"Par" pitanja

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Aug 2015, 19:24


dr_mr_foo wrote:Napokon sam kupio novu mašinu, međutim Marfi je opet umešao svoje prste. :-/
Dok sam bio na odmoru, drugar mi je zapržio čorbu sa "ghost" instalacijom Win7 Ultimate i tek danas sam primetio "system reserved" particiju od 100 MB. Verujem da znate o čemu je reč, ali ja do danas (taman se spremao da "skratim" HD i instaliram Slackware i Puppy) nisam znao da ona postoji i čemu služi. :angry:
Ne bih je brisao, jer sam pročitao da to nije jednostavno, ni preporučljivo raditi, pa sam odlučio da ostane tu gde jeste.
Nova instalacija Win7 dolazi u obzir samo ako je to jedina bezbedna opcija da dual boot radi kako treba.

Dakle, može li ova particija napraviti problem prilikom instalacije LILO-a ili bilo kog boot loadera za Linux i kako najlakše izbeći moguće komplikacije? Gde instalirati LILO u ovom slučaju? Pretpostavljam da je MBR najpoželjnija opcija, ali nemam predstavu kako se ova Win particija ponaša u tom slučaju i da li ona podrazumeva i MBR?
Ta particija ne smeta Linuks boot loaderima. Slobodno je ignoriši. :) MBR nije deo nijedne particije.
Kad smo već kod boot loader-a, može li Slack da se podiže preko Grub4Dos-a? Puppy "ne vari" LILO, pa bi mi to
skratilo muke. :rolleyes:
Verovatno može. Ali onda možeš da probaš i sam GRUB. :) Mislim da se Grub4dos više ne održava. Ispravi me ako grešim. ;)
Zamolio bih za savet/mišljenje u vezi SWAP particije. Da li je Slack-u uopšte potrebna ako imam
4GB DDR3 RAM @ 1600 MHz?
Ne volim ta bespotrebna oranja po hardu, osim ako je zaista neizbežno.
Neki bi rekli ne, ali to nije neophodno tačno. Pogotovo ako planiraš da koristiš hibernaciju. Tada će ti trebati dovoljno veliki SWAP da može da sačuva sliku memorije. A i ako to nije slučaj preporuka je da se napravi swap. Performanse sistema se mogu poboljšati i smanjenjem vrednosti swappiness u sistemskim podešavanjima (/etc/sysctl.conf). Viđao sam da se preporučuje vrednost 5 za sisteme sa više od nekoliko GB rama. Minimalna preporučena vrednost je 1. Ako postaviš na 0, kernel će, ako ostane bez memorije (a 4GB nije baš toliko mnogo pogotovo na 64-bitnom sistemu) početi da ubija aktivne procese. To bi moglo da destabilizuje sistem ili dovede do gubitka podataka.

Ako te interesuje, pomenuo sam to ranije ovde.

Ako imaš još neko pitanje, pucaj. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Aug 2015, 22:28


Samo da se dopunim, GRUB ili LILO će prepisati MBR. Ali MBR nije deo nijedne particije. Ako postoji ta odvojena particija od 100 mb onda su boot podaci na njoj tako da će GRUB ili LILO biti u mogućnosti da bez problema podignu Windows.

Ako te zanimaju tehnički detalji, Microsoft dokumentacija sadrži opis Windows MBR zapisa:

Master Boot Code

The master boot code performs the following activities:
  • Scans the partition table for the active partition.
  • Finds the starting sector of the active partition.
  • Loads a copy of the boot sector from the active partition into memory.
  • Transfers control to the executable code in the boot sector.
Dakle, prema stavci 3, Windows particija koja se pokreće je označena kao aktivna i sadrži "boot sektor" koji je zadužen za pokretanje Windowsa. Ovo nije MBR, već poseban zapis na početku particije. Ove podatke su u stanju da koriste i LILO i GRUB, tako da prepisivanje Windows MBR-a ne čini sistem nebutabilnim, već izabrani boot loader zamenjuje funkcije Windows MBR-a i sam učitava boot sector Windows particije ukoliko je izabrana odgovarajuća opcija u boot meniju.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 29 Aug 2015, 12:40


Hvala na detaljnim odgovorima, Bocke. :beer:
bocke wrote:Ta particija ne smeta Linuks boot loaderima. Slobodno je ignoriši. :) MBR nije deo nijedne particije.

Ignorisaću je već tokom današnjeg dana! :)

Što se tiče boot loadera, odlučio sam da ne komplikujem sebi život, već da odradim podrazumevana podešavanja za LILO,
a Puppy će neko vreme lajati sa USB-a, samo dok ukapiram opcije BIOS-a. :-/

Pročitao sam temu o particionisanju (sažeto i korisno, me likes!), pa u skladu s mojim navikama/potrebama,
Swap particiju ću ipak odraditi po "važećim standardima". Neće se baci. :grin:

Koju šemu preporučuje(š)te za prosečnog korisnika? Na staroj mašini sam imao root + swap i tu sam koristio samo
Puppy u tzv. frugal instalacijama. Međutim, on je specifičan jer ne zahteva zasebne root i home particije, bitno je da bude na boot particiji, a sve ostalo su ludorije. :) Hoću reći, nemam iskustva sa rasporedom particija za full instalacije,
pa me zanima koja opcija će mi za Slackware najviše odgovarati. Eventualno će uz njega kasnije čučati Mint,
da polako odviknem devojke od Win :cool:
Inače imam 300+ GB za Linux(e) i najlakše mi je kada ostavim jednu particiju za podatke, npr. 50 GB,
na koju guram sve iz svih distroa.
Hvala! :beer:



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 29 Aug 2015, 15:59


po meni nema potrebe komplikovati oko particionsinja. to je isključivo za korisnike koji tačno znaju šta hoće i
zbog čega to rade. Za najobičnijeg korisnika je najbolja solucija da sve root, home.... stavi na jednu jedinu particiju, odnosno da se sistem instalira tako na jednoj jedinoj particiji.
Drugo nema nikave potrebe da praviš particiju za podatke. Svaki linux može da pristupi svim podacima i svim folderima na hdd uključujuči i Windows sistem(e), dok je obrnuto moguće uz neki dodatni program.
Sledeće što preporučujem da se sva particionisanja rade isključivo iz Windowsa. Sigurnije je. Imaš za to puno besplatnih alata tipa.
http://www.partitionwizard.com/free-par ... nager.html" onclick="window.open(this.href);return false; ili
https://www.paragon-software.com/home/pm-personal/" onclick="window.open(this.href);return false;
ili u samom Windowsu Disk Managment
Ne preporučujem korišćenje gparted-a u ovim situacijama , pogotovo u toku instalacije da se smanjuje Windows particija, jer postoji mogućnost gubljenja podataka.
Koliko hoćeš da ostaviš za neki Linux to zavisi od tebe. Nema neke posebne preporuke.50,60..100GB ili više
isključivo je tvoja procena.
Uglavnom za početak je najbolje da samo smanji (shrink) Windows particija iz windows disk managment-a
za koliko hoćeš i za koliko ti Windows to dopusti.
Zatim ostaviš taj prostor ne particionisan (odnosno ništa ne diraš) i pokreneš instalaciju prvog Linux-a , u ovom slučaju Slackware-a. Instaliraš ga na CELOM neparticionisanom delu sve sa Lilom kako si se odlučio i posle kod dodavanja novog Linuxa samo opet iz Windowsa smanjiš Slackware particiju (swap ostaje i ne diraš je nikada) I na tom novom ne particionisanom delu ponovo instaliraš novi Linix i tako u nedogled dokle ti ne dosadi ili dokle imaš mesta na hdd-u :D i tako instaliraš Linux-e.
P.S. Linuxi se brišu iz Windowsa.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Aug 2015, 18:32


Ne mogu da se složim ni sa čim :)
duxim wrote:Za najobičnijeg korisnika je najbolja solucija da sve root, home.... stavi na jednu jedinu particiju, odnosno da se sistem instalira tako na jednoj jedinoj particiji.
Jako loš pristup i vrlo loš predlog, pre svega iz ugla bezbednosti. Drugo ako je Root jedini korisnik na sistemu, velika je šansa da nešto, nenamerno, krene po zlu (Marfi se već smeje i drži zakon u ruci). A i prilikom naredne instalacije prostor za podatke (poznatiji kao /home/user) kao particija ne postoji i ti podaci odoše u nepovrat, ako pre toga nije pravio bekap, zajedno sa personalizovanim podešavanjima programa kao što je Firefox, Hexchat, Seamonkey, KDE... Ne razumem zašto bi to neko radio :)
Ima još dosta razloga zašto je ovo loš predlog.
Drugo nema nikave potrebe da praviš particiju za podatke.
A ustvari ima potrebe, upravo sam napisao gore. Ti se personalizovani podaci o programima, grafičkim okruženjima i ostalim podešavanjima vezanih za korisnika čuvaju u /home/user/... a po tvom predlogu bi sve išlo u /root koji bi bio pregažen u toku nove instalacije. Nekad korisnik i ne zna za drugo rešenje (ako ima problem) pa uradi novu instalaciju i podaci odoše pa-pa.
Još je @dr_mr_foo pomenuo da nije jedini korisnik za tim računarom tako da ima potrebe za odvojenom particijom za podatke a možda i za dodatnim korisnicima :)
Sledeće što preporučujem da se sva particionisanja rade isključivo iz Windowsa. Sigurnije je.
Dokazi za ovu tvrdnju? Ne razumem šta je sigurnije? Particionisanje se može raditi i pre same instalacije komandom "cfdisk" a može i preko live diska ili iz gruge linux distribucije bilo kojim programom za particionisanje.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 29 Aug 2015, 20:02


Drago mi je da možemo da razmenimo mišljenja.
Uvažavam tvoje mišljenje. Mislim da se nismo baš najbolje razumeli.
To što si napisao je pretpostavljam "stara škola" instalacije sistema, a ipak ide sve napred.
hajde da ovoga krenem

"A i prilikom naredne instalacije prostor za podatke (poznatiji kao /home/user) kao particija ne postoji i ti podaci odoše u nepovrat, ako pre toga nije pravio bekap, zajedno sa personalizovanim podešavanjima programa kao što je Firefox, Hexchat, Seamonkey, KDE... "
Imam na sistemu instalirana dva Windowsa 7 i 10 i 3 Linuxa (Salck, Kali, Ubuntu) pa nemam iskustva sa ovim da se gube ikakvi podaci posle bilo koje instalacije, a pogotovo da moram da ih bekupejum (mada imam sve to na eksternom hdd-u).
"a po tvom predlogu bi sve išlo u /root koji bi bio pregažen u toku nove instalacije"
ne razumem koji root bih gazio na neparticionisnom delu hdd-a u toku instalacije?

"Dokazi za ovu tvrdnju? Ne razumem šta je sigurnije? Particionisanje se može raditi i pre same instalacije komandom "cfdisk" a može i preko live diska ili iz gruge linux distribucije bilo kojim programom za particionisanje."
ovo sam napisao za one koji imaju malo manje iskustva oko particionisanja. iskusniji znaju kako može sa raznim drugim alatima da se particioniše disk. I sam sam predložio da se prvo iz Windowsa iz Disk Managmenta smanji glavna particija na onoliko koliko Windows dopusti.
Windows ima svoj neki algoritam kako računa za koliko može da smanji particiju i sa te strane je bezbednije. Ako se ovo radi iz bilo koje live instalacije bilo kog linuxa sa bilo kojim drugim alatom postoji jako velika verotvanoća da će se desiti neka prekoračenja za koliko može "bezbedno" da se smanji particija.
Jer razlika i u 1 MB čini čuda, složićemo se.
Ovo je najbolje proveriti na komjputeru koji ima instaliran samo Windows 7/8/10 i još nešto od podataka (najbolje da bude 1/2 hdd-a ili 1/3 ) zauzeta podacima, pa da se uradi samo čisto radi provere shrink partition (pez prihvatanja ponudjenog) iz Windows Disk managmenta i da se vidi za koliko će Windows dopustit smanjivanje particije. Tvrdim da će biti 100% pogešnih procena za koliko može da se smanji particija.
Sa te strane je krajnje bezbednije. Nadam se da sam bio jasan oko ovoga.
Primer: hdd je od 500GB. Windows 7 na njemu. 140 GB podataka. Windows dopušta bezbedno samnjivanje particije za otprilike 250 GB.
I da dodam ovo je iz mog iskustva.
Nadam se da sam razjasnio svoje stanovište.
Ako ima bilo kakvih nejasnoće tu sam da razjasnimo sve, jer smatram da ovde traba da bude sve jasno zbog drugih.
I da dodam. Što se tiče particinisanja. Ovde sam mislio na prvo particionisanje kada se pored prvog Windowsa
instalira šta god već. ostala particionisanja su u tom slučaju lakša i mogu sa bilo čime da se rade



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Aug 2015, 20:46


Nema "nove škole" bez "stare škole" :)

Ne radi se o tome ko kako koristi svoj sistem nego kakvi se saveti daju. Pogrešno je davati savet da se pravi jedna particija.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 29 Aug 2015, 21:01


stereo wrote:Nema "nove škole" bez "stare škole" :)

Ne radi se o tome ko kako koristi svoj sistem nego kakvi se saveti daju. Pogrešno je davati savet da se pravi jedna particija.
hajde molim te daj mi primer samo kako treba da izgleda hdd po tebi sa particijama.
evo kako moj sistem izgleda

Code: Select all

dev/sda1 ntfs 199MB
dev/sda2 ntfs  220GB
dev/sda3 ntfs  100GB
dev/sda 4 extended 
dev/sda 5 ext 4 70 GB
dev/sda 6 ext 4 50 GB
dev/sda 7 ext 4 45 GB
dev/sda 8 linux swap 5 GB
šta je tu pogrešno?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Aug 2015, 21:42


Nismo se razumeli, što se tiče rasporeda particija to me nešto baš i ne zanima. Ono na šta sam reagovao je pogrešno davanje saveta da se koristi samo jedna particija za linux. Čak i kad Root nalog nije jedini nalog na sistemu.

Razlog što sam reagovao je što će još neko pročitati taj predlog i pomisliti da je to sasvim ok a zapravo nije. Pominjalo se to dosta puta na svakom mogućem forumu koji se bavi linuxom.

Ako korisnik ima više naloga na računaru svaki korisnik dobija svoj korisnički direktorijum. Za naloge sa ograničenim ovlašćenjima je to obično /home/user dok za root nalog koji ima maximalna ovlašćenja, korisnički direktorijum je /root.
Ako se /home nalazi na istoj particiji na kojoj je i sistem, korisnik mora da bekapuje svoj /home/user direktorijum kako bi imao sva svoja podešavanja sačuvana. Ukoliko se /home/user montira na posebnoj particiji, nema šta da se posebno čuva prilikom nove instalacije i ta podešavanja mogu da se koriste na različitim distribucijama dokle god je ispunjen uslov da je korisnički nalog uvek isto nazvan.

Samo ovo je dovoljan razlog da se ima posebna particija za korisničke podatke. Root se koristi kao administrativni nalog i tako ga i treba koristiti jer u suprotnom bezbednost sistema je drastično ugrožena.

Ni mnogo napredniji korisnici linuxa ne koriste sve na istoj particiji a ni većina windows korisnika ne drži sve na jednoj particiji.

Kažem opet, ne zamaram se rasporedom particija već konkretno savetom da sve bude na jednoj particiji, jako pogrešno.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 29 Aug 2015, 22:10


hvala na razjašnjenju. sada mi je jasno na šta si ti mislio i koja je tvoja poenta na šta ciljaš.
"Ni mnogo napredniji korisnici linuxa ne koriste sve na istoj particiji a ni većina windows korisnika ne drži sve na jednoj particiji"
samo želim da kažem da sam lično particionisao diskove tako kako si ti napiso do pre par godina.
Više to ne radim jer smatram da nema velikog razloga za tim u svakodnevnoj običnoj upotrebi.
Da o ovome ne davim puno. Ovo je moje mišljenje. Možemo se slagati ili ne, potuno je svejedno.
Takva vrsta particionisanja kakvu ti predlažeš je potrebna za ljude koji tačno znaju šta hoće i žele od sistema.
Za običnog korisnika potpuno nepotrebno. (opet moje mišljenje)
I da zaključim ovde se radi o dva vidjenja o tome šta je bolje, a šta nije, a ne o tome da li je način pogrešan ili ne. Oba načina u ispravna, samo je pitanje afiniteta da li hoćeš da ti sistem bude "bezbedniji" za ovo ili ono.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests