve radim u chroot okruženju. Komanda kojom su učitani neophodni moduli:

Code: Select all

# mkinitrd -c -k 3.10.17-smp -m ehci-hcd:uhci-hcd:usb-storage:ehci-pci -f ext4 -o /boot/initrd.gz -r /dev/disk/by-id/ata-SAMSUNG_HM500JI_S1WFJDQB500396
ok, ajde da malo objasnimo komandu, bar onoliko koliko sam naučio sinoć :)

mkinitrd - pravi initrd-tree i initrd.gz fajlove u /boot direktorijumu. Ovo posle treba podesiti u /etc/lilo.conf.
-c služi da napravi novi initrd
-k služi za izbor kernela koji se nalaze u /boot a koji će biti iskorišćen za pravljenje initrd-tree i initrd.gz
-m su moduli koji su učitani, u ovom slučaju samo za usb kako bi sve radilo
-f ext4 kaže koji fajl sistem će biti u upotrebi
-o je output file odnosno lokacija i naziv za napravljeni initrd
-r određuje root uređaj, kao što se vidi koristio sam disk ID a može i UUID.

Nakon mkinitrd sam ispravio /etc/lilo.conf u onom zadnjem delu gde se određuje boot pa ceo taj deo izgleda ovako:

Code: Select all

# Linux bootable partition config begins
image = /boot/vmlinuz
  root="UUID=cdc6fefe-5a04-4e35-9f73-fb6876ee5f39"
  initrd = /boot/initrd.gz
  append = "rootdelay=30"
  label = linux
  read-only  # Partitions should be mounted read-only for checking
# Linux bootable partition config ends
Šta je novo u odnosu na početak? Sređen root da odgovara UUID, dodat initrd red koji je obavezan nakon mkinitrd komande, dodat append red kojim (bi trebalo da) se definiše vreme čekanja da usb uređaji budu prepoznati.

To je to, nakon toga se sistem podiže sa externog usb hard diska.

Vrlo je verovatno da neke stvari ovde mogu da se menjaju i još više podešavaju. Zašto onda ne odradim to :)
Zato što laptop, na kome je trebalo da se koristi ovaj ext hdd sa Slack instalacijom, zakucava kad krene Lilo. Stane kod prikaza slova „L“ i ne ide dalje. Iz lilo uputstva dobijem informaciju o mogućim problemima. I nakon dve nadogradnje biosa ne može da učita Lilo kako treba.

Na mom laptopu tih problema nema iako su oba Dell. Sad kako radi Slack sa externog diska? Odlično! Nisam očekivao da će imati brzinu i odziv. Napravio sam korisnika i pokreno Xfce i to radi super. Pokrenuo gimp i pokretanje je prilično brzo. Ni najmanje nisam očekivao.

Zbog usb brzine prenosa sam očekivao pad u performansama, e sad mašina mi je sa i3 i ddr3 pa je to možda razlog što nisam osetio pad u performansama :D

Mislim da je bilo dovoljno detaljno i da će još neko imati koristi od ovoga.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 09 Aug 2014, 13:26


Sve pohvale za mastera ,bravo stereo.A sad tastatura u sake i td.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Aug 2014, 13:39


Iako su napisani u mkinitrd komandi da pomenem oko modula.

Code: Select all

ehci-hcd:uhci-hcd:usb-storage:ehci-pci
taj zadnji ehci-pci je bio ključni koji mi je falio iako su i ostali bitni.

Poredio sam lsmod pre i nakon ubacivanja ext hdd-a na računar pa sam tako rešavao koji modul i njegove međuzavisnosti su potrebni da bi se video usb prilikom bootovanja.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 09 Aug 2014, 16:34


Pomoc

#mkinitrd -c -k 3.10.17-smp -m ehci-hcd:uhci-hcd:usb-storage:ehci-pci -f ext4 -o /boot/initrd.gz -r /dev/disk/by-id/usb-WD_My_Passport_0824_575835314132345537373037
ERROR: No /lib/modules/3.10.17-smp kernel modules tree found for kernel "3.10.17-smp"



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Aug 2014, 18:25


Probaj da pre komande uđeš u /boot

Code: Select all

# cd /boot
možda i nije zbog toga...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 15 guests