Problem sa pravljenjem instalacionog USB diska

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik


Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 10
Joined: 04 May 2014, 21:40
Location: Republika Srpska

Post Napisano: 09 Jun 2014, 19:55


Samo da javim šta se dešava...
Probao sam opciju Unlisted Linux iso u programu Univerzal USB installer, ali opet nisam uspeo.
Kada je dosao do dijela kada pokrece program 7zip i extract-uje fajlove dodje do 99%extracting i tako stoji stalno. Kada sam kliknuo cancel dobio sam obavjestenje da je uspjesno kreiran instalacioni disk. Ali opet nije radilo.
Dakle, manimo se tih GUI alata za Windows (jer mi ni jedan ne uspijeva odraditi posao).
Imam jos da uradim MD5 proveru, pa se vratimo se bocke-tovom uputstvu. Već sam na prethodnoj strani napisao koje stvari mi nisu jasne...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Jun 2014, 22:04


Nadam se da sam pogodio deo koji je nejasan. Inače, izvini što nisam odmah odgovorio. Nadao sam se da će to moći sa nekom GUI alatkom.
Sale.S wrote:Znači ovo bi trebalo završiti posao.
Ja hocu da na jednom USB disku napravim puni instalacioni medij (pomocu .iso fajla koji sam vec downloadovao).
To znaci da trebam download-ovati tu skriptu i pomocu nje to uraditi.
Ali koji metod mi preporucujete.
Mozda je laksi prvi.
Znaci komanda bi bila:

Code: Select all

usbimg2disk.sh -i ~/download/usbboot.img -o /dev/sdX
Gdje bi ja izmenio 2 stvari: lokaciju usbboot.img fajla i oznaku USB diska.
Drugi. Nije zaista "teži". Samo se tako čini. ;)

Code: Select all

usbimg2disk.sh -f -s /home/sale/Download/slackware-14.1 -o /dev/sdX
1. Gdje da nadjem direktorijum slackware(64)-x.y/slackware kad trenutno nemam nijednog instalacionog diska slackware-a. Imam samo .iso sliku...
Postoji nekoliko opcija, ali pošto već imaš iso sliku (pretpostavljam da je u pitanju puna DVD iso slika), najjednostavnija je opcija da je ekstraktuješ.

Prvo kreiraj novi direktorijum. Na primer slackware64-14.1 ili slackware-14.1. Premesti ISO sliku u njega.

Zatim ekstraktuj arhivu iz terminala:

Code: Select all

bsdtar xvf slackware-14.1-dvd-install.iso
ili za 64-bitnu verziju:

Code: Select all

bsdtar xvf slackware64-14.1-dvd-install.iso
Pomeri ISO sliku na neku rezervnu lokaciju (recimo u /home/korisnik gde je korisnik tvoje korisnicko ime).

Zatim pokreni usbimg2disk.sh:

Code: Select all

usbimg2disk.sh -f -s /home/sale/Download/slackware-14.1 -o /dev/sdX
Gde je /home/sale/Download/slackware-14.1 primer lokacije u kojoj si ekstraktovao DVD, a /dev/sdX oznaka USB sticka.

Znaš šta... Malo se bojim kako ćeš se snaći sa instalacijom i da li ćeš se negde zbuniti. Zato nisam hteo da komplikujem da te ne bih zbunio detaljima.

Zato baci pogled i na sledeće članke kako isto uraditi iz Windowsa. Pogotovo ako se lakše snalaziš sa oznakama diska u Windowsu:
http://www.catonrug.net/2012/10/create- ... -from.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://alien.slackbook.org/blog/welcome-windows-user/" onclick="window.open(this.href);return false; (vrlo detaljno i previše tehničko alienbobovo uputstvo)

A ovde možeš naći još jednu alternativu za pravljenje butabilnog Slackware USB-a iz Linuksa koje ti možda "bolje legne":
http://www.slackwiki.com/Install_Slackw ... lash_Drive" onclick="window.open(this.href);return false;

U svakom slučaju srećno i ne ustručavaj se da pitaš ako naiđeš na problem.

Što se tiče instalacije, pošto već imaš kreirane Linuks particije sva je verovatnoća da će ih instaler automatski prepoznati. Možeš da preskočiš deo uputstva sa cfdisk i pređeš direktno na setup.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 10
Joined: 04 May 2014, 21:40
Location: Republika Srpska

Post Napisano: 11 Jun 2014, 15:44


U redu.
Mislim da ću sada uspeti. Sada je lepo objašnjeno.
Inače, istina, do sada nisam imao nekog prevelikog iskustva sa bilo kojim Linuxom (koji nije user-frendly), ali imam volju da naučim i uz detaljna uputstva mislim da bi sve trebalo biti uredu.

U međuvremenu sam instalirao Debian i sada razmisljam da pored njega instaliram Slackware, ali zanima me da li bi mogli da se instaliraju na istu /home particiju?
Znam da neke distribucije mogu...Kakvo stanje bi bilo Debian-om i Slackware-om?

p.s. ako mislite da je potrebno da ovo ide u posebnu temu, neka neko od moderatora premesti.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 11 Jun 2014, 16:04


Ja lično ne preporučujem takvo rešenje, može doći do potencijalnih problema u radu nekih aplikacija (browseri mi prvi padaju na um). Ako ćeš koristiti različita okruženja na instaliranim sistemima (xfce na debian-u kde na slack-u) onda su minimalne šanse za nastanak nekog problema. Ja nisam ljubitelj više instaliranih Linux distribucija pa je ovo samo lično gledište :)
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 11 Jun 2014, 18:55


možeš imati istu /home particiju, samo nemoj da ti se useri imaju isto ime ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 10
Joined: 04 May 2014, 21:40
Location: Republika Srpska

Post Napisano: 11 Jun 2014, 19:15


Ahha, ok. Tako ću i uraditi.
Znači različita okruženja i različita imena korisnika.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 11 Jun 2014, 20:02


bitno je da su različita imena korisnika da on ne bi šta brljao sam i napravio ti više problema nego koristi ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 11 Jun 2014, 22:38


Da, kao što kolega @shicy reče, različita imena korisnika i problem rešen. Kod mene je uvek isto ime korisnika, pa na ovo nisam ni obratio pažnju :)
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 12 Jun 2014, 12:39


Поздрав, да се јавнем кратко у вези овога...Синоћ сам без проблема направио бутабилни УСБ са Слаквером путем Unetbootin алата на Winbl@wsu и наравно инсталирао свеж Слаквер на лаптоп са истог. Сад, колико је битно за сам процес не знам, након покретања Unetbootin нисам бирао дистрибуције већ сам одмах ишао на проналажење Слаквер ИСО слике и кликнуо на "У реду", процес је трајао између 15-20 минута и ни у једном моменту није "заштуцао". Иначе ИСО је скинут путем торента што је по мом скромном мишљењу :grin: најбољи начин за ибегавање евентуалних МД5 сум грешака које могу стварати проблем и код "пржења" дискова и каснијег кориштења истих.
Свако добро :cool:
Може да користи, а и не шкоди ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Jun 2014, 12:49


Sinisa wrote:Поздрав, да се јавнем кратко у вези овога...Синоћ сам без проблема направио бутабилни УСБ са Слаквером путем Unetbootin алата на Winbl@wsu и наравно инсталирао свеж Слаквер на лаптоп са истог. Сад, колико је битно за сам процес не знам, након покретања Unetbootin нисам бирао дистрибуције већ сам одмах ишао на проналажење Слаквер ИСО слике и кликнуо на "У реду", процес је трајао између 15-20 минута и ни у једном моменту није "заштуцао". Иначе ИСО је скинут путем торента што је по мом скромном мишљењу :grin: најбољи начин за ибегавање евентуалних МД5 сум грешака које могу стварати проблем и код "пржења" дискова и каснијег кориштења истих.
Свако добро :cool:
Може да користи, а и не шкоди ;)

Mislim da unetbootin ni nema Slack u izboru. A koju su iso sliku koristio? :) Ako to radi, to bi bilo sjajno: ne bi bilo potrebe za komplikovanjem.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests