Kako namestiti automatizovane procese da se ne pale tako?

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 05 Mar 2014, 20:43


Problem je sledeci...Ovako, imam u KDE-u settings-startup applications tabelu gde mogu rucno da namestim da se procesi koji se pale sa sistem vise to ne rade ali sam primetio da to nisu svi procesi koji se pale a nema ih u toj tabeli!
http://www.dodaj.rs/f/1x/CX/4bfVIeQ2/2.png

E pa bio sam onda nasao program koji ocitava sve procese i evo slike:http://www.dodaj.rs/f/3Z/dt/q4KGq5S/1.png

Sad posto sam imao problem oko instaliacije codeblocksa isao sam reinstall sistema i napominjem od tada nista nisam brisao.
A pre reinstalacije u leru mi je sistem koristo oko 400 mb rama a sad oko 800!!!

Sta bih mogao i KAKO
da namestim da se ovi programi iz druge slike ne pale(ne svi, neki, dobro bi bilo da mi kazete ako znate sta sigurno mogu da ugasim jednom za svagda, koristim ff,hexchat,clementine i codeblocks i ponekad vlc) pri startovanju sistema jer kad idem desni klik imam samo opciju da se oni trenutno ugase ali ne i zauvek!

Unapred hvala. :embarrassed:

system: Slackware 14.1 kde 32-bit
laptop ASUS K50IN
The quieter you become the more you are able to hear.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 05 Mar 2014, 20:46


edit: obecavam da je ovo moj poslednji post na temu problema oko slackware :S
The quieter you become the more you are able to hear.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Mar 2014, 08:33


Nisam te skapirao na šta tačno misliš. Ako te interesuju samo KDE servisi, onda si pogledao na pravo mesto. Ako te interesuju sistemski servisi to bi pogledao na drugom mestu. Ali je prvo bitno da kažeš šta tačno želiš da postigneš. Čačkanje po sistemski servisima ponekad može izazvati više problema nego koristi (pod pretpostavkom da si početnik i ne znaš šta radiš ;)).

Ako te samo interesuje da ugasiš akonadi i nepomuk KDE servise kako bi smanjio iskorišćenost sistemskih resursa i opterećenja, to bi trebalo da je izvodljivo. Pošto ne koristim KDE, odgovor ostavljam drugarima koji koriste. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 06 Mar 2014, 10:09


Јуче сам размишљао како да одговорим на ово питање, па нисам нашао најбољи начин. Колико сам те разумео (отприлике као и боцке), прва слика приказује процесе које можеш трајно да укинеш. Друга слика приказује активне процесе које можеш да убијеш тренутно, до покретања нове сесије.

Пошто боцке спомену Аконади, њега можеш да деактивираш у System Setting -> Desktop Search где чеш отчекирати опцију Enable Nepomuk Semantic Desktop.

UPDATE:
Умало да заборавим... У System Settings -> Startup And Shutdown -> Session Management можеш ручно да испишеш програме (апликације) које не желеиш да буду покренуте са сесијом (приликом набрајања одвајаћеш их зарезом, без размака).
sessmanag.png



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 06 Mar 2014, 12:31


@Bocke ma interesuje me da smanjim ram memoriju na ovaj ili onaj nacin :)
Sad da, to je bila jedna od zamisli ovo sto si napomenuo... Samo usput da pitam da li je to ok sto imam 2 conky-a u procesima ? To je meni malo cudno al dobro.

A pitanje je bilo koji sve procese koje vidite da su aktivni ovde mogu da ne znam jos uvek kako pogasim a da mi sistem sljaka oke?

Znaci to akonadi i to ocu da se pogasi i sve jos sto moze da se pogasi a da mi posle nece nedostajati ili smetati .
The quieter you become the more you are able to hear.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Mar 2014, 13:20


bocke wrote: Čačkanje po sistemski servisima ponekad može izazvati više problema nego koristi (pod pretpostavkom da si početnik i ne znaš šta radiš ;)).
Bocke, a zašto Bad63 ne bi probao, samo za tako nešto treba malo vremena i posvećenosti, da gasi privremeno jedan po jedan (treba videti koja opcija ide sa kill id procesa) procese. Mislim da može tačno sa kill privremeno da vremenski u sekundama zada da određeni proces stane te da se pokrene.
Mislim da tako ne može ništa da upropasti, a ti reci ako grešim.

Bad63, taj GUI system monitor nije nizašta. :) Za aktivne procese bolje koristi htop ili komandu
ps -ef
pa možeš i
ps -ef | grep korisničko_ime ili root
recimo ps -ef | grep brok



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Mar 2014, 10:02


Broker wrote:
bocke wrote: Čačkanje po sistemski servisima ponekad može izazvati više problema nego koristi (pod pretpostavkom da si početnik i ne znaš šta radiš ;)).
Bocke, a zašto Bad63 ne bi probao, samo za tako nešto treba malo vremena i posvećenosti, da gasi privremeno jedan po jedan (treba videti koja opcija ide sa kill id procesa) procese. Mislim da može tačno sa kill privremeno da vremenski u sekundama zada da određeni proces stane te da se pokrene.
Mislim da tako ne može ništa da upropasti, a ti reci ako grešim.
Podrazumevano je uključen samo ograničen broj servisa. Ono najneophodnije + ssh daemon. Ako ništa nije petljao pri instalaciji ne bi dobio mnogo ako ih poisključuje, naprotiv. Jedan od aktivnih servisa je i dbus bez koga ne bi radilo nijedno iole složenije desktop okruženje. Jedina sigurna stvar koju može da isključi je ssh daemon, ali to će sačuvati vrlo zanemarivi procenat resursa.

S druge strane, KDE ima i svoje servise. Ovo se reguliše iz KDE service managera. Mada bih dopunio Slackmuza: nepomuk je ono što drlja u pozadini i troši procesorsko vreme. Tako da je sigurno veće opterećenje nego Akonadi (koji je servis za skladištenje podataka). Mada bi se isključivanjem ovih servisa (ako je to moguće u novijim verzijama KDEa) potencijalno izgubile neke funkcionalnosti. Recimo, programi iz KDE PIM paketa zahtevaju nepomuk+akonadi.

Elem, ako je KDE previše težak za tvoj računar moja preporuka bi bila da probaš nešto laganije: Xfce, LxDE, Mate....


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests