Slack na Thinkpad R23

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Apr 2013, 16:05


Thinkpad iz naslova, specifikacije http://www.cnet.com/laptops/ibm-thinkpa ... 92842.html su ovde, koji Slackware na njega? Šta je savet. ima li neki distro na Slackware da bi davao pristojan rezultat, za svakodnevni web, mail, chat, bazični storage za fotoaparat na letovanju...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 16 Apr 2013, 16:15


Slackware 13.37 bi bio moj izbor zbog starijeg kernela, mada kompajliranjem nekog novijeg kernela i izbacivanja nepotrebnih stvari, podešavanje cpu shedulera, debugging,... radila bi i verzija 14 prilično dobro. Slackware sam po sebi nije toliko zahtevan a još kad se malo sredi kernel onda je još bolji. Uz Slack 13.37 dolazi 2.6.37 kernel za koji mi se čini da je sasvim dovoljan za tu mašinu.

Možda probati SalixOS, isto Slack samo malo "sređeniji" i lakši je prelazak na Slack. Zenwalk nisam probao pa ne mogu ništa da kažem. Meni Slack14 radi sa custom kernel na Celeronu 900mhz na netbook-u. Sada mi je na serveru podignut Slackware 13.37 i Xfce radi dobro (kad se setim da uđem u okruženje :))

EDIT: Sad vidim na linku da mašina ima samo 128mb rama. Slackware 13.37 + Fluxbox uzima 77mb memorije, Slackware 14 i Xfce 4.10 uzimaju oko 110mb. Čisto da imaš radi upoređenja. Samo init 3 sa podignutim ftp i ssh uzimaju oko 55mb na Slackware 13.37

Izvini za poduži post, nadam se da je bar deo od koristi :D

:beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Apr 2013, 16:36


Ma jeste, ok je, iskopao sam još 128 RAM-a pa se skupilo 256. Inače kompjuter je za delimično paralizovanog korisnika, biće mu poklonjen. Ubuntu je pretežak za ovaj hardver.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 16 Apr 2013, 16:51


Onda ipak Slackware 14, zbog svežije verzije biblioteka i ostalih stvari. Xfce malo srediti i ne mora da se brine uopšte. Neće biti prvak u brzini (zbog hardvera) ali radiće dobro, pouzdano i dovoljno brzo.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Apr 2013, 22:46


Uki, je li to ova mašina: http://support.lenovo.com/en_US/detail. ... igr-4ytg43?

P3 sa 256 mb rama... I bez obzira na upgrade i dalje je malo slaba. Slack 13.37 sam probao na sličnoj mašini. Radio je, ali sporo. Vlasniku tog laptopa je to bilo ok ("važno da radi"). Slack 14.0 će verovatno raditi još sporije.

Nažalost, vlasnik te mašine je hteo da stavi na njega najnoviji Slack (u to vreme 13.37), tako da se nisam puno igrao sa starijim verzijama. Ali na tu mašinu sam stavio nešto custom srolovanog softvera kao što je laganija verzija Xfce-a i nešto dodatnog softvera. Ali me je užasno nervirala neresponsivnost (čekanje od nekoliko sekundi na pokretanje aplikacija) pa sam na kraju stavio jwm.

Elem, na takvoj mašini bih ja stavio nešto malo starije. Ili Debian 6.0 stable. Ali je problem što ne znam koliko će dugo biti podržan i ne bih mogao da ga preporučim bez zadrške. Slackware verzije 12.2 i novije bi mogle biti podržane i nekoliko narednih godina.

Ima li smo ovde i listu alternativa: viewtopic.php?f=49&t=1008" onclick="window.open(this.href);return false;, ali je ona pomalo zastarela. Postoji i nešto ažurnija verzija ovde: http://www.mycity.rs/Linux-Download/Dis ... unare.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Takođe bi mogla biti od koristi i sledeća tema: http://www.mycity.rs/Linux-Download/Dis ... unare.html" onclick="window.open(this.href);return false;.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Apr 2013, 23:31


Jeste taj ThinkPad sa 1.13GHz, procesorom. Kad bih imao 512 RAM makar. U čemu je stvar, korisnik je paralizovan i ima dock za njega ha kome je neka vrsta miša koja liči na slamku, pomeranjem slamke pomeraš kursor, tasteri su posebno izdvojeni. Taj dok radi pod bilo kojim linuksom.

Treba poterati ovu mašinu da radi kako tako, win xp se realtivno čak snazlazi za neverovati ali sam uveren da može bolje. Slitaz mi se ne dopada iz xy razloga, ali ako treba...

Možda Crunchbang sa Openbox?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 16 Apr 2013, 23:33


pošto uskoro izlazi Debian 7, 6-ica će biti podržana još godinu dana ;)
na taj komp bi stavio nešto s Openboxom ili sličnim wm-om...
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Apr 2013, 23:42


Hmm, koliko bih dobio sa jwm? Koliko li je on lakši od Openbox ili bilo kog *box



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 16 Apr 2013, 23:53


dwm i awesome troše oko 70-80 mb ram...
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Apr 2013, 23:58


Ništa, sutra operacija, izvestiću, odabrao sam Crunchbang i Openbox, pa ako bude loše ili još RAM-a ili da počupam sve iz laptopa i stavim unutra Raspberry Pi a zadržim kućište. monitor, energetiku... Ne bih awesome nije baš za ovog korisnika


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests