"Par" pitanja

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 01 Aug 2015, 12:46


Ako ne računamo provedenih nekoliko dana u Amsterdamu i Antverpenu pre dvadesetak dana - nisam. :grin:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 03 Aug 2015, 01:21


Obrisao sam prethodni post. Našao sam teme sa LQ koje sam pomenuo u originalnom tekstu.

Fixing Slackware's Broken Date/Time (1, 2, 3)

Elem, ako koristiš current, ovo bi već trebalo da je u njemu. Još od februara.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 03 Aug 2015, 23:55


Malopre tek stigoh kući pa ću ujutro da probam. Mator sam ti ja za current. :D



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 04 Aug 2015, 11:02


Iebem li ga druže, ja ovo ništa ne kontam. :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 04 Aug 2015, 11:29


U tim postovima su pomenute dve stvari: izmena init skripti i ažuriranje util-linux paketa na noviju verziju. Postoji mogućnost da je dovoljno samo ovo drugo pa ću ti ukratko opisati postupak.

Za pakete koji se nalaze u osnovnoj instalaciji postoji i source. Na posebnom DVD-u ili na Slackware serverima. Konkretno za util-linux: ftp://ftp.slackware.org.uk/slackware/sl ... til-linux/" onclick="window.open(this.href);return false;.

Postupak instalacije bi bio nešto slično ovome:

Code: Select all

lftp -e "mirror ftp://ftp.slackware.org.uk/slackware/slackware64-current/source/a/util-linux/;exit"
su
./util-linux.SlackBuild
upgradepkg /tmp/util-linux-*.txz
Izmena:
Pretpostavio sam da bi mogao imati problema, ali nisam imao strpljenja da se bakćem s naknadnim objašnjavanjem. Jbg. :beer:



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 04 Aug 2015, 22:36


Sram te bilo.. :grin: :grin:

Sutra probam pa javljam. Hvala puno. :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Aug 2015, 07:21


rapha wrote:Sram te bilo.. :grin: :grin:

Sutra probam pa javljam. Hvala puno. :beer:
Ako isprobavaš danas, onda ima vremena da ispravim installpkg u upgradepkg. :) Postojeće pakete uvek treba ažurirati sa upgradepkg da ne bi došlo dupliciranja unosa u /var/log/packages (i potencijalnih problema sa pkgtools).



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 28 Aug 2015, 14:56


Pozdrav, narode.

Nema smisla zatrpavati forum novim temama, pa ću ovde zatražiti savet. Elem...

Napokon sam kupio novu mašinu, međutim Marfi je opet umešao svoje prste. :-/
Dok sam bio na odmoru, drugar mi je zapržio čorbu sa "ghost" instalacijom Win7 Ultimate i tek danas sam primetio "system reserved" particiju od 100 MB. Verujem da znate o čemu je reč, ali ja do danas (taman se spremao da "skratim" HD i instaliram Slackware i Puppy) nisam znao da ona postoji i čemu služi. :angry:
Ne bih je brisao, jer sam pročitao da to nije jednostavno, ni preporučljivo raditi, pa sam odlučio da ostane tu gde jeste.
Nova instalacija Win7 dolazi u obzir samo ako je to jedina bezbedna opcija da dual boot radi kako treba.

Dakle, može li ova particija napraviti problem prilikom instalacije LILO-a ili bilo kog boot loadera za Linux i kako najlakše izbeći moguće komplikacije? Gde instalirati LILO u ovom slučaju? Pretpostavljam da je MBR najpoželjnija opcija, ali nemam predstavu kako se ova Win particija ponaša u tom slučaju i da li ona podrazumeva i MBR?

Kad smo već kod boot loader-a, može li Slack da se podiže preko Grub4Dos-a? Puppy "ne vari" LILO, pa bi mi to
skratilo muke. :rolleyes:

Dalje...
Zamolio bih za savet/mišljenje u vezi SWAP particije. Da li je Slack-u uopšte potrebna ako imam
4GB DDR3 RAM @ 1600 MHz?
Ne volim ta bespotrebna oranja po hardu, osim ako je zaista neizbežno.
Ilustracije radi, možda ću ponekad odigrati neku pucačinu, ali ništa preterano, recimo neki COD 3 ili 4. :rolleyes:
Ostale radnje su klasičan "multitasking" - browser, obrada teksta i audio/video istovremeno ili neki DAW/sekvencer i sl.
za igranje sa zvukom.

Ostale specifikacije mašine:

- matična GIGABYTE J1800N Mini-ITX (integrisan Intel Celeron J1800 dual core 2.41GHz/64-bit)
- AMD Radeon HD 6450 (1GB DDR3 RAM @ 1334 MHz)
- HDD Toshiba SATA 3 - 500 GB
- TSSTcorp CDDVDW SH-224DB
- integrisana Realtek HD zvučna karta

* Za ovu lovu (oko 240€ sa PDV-om) i na nekoliko rata "na reč", nije moglo bolje. :grin:

Hvala i nadam se da ću uskoro otkucati nešto sa Slack inastalacije. :beer:



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 28 Aug 2015, 15:59


ne znam koji ti je tip BIOS-a. da nije slučajno EFI/UEFI jer kod njih je malo drugačije.
Ako ti je običan BIOS onda je moja preporuka za ovo što pitaš sledeće iz jednostavnog razloga da napraviš
sitem kakav tebi treba i da možeš lako da manipulišeš sa njim bez većeih problema.
1.) obrisati ceo hdd odnosno wipe-ovati ga sa dban-om
http://www.dban.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
treba napraviti boot cd/usb za ovaj alat. ovo zna da traje malo duže 2-3 sata, možda i više ;)
2.) Instalirati Windows (koji hoćeš) možeš i dva
3.) Insatlirati ostale Linuxe koje hoćeš
4.) Swap particija će ti se u većini slučajeva napravati pri prvom instalitranju prvog Linux-a.
ostali linuxi na sistemu će je koristiti
5.) Lično sve radim iz grub-a, tako što je instaliran na /dev/sda/ i kada god dodam novu instalaciju
uradim samo iz prvo instaliranog Linux-a
update-grub
i dodam novi sistem u grub meni.
Ovo me lišava grešaka da ako je instalacija loše uradjena onda grub neće u većini slučajeva da
doda novi sistem u ulaz, pa onda ponovo reinstaliram samo taj novi sistem.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 28 Aug 2015, 17:09


Hvala na savetu. :beer:

Mislim da od prženja harda nema ništa, jer ako ga preformatiram, ništa od Win7, a onda će
me žena i deca spaliti na lomači. :grin:
Sačekaću još neki iskusan savet, mada mi i tvoj odgovor znači, naročito informacija o GRUB-u i podsetnik na EFI.
Pretpostavio sam da će BIOS praviti frku, jer sam već čitao o tome, ali mi je prvi put da koristim nešto osim legacy verzije.
Secure boot i (U)EFI su isključeni, za ostale opcije moram potražiti savete ovde i drugde na mreži, zaista ne poznajem
tu tematiku.
Primetio sam npr. i to da USB boot nije omogućen, tj. sve dok se ne aktivira "Fast boot" opcija,
nakon čega su dostupne još neke mogućnosti, za koje trenutno nemam vremena (ni živaca) da istražujem.

Hvala još jednom! :beer:

Ima li još neko preporuku? :rolleyes:
Hvala!


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests