Надоградња Слеквера или свежа инсталација?

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 05 Apr 2013, 16:20


Наишао сам на ово упутство - http://www.unixmen.com/upgrading-slackw ... torials%29

Сад, разумем ја шта се овде ради, није никакав проблем. Само ме интересује да ли је овакав начин поуздан или је боље радити свежу инсталацију нове верзије?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 05 Apr 2013, 21:53


"Reboot and pray!" ;)
Experimentisao sam pre oko godinu dana sa nadogradnjom (nisam siguran da je bilo baš na ovaj način), ali nemam razloga za tim - uzima vreme i možda se izjalovi, dok sveža instalacija sa svim potrebnim podešavanjima uzme max pola sata i sve šljaka...
Ukoliko čuvaš i SBo pakete - vrlo brzo imaš sve kao što je bilo - ukoliko si sačuvao /home/"korisnik" i dodao sebe kao istog korisnika sa prethodne instalacije.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 05 Apr 2013, 22:24


Да, само што ја не чувам пакете. :)
Немам /home партицију, све ми је на /. :)
И зашта ја да живим сад? :) Шалим се мало. :)

Није ми тешко, кад изађе ново издање, да све редом компилујем и инсталирам. Него баш гледам ово упутство, а знам да нико овде није помињао такав начин, па рекох да питам. Ја не бих смео овако да урадим надоградњу са пуним системом програма. Имам утисак да би било ризично колико и прелазак на -Current грану са гомилом инсталираних пакета за стабилну грану. Или грешим?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 05 Apr 2013, 22:52


Lilo će, čini mi se, sigurno da "zakove" ako se striktno držiš ovog načina...
Ako već razmišljaš o nadogradnji, drž´ se šefa...
Slackware 13.37 to 14.0 Upgrade HOWTO <volkerdi@slackware.com>

Što se tiče izbora "current" ili "stable" - stvar izbora i potreba. Ja lično ne vidim razloga da koristim current - osim što povučem zavisnosti sa ponekim plejerom ili libreoffice (da ne bildujem jdk) i sl.

Mnogo je sve lakše i brže ukoliko imaš /home...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 05 Apr 2013, 22:53


Ма не размишљам ја о оваквој надоградњи, него чисто да дискутујемо мало.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 05 Apr 2013, 23:02


Ako je instalacija na virtualbox-u, možda i vredi probati, ali ne bih propustio rekonfiguraciju lilo-a, a pre toga:

Code: Select all

# cd /boot
# rm config vmlinuz System.map
# ln -s config ... vmlinuz ...itd.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 06 Apr 2013, 00:00


U -current-u je bilo dosta velikih izmena, trebalo bi biti oprezan sa nadogradnjom i za svaki slučaj sačuvati podešavanja koja nisu vezana za /home. Mislim na podešavanja Alse, ftp servera, .xinitrc, .xsession ili šta god da ste drugo menjali. Ja imam i neka minimalna podešavanja za root korisnika :) To su podešavanja koja su u / i treba ih sačuvati pogotovo ako se radi nova instalacija.

Što se tiče paketa ja imam dosta toga a verujem da ima još korisnika koji čuvaju pakete pa možemo da se pomognemo :)

Za sam postupak treba iskoristiti zvanično uputstvo ili pitati na našem forumu. Nema bolje opcije. Bez obzira da li je prelazak sa 13.37 na 14.0, sa 14.0 na 14.x ili sa stabilne na -current verziju.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 12:47


Нормално, зато сам и покренуо тему овде. Видео сам ово упутство на датом сајту који се бави претежно Убунтуом, па ми зато било чудно кад сам видео наслов чланка. Рекох да погледам шта пише, па сам одмах овде и поставио.
Боље да се то овде разјасни. Ако неко којим случајем помисли на тако нешто, да бар има где да прочита објашњења зашто је то добро или није добро.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2013, 00:20


Tek sad sam bacio pogled na link. Preporuka je da se sistem očisti od svih korisnički instaliranih paketa (koji nisu deo zvanične distribucije). Postupak opisan na linku preskače taj korak. Ok, jasan je razlog: da bi se očuvali prethodno instalirani paketi. Ali nisam siguran da se to praktično i postiže.

Ovde ima više problema. Razlike između dva izdanja mogu biti značajne. Neki paketi iz 13.37 sigurno neće raditi i na 14.0. Recimo:
  • Paket izgrađen na 13.37 može zahtevati stariju verziju pojedinih sistemskih biblioteka ili komponenti.
  • Paket izgrađen na 13.37 može zahtevati neki od sistemskih servisa koji više ne dolaze uz 14.0 (napr: hal).
  • 14.0 dolazi sa nekoliko novih komponenti. Ukoliko su one već instalirane iz trećih izvora, biće prepisane verzijama koje dolaze uz distro. Ovo može predstavljati značajan problem, zato što paket za ove komponente ne mora biti kompajliran sa istim opcijama za program x-y koji koristi te biblioteke.
  • Ovim postupkom neće biti izbrisane komponente koje su izbačene iz 14.0 što može stvoriti razne konflikte.
  • Ovaj postupak ne instalira nove pakete koji dolaze uz 14.0. Tako da postoji mogućnost da nisu instalirane sve zavisnosti za nove pakete.
Dakle, postoji mogućnost da će raditi. Ali ovakav upgrade je "prljav" i može izazvati neobične probleme u budućnosti. Ili možda neće raditi uopšte. Najverovatnije će u svakom slučaju biti potrebno nekoliko dodatnih koraka (TittyTwister je pomenuo LILO).



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 16 Mar 2016, 16:56


Pozdrav svima!
Uspeo sam da skršim sistem posle igranja sa nadogradnjom na -current, mada ni to nisam uradio kako treba.
Hoću reći, nisam uspeo do kraja da ga onesposobim. :P
Radio je sve do pokušaja da pokrenem aplikacije izgrađene pomoću sbopkg, a onda je počela žurka.
Svesno sam 'žrtvovao' sistem, pa sam ubrzo odradio čistu instalaciju, sve sa formatiranjem / particije. :angel:

Nakon prvog pokretanja sistema SAMO sam dodao blizoo.mk repo za -current na spisak mirrora i izmenio
/etc/slackpkg/blacklist dodavanjem # na 'kernel-huge' i 'kernel-modules' i krenuo dalje:

Code: Select all

slackpkg update gpg
slackpkg update
slackpkg install-new*
slackpkg upgrade-all*
*U oba slučaja sam izabrao opciju da primenim 'new.config' podatke, a stare sačuvam sa sufiksom '.orig'.

Sve je proteklo kako treba, osim što sam morao vratiti neke opcije u BIOS-u na 'Legacy first' i 'UEFI and Legacy'
jer kernel-huge 4.4.5 nije kapirao snd-device i još neke vradžbine. BTW Realtek i Gigabyte su toliko zaje$ali stvar, pa i
WIN7 muku muči sa zvukom.
Nakon uspešnog boota, završio sa 'slackpkg clean-system' i sve je proradilo kako treba.

Sad imam nekoliko 'suštinskih' pitanja za vas. :grin:
Uzdržaću se od korišćenja 'sbopkg' i 'third party' paketa do zvaničnog izlaska 14.2, ali me zanima može li se
do njega na drugi način. Evo kako to moj početnički mozak kapira. :idea:

Koristio bih samo slackpkg i slackpkg+ (zbog Alien-ovih 'restricted' repoa) i eventualno multilib.
Pratio bih izmene u -current-u i sačekao zvaničnu objavu 14.2.
Tada bih odradio još jednom slackpkg install-new/upgrade-all/clean-system; sve osim kernela.
Da li je moguće na ovaj način doći do 14.2, tj. da li se razvoj -current-a privremeno obustavlja kada
se objavi nova verzija?
Ukoliko verzija kernela bude prethodnik aktuelnom; u mom slučaju kernel-huge 4.4.5, da li je poželjno
vratiti se unazad na zvaničnu verziju ili ne dirati ništa?
Na kraju, kada bih posle završne nadogradnje vratio repoe i mirror na stabilnu 14.2 verziju,
da li bi to radilo 'na keca' ili bih bio na novim mukama?
U svakom slučaju, raduje me to što je nova verzija na vratima, samo još da ih Patrick otvori.

Nadam se da vas nisam ugnjavio i da će pasti par saveta iskusnih.
Živeli! :beer:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests