Problem sa pravljenjem instalacionog USB diska

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 12 Jun 2014, 13:05


Pominjano je više puta da Unetbootin može da napravi bootabilni fleš, još uvek koristim bootabilni fleš tako napravljen. Međutim, kod Unetbootina ume da bude problem i verzija koja se koristi i sam računar na kojem se pokušava instalacija. Unetbootin jednostavno nije dovoljno pouzdan.

Ako nije uspelo do sada, vratite se „težem“ načinu.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 12 Jun 2014, 13:20


bocke wrote:Mislim da unetbootin ni nema Slack u izboru. A koju su iso sliku koristio? :) Ako to radi, to bi bilo sjajno: ne bi bilo potrebe za komplikovanjem.
Да, Слак не постоји у избору овог алата, а пошто сам то знао од раније нисам ни ишао на ту опцију већ одмах на опцију ИСО слике. Користио сам ИСО 32 битног Слаквера. При бутовању нисам ништа бирао јер нуди опције које се нисам трудио упамтити већ сам само "лупио" ЕНТЕР на дефаулт и инсталација је кренула редовно као са ДВД-а. Касније се, нормално, одабере инсталација са УСБ и то би било то.

@stereo ту си у праву, међутим правио сам и раније УСБ иснталацију Слаквера на десктоп рачунару и такође је све прошло како треба, говорим о Winbl@wsu.

Јавио сам се јер прочитах да је човек то пробао и није успео, можда је ИСО корумпиран или нешто слично па сам такође додао да сам ја мој ИСО скинуо путем торента, што је верујем исправнији начин баш из разлога избегавања грешака на ИСО-у. :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 12 Jun 2014, 13:29


Tema je podeljena i prebačena u odgovarajući podforum.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 12 Jun 2014, 18:13


Upravo sam istestirao kreiranje USB boot medija sa kompletnom Slack instalacijom na njemu (metoda br.2 koju je @bocke ranije opisao). Evo, korak po korak, kako sam to izveo:

1. Kreirao sam prazan direktorijum u home folderu koji služi sa smeštanje kompletnog stabla Slackware fajlova

Code: Select all

cd /home/rade/proba
Dve male napomene:
* umesto rade koristite naziv vašeg korisničkog naloga
* umesto proba možete folder nazvati Slackware-14 ili kako god želite (ovo će biti malo kasnije objašnjeno)

2. Napravio sam ISO image instalacionog diska Slackware 14.1 x86 (32bit), nazvao ga slackdvd.iso i montirao na prethodno kreiranu lokaciju (za ovo su neophodne root privilegije):

Code: Select all

mount /media/podaci/slackdvd.iso /home/rade/proba - loop
3. Preuzeo usbimg2disk.sh skriptu sa lokacije koju je @bocke već naveo i snimio je na Desktop (navika iz Win dana :) ). Nakon toga sam je pokrenuo na sledeći način:

Code: Select all

sh usbimg2disk.sh -f -s /home/rade/proba -o /dev/sdb
Obavezno pročitati napomene koje slede!
* skriptu morate pokrenuti kao root inače će ona prilikom pokretanja izbaciti grešku sa porukom da se izvršava isključivo sa root privilegijama
* prekidač -f se koristi kako bi se skripti reklo da želimo formatiranje USB diska (briše se kompletan sadržaj fleša!). Ja sam na njemu imao nebitne fajlove i prihvatio sam format. Formatira se kao FAT32
* prekidač -s pokazuje skripti lokaciju na kojoj se nalaze instalacioni fajlovi koje smo prethodno montirali - dakle, to je /home/rade/proba (u mom slučaju!)
* prekidač -o ukazuje skripti na kom uređaju izvodi neophodne zahvate - u mom slučaju je to /dev/sdb! (samo naziv diska se piše, bez oznake particije na njemu - komandom fdisk -l proverite koja je oznaka kod vas)

4. Sačekao da se iskopiraju fajlovi na USB fleš, restartovao komp i pokretanjem instalacije sa USB diska ustanovio da je sve ok (*** mali problem, rešenje sledi malo kasnije)

Bitno je da nakon pritiska na taster ENTER u koraku 3. i pokretanju rada skripte, pažljivo pratite dešavanje. Naime, skripta će prvo prikazati izveštaj fdisk komande i omogućiti vam da odustanete ako ste pogrešili oznaku diska. Ako je sve ok, pritisnite ENTER, a zatim ponovo ENTER (poslednja tačka na kojoj možete odustati!). Dakle, bez brzanja i sve će biti ok :)

*** Problem na koji sam naišao se ogleda u sledećem. Kreiranjem USB diska na ovaj način (pomoću ove skripte) na USB disku se nakon završenog procesa kopiranja nalaze dva foldera - podaci (u kome se nalazi kompletan sadržaj iso slike koju ste kopirali) i syslinux (folder sa boot fajlovima). Prilikom pokretanja instalacije sa ovakvog USB diska sve protiče u savršenom redu do koraka u instalaciji gde se bira medij odakle se kopiraju instalacioni fajlovi. Logičan izbor je Slackware USB disk. Odabirom ove opcije vrlo brzo dolazite do situacije u kojoj vas instalaciona rutina obaveštava da na računaru nemate USB disk sa Slackware instalacionim fajlovima.

Otkud sad to? U čemu je problem? :question: :exclaim: :question:

Problem je upravu činjenici da stablo instalacionih foldera sa Slackware instalacionim fajlovima nije u korenu USB fleša (kao što je to slučaj kod CD/DVD medija) već u folderu proba (ili kako ste ga vi već nazvali :) ).

:idea: Rešenje je veoma jednostavno. Pomoću bilo kog fajl menadžera otvorite sadržaj USB fleša, uđite u folder proba (u mom slučaju se tako zove), obeležite sve fajlove i foldere koji se u njemu nalaze i premestite (cut!) u koren USB fleš diska. Nakon toga možete obrisati prazan folder proba. Sada se instaler neće buniti i instalacija će proteći bez ikakvih problema :)

:beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 34
Joined: 16 Jun 2014, 18:40

Post Napisano: 18 Jun 2014, 19:38


Meni je unetbootin radio perfektno.



offline

Posts: 4
Joined: 09 May 2014, 21:58
Location: Beograd

Post Napisano: 18 Jun 2014, 23:03


Ja sam bas probao pre 2-3 dana sa UNetbootin-om da napravim instalacioni fles i nije uspelo, tj. program je sve lepo zavrsio, ali kada sam restartovao komp i probao da butujem fles, nista se nije desavalo.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 23 Jun 2014, 04:09


Pitanje je kako si ti probao da bootujes flesh.... Da li si namestio da prvo bootuje sa usb-a , a ne sa hard disk-a?
The quieter you become the more you are able to hear.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 25 Jun 2014, 17:52


Evo kako bih ja to uradio, a mislim da bi bilo korisno za eventualne kasnije instalacije.
Duga je tema i ne mogu da je pratim celu sada, ali sam primetio da je aktuelna već duže vreme što nas malo bruka... :)
Ne mora se ceo .iso prevoditi na usb fleš i može se kombinovati kroz opciju "Install from a pre-mounted directory" koja ubedljivo najbrže instalira Slek i koja se i kasnije može koristiti za instalacije.
1. napraviti particiju ne veću od 3-4 gb koliko da primi .iso, montirati je npr. kao /iso_boot, napraviti "fasciklu" npr. install i tamo iskopirati instalacioni slackware-install-dvd .iso (tako je u mom slučaju)
2. montirati .iso:

Code: Select all

$ sudo mount -o loop /iso_boot/install/slackware-14.1-install-dvd.iso /mnt/tmp
3. "dođemo" do lokacije gde se nalazi usbboot.img koji ćemo prebaciti na fleš

Code: Select all

$ cd /mnt/tmp/usb-and-pxe-installers/
4. postati root naredbom su, a zatim kopirati usbboot.img na USB (u mom slučaju je fleška na /dev/sdc zbog 2 hd-a pa ću tako i ispisati komandu)

Code: Select all

# dd if=usbboot.img of=/dev/sdc bs=1M
ovo će obrisati sve što je ranije bilo na USB disku i iskopirati željenu datoteku koja pokreće instalaciju kada se sistem podiže sa usb-a.

Dalje sledi standardna procedura instalacije - restart, izbor usb fleša kao boot diska i odvija se sve kao prilikom instalacije sa cd/dvd-a - obratiti pažnju da se eventualnom upotrebom komande "cfdisk" ili sl. ne obriše particija koja sadrži .iso, a zatim sledi montiranje particije u kojoj je instalacioni .iso.

Code: Select all

# mkdir /hd /iso
- pravimo "fascikle" na koje ćemo montirati particiju sa .iso datotekom i sam .iso

Code: Select all

# mount /dev/sdb2 /hd
- u mom slučaju je particija sa .iso fajlom na drugom hd-u (sdb) i druga po redu pa otuda /dev/sdb2 i sada je montirana kako bi instalacija sa nje mogla da se pokrene.
Ovo se razlikuje od slučaja do slučaja i mora se tačno znati gde se nalazi i kako je obeležena - računari sa jednim hd-om će imati obeležene particije kao /dev/sdax i sl. (x je redni broj particije).

Dalje sledi montiranje instalacionog .iso fajla i nakon toga možemo krenuti sa instalacijom:

Code: Select all

# mount -o loop /hd/install/slackware-14.1-install-dvd.iso /iso
Komandom "setup" se otvara meni dodavanja swap i drugih particija - takođe obratiti pažnju da se ne formatira particija koja sadrži .iso jer bi ga time obrisali i kada se sve to završi - krene se sa instalacijom, ali se izabere opcija

"Install from a pre-mounted directory" !!!

Znači - ne biramo opciju instalacije sa cd/dvd-a i sl. već šestu po redu!
Uslediće dijalog u kome moramo precizirati particiju u kojoj se nalazi Slackware instalacija - u mom slučaju odgovor je /dev/sdb2 odnosno /hd pošto je montirana, a nakon toga i "fasciklu" za "Slackware sources" - u mom slučaju je to "install" kao što je ranije opisano, montirano i sl. Unosi se samo naziv "fascikle" bez navodnika - install.

Jednom se sa nekom verzijom Sleka (13.37 ili 14.0) desilo da nije htelo na ovaj način, ali zato imamo montiran i .iso pa bi u tom slučaju slučaju zadate putanje bile drugačije - /iso/slackware - ovo samo ako ne upali iz prve prethodni način jer uključuje dodatne dijaloge o izboru paketa itd. Ništa komplikovano, ali je malo duže.

Slackware će automatski prepoznati instalacioni .iso ukoliko ima slackware u nazivu i ponudiće instalaciju na šta se odgovori potvrdno i nakon toga se instalacija pokreće standardno kao sa cd/dvd-a, samo što je višestruko brža.
Nakon instaliranja i pokretanja sistema, postoji mogućnost da se u lilo.conf-u doda opcija pokretanja sistema odnodno nove instalacije koji će na sličan način omogućiti instalaciju na isti način kao što sam opisao.

Nadam se da sam bio od pomoći. Nisam pokušavao da instaliram sa usb-a, pratio sam zvanično uputstvo, ali redovno koristim opciju instalacije sa hd/iso-a već godinama - samo iskopiram najnoviji instalacioni .iso u za to pripremljenu particiju.

Korisni linkovi:

Installing Slackware using a bootable USB stick

Booting the Installation Environment from HDD



offline

Posts: 4
Joined: 09 May 2014, 21:58
Location: Beograd

Post Napisano: 26 Jun 2014, 14:53


Ne secam se sta sam tacno radio. Postavicu USB na primarni boot device pa cu da probam ponovo da instaliram sa flesa.



Posts: 4
Joined: 27 Feb 2015, 04:36
Location: Srbija, Beograd

Post Napisano: 27 Feb 2015, 17:06


Zdravo svima, registrovao sam se jutros u cetiri ujtru, video sam ovaj forum pre dve godine kad sam prvi put ubacio slack, ali tada sam ga koristio samo mesec dana, i nisam imao pojma sta radim, pa sam resio da ga izbrisem i pocnem sa nekim distribucijama koje ce da me drze za ruku neko vreme. Sad sam resio opet da ga instaliram preko usb-a (ovo kucam u debian-u 7.8), i vidim da imate razne probleme. Kad god sam ubacivao neku gnu/linux distribuciju radio sam to preko fleske, imam samo jedan distro na dvd-u (slack 13.37), i vidjao sam razne probleme kao na primer:
1. Distribucija nije podrzana od strane programa koji sluzi za spravljanje butabilnog usb flesa
2. UEFI/BIOS problemi; program je napravljen da radi u biosu, a vi imate efi (to je kod mene bio slucaj), ili obrnuto (slucaj kod jednog mog prijatelja).
3. Novi flash ne radi na starijim masinama, video sam i taj problem; apsolutno ista metoda, Your Universal MultiBoot Installer, linux mint 17.1 cinnamon, nece da butuje sa kingston datatraveler 100 g3 16gb USB 3.0 fleske, a hoce sa jedne starije transcend fleske od 8gb koja je USB 2.0.

Na ove probleme sam najcesce nailazio, mozda ima drugih.

Vidim da pokusavate da koristite unetbootin, ida nekima uspeva a nekima ne. Meni je radio na sistemima koji imaju efi, ali na starijim, BIOS sistemima, nije. Pretpostavljam da neki od vas koji instaliraju slack32 nemaju masine sa efijem, tj da nisu bas najnovije, pa da mozda zato nece da radi unetbootin kako treba, ali vidim da je radilo korisniku stereo bas odavno, tako da mozda nije direktno povezano.
stereo wrote:Kad mi je jednom Unetbootin napravio bootabilni fleš kako treba, od tad ne diram taj fleš :) Meni je problem pravio Unetbootin a ne nešto drugo. Mislim da za 14.1 najbolje koristiti zvanično uputstvo jer je bilo dosta sitnijih i krupnijih izmena u /usb-and-pxe-installers/ direktorijumu na instalacionom disku.

Jednom napravljen fleš ili narezan cd sa Slackom može se iskoristiti i za instalaciju sa ftp/http.
Da ne ispadne da sam oziveo temu dzabe, mislim da ce vam biti korisne ove informacije, jer kroz moje 2 godine iskustva na linuksu pohvatao sam da mora neki put da se slozi nekoliko stvari ako hocete sa flesa da instalirate distribuciju. Ubacivao sam svasta preko flesa, sa dobrim i losim rezultatima (Ubuntu, Linux Mint, ArchLinux, Trisquel, Debian, Fedora, Elementary), a slackware nisam sa flesa nijednom, vec pre dve, dve i po godine sa dvd-a.

Unetbootin je upravo zavrsio spravljanje flesa sa slackware64 14.1 iso slikom, sveze torentovanom. Javljam da li radi za nekih petnaestak minuta.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests