Kako očuvati sistem?

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik


Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 32
Joined: 06 Nov 2012, 10:55

Post Napisano: 08 Nov 2012, 15:08


Za sad sam stavio neke osnovne i X. Pa ću samo ono što mi treba iz KDE da povadim i XFCE. Kada budem skontao malo bolje možda bih mogao da se poigram sa onim tagovima, koliko sam skapirao preko njih možeš da napraviš svoje liste i da to sačuvaš negde pa opet iskoristiš kada dižeš nov sistem :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2012, 15:38


Да, ево и боцке је написао чланак о минималном систему - viewtopic.php?f=38&t=892



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 29 Mar 2013, 22:50


bocke wrote:Paketi koje instaliraš direktno iz izvornog koda nisu ni u kakvoj evidenciji. Zato je i preporuka kreiranje paketa. Mnogo je lakše na taj način da pratiš dodatni softver.

Komandom:

Code: Select all

slackpkg clean-system
ćeš dobiti spisak svih paketa koji se ne nalaze u zvaničnom Slackware repou.
Nisam imao potrebe pa ni iskustva sa ovom opcijom uklanjanja nezvaničnih paketa, ipak cenim da je ta opcija "slackpkg clean-system" potencijalno vrlo korisna, ali ne "razmrdavam" temu da bi hvalio Slek :rolleyes: već me zanima ima li slične mogućnosti "čišćenja sistema" na ovako jednostavan način - jednom komandom (ili kako već) - i u drugim, većim distroima?
Bio bih iznenađen da nema znajući za razne package/upgrade menager-e, synaptic-e i sl. koji su vrlo napredni i da je nepostojanje analognih alternativa kod Sleka ranije često bilo predmet kritika (lično pozdravljam svojevrsno "port opredeljenje" kod sbotools-a i sbodeps-a!), ali ja za ovakvu mogućnost nisam čuo/pročitao "u hodu" ni da postoji van Sleka, a iskreno - nisam ni istraživao...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 29 Mar 2013, 22:58


za Debian ne znam ima li, ali korisnik Debiana nema potrebu instalirati išta izvan standardnih repozitorija...jbg, ima 30-ak tisuća paketa u standardnom repou :D
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 29 Mar 2013, 23:51


Dok, sa druge strane, ni gnome nije ispunjavao standarde da ostane u Sleku...
A to bi već bilo expertsko pitanje za polemiku - van mojih saznanja...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Mar 2013, 12:10


Titty Twister wrote:Dok, sa druge strane, ni gnome nije ispunjavao standarde da ostane u Sleku...
A to bi već bilo expertsko pitanje za polemiku - van mojih saznanja...
Ovo nije tacno sto si naveo.
Prvo Gnome postoji za Slekver, na 13.17 imas GNOME 3 dok na 14 imas MATE 1.5.5, imam ih oba.
I drugo, ne zahteva nabacivanje Gnome ili Mate GUI-a nikakvo ekspertko znanje, cak sta vise, ako znas da copy/paste-ujes jedan link koji je source u slap-get (tacnije u /etc/slapt-get/slapt-getrc) ili gslapt (ima opisano na forumu zajednice kako se to radi), i potom udaris jednu komandu u terminalu ili kliknes dugme, onda ces jako lako instalirati Gnome 3 ili Mate 1.5.5.

Inace ima i drugis nacina da se instalira MATE ili GNOME, sa wget sintaksom preuzmes sve pakete i potom ih instaliras.
Ovo isti nista nije eksperstki vec je malo dosadnije od prvog nacina, koji je usput i zvanican nacin. Ovo sam ja nesto isprobavao. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 30 Mar 2013, 12:52


Uz Slek dolaze : Blackbox, Fluxbox, FVWM, KDE, WMaker i Xfce...
Nema ga Gnome i sl., a naravno da se mogu instalirati naknadno (kao i štošta drugo), ali ga Pat izostavlja iz razloga stabilnosti još od verzije 10.1 ako se ne varam...
"Expertsko pitanje" se odnosi na razloge izostanka Gnome-a, npr. Debian i mnogi drugi se ne slažu sa tim, a ne mogu svi biti u pravu po tom pitanju.
Slapget, swaret i sl. ne bih ni komentarisao - ni njih nema u Sleku (kao ni Gnome-a npr.)...
Zato i postavih pitanje - ima li još negde slične opcije poput "slackpkg clean-system" i kako funkcioniše?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Mar 2013, 14:21


Mozda ce u narednoj verziji Slekver dolaziti sa MATE okruzenjem pored sadasnjih.
Moje misljenje, sto nema GNOME okruzenja odmah po defaltu je sto su korisnici Slekvera uglavnom okrenuti ka KDE ili FluxBox, BlackBox, E17 i slicnim, izuzev KDE-a i Xfce-a minimalistickim okruzenjima.

Inace, daleko od toga da Gnome ili Mate nisu stabilni na Slekveru, to ti mogu reci iz prve ruke.
Ima alat pkgtool
30.03.2013.jpeg



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Mar 2013, 16:37


Broker wrote:Moje misljenje, sto nema GNOME okruzenja odmah po defaltu je sto su korisnici Slekvera uglavnom okrenuti ka KDE ili FluxBox, BlackBox, E17 i slicnim, izuzev KDE-a i Xfce-a minimalistickim okruzenjima.
Poštujem tvoje mišljenje ali jednostavno informacije sa neta a i poneki postovi ovde govore da nije bitno šta se više koristi već da u Gnome okruženju vlada haos i ne mogu da sastave paket po standardu koji Pat i ekipa ima.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 30 Mar 2013, 21:41


Ma Pat se o gnome-u javno i zvanično izjasnio, ima i na forumu njegovog intervjua itd.
Zato i rekoh da je to predmet "expertske polemike"...
Laički - radi se o različitim pristupima, Slek dolazi sa onim što dolazi i za to se obezbeđuju zvanična "stable" ažuriranja, a za ostalo ne preuzima nikakvu odgovornost...
E sad, mi korisnici se možemo zezati - meni recimo ne pada ni na kraj pameti da "bildujem" vlc plejer i sl. - pokupim to pomoću netpkg-a iz Zenwalk zvaničnog, stabilnog (current, ne snapshot) repoa sa svim zavisnostima - i to radi besprekorno (za sada), a ukoliko zeznem stvari - postoji "slackpkg clean-system" varijanta koja vrati stvari u stanje neposredno nakon instalacije "na klik"...
Toliko od mene.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests