Particionisanje za Slek

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 24
Joined: 02 Oct 2012, 09:38

Post Napisano: 11 Oct 2012, 19:43


Razmišljam kako da rasporedim particije. Za sad imam 3 partcije (jedna je sa Win7 - NTFS, a ostale su prazne i nisu još korišćene). Naravno, dodaću i SWAP kada budem instalirao Linux distroe (Ubuntu, Slackware).
Evo mog trenutnog plana:
1. Win7 - NTFS (ovo više ne mogu da menjam, sredio sam Win da bude samo sa open source programima uz sitemske, a kad bi ga ponovo sređivao trebalo bi mi dosta vremena)
2. Ubuntu - ext4 (ili ext2)
3. Slackware - ext4
4. SWAP

To su sve. Ono što je glavno pitanje je: Da li mogu koristiti jednu particiju za "/" i "/home" za Slackware 14? Na Ubuntu-u sam već ovo testirao i radi. Ovo pitam zato što ne volim mnogo partcija (više od 4-5).

Code: Select all

# help me
Hvala unapred. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 11 Oct 2012, 19:56


Наравно да може ово за Слеквер... Ја сам одувек тако радио.
Само један савет: Остави за Слеквер мало више простора, не мораш као за Убунту ~20GB. Рокни мало више. Нпр. 40...



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 24
Joined: 02 Oct 2012, 09:38

Post Napisano: 11 Oct 2012, 20:04


Slackmuz wrote:Наравно да може ово за Слеквер... Ја сам одувек тако радио.
Само један савет: Остави за Слеквер мало више простора, не мораш као за Убунту ~20GB. Рокни мало више. Нпр. 40...
Ma disk od 750 GB, 4 particije vrti ko od šale... Samo ću Ubuntu-u od onih 250 GB da oduzmem 4 GB za SWAP, a Sleku ću da ostavim zbog slatkiša... :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Oct 2012, 21:56


Možeš napraviti i posebnu /home particiju koju će deliti Ubuntu i Slackware. Ako već imaš instaliran Ubuntu, ovo će zahtevati prebacivanje određenih datoteka, ali proces nije komplikovan.

Btw, ne znam koliko imaš ram memorije, ali 4 GB je malo previše za swap. Ako imaš dosta memorije, swap će uglavnom zvrjati prazan. Često pominjana preporuka je 1 GB. To bi trebalo da bude dovoljno u većini slučajeva.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Oct 2012, 22:30


Zaboravio sam da napomenem da i swap particiju možeš da deliš između Ubuntua i Slacka. Tako ako već imaš odvojenu swap particiju za Ubuntu, ona se može iskoristiti i za Slack.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 11 Oct 2012, 22:53


Обзиром да имаш доста места, не знам колико си одвојио за Виндоуз, али остави 20ак за Убунту, 40ак за Слеквер и направи, као што боцке рече, један заједнички /home... Не мора да буде ни /home, може и простор за складиштење података, да не одузимаш места партицијама на којима су системи.
Плус, можеш да оставиш 15ак гига, ако некад пожелиш да инсталираш још неку дистрибуцију... Много је 250 за Убунту ако немаш /home... Како решиш ;)



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 24
Joined: 02 Oct 2012, 09:38

Post Napisano: 12 Oct 2012, 06:39


bocke wrote:Zaboravio sam da napomenem da i swap particiju možeš da deliš između Ubuntua i Slacka. Tako ako već imaš odvojenu swap particiju za Ubuntu, ona se može iskoristiti i za Slack.
Znam već, ali ipak hvala!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bocke wrote:Možeš napraviti i posebnu /home particiju koju će deliti Ubuntu i Slackware. Ako već imaš instaliran Ubuntu, ovo će zahtevati prebacivanje određenih datoteka, ali proces nije komplikovan.

Btw, ne znam koliko imaš ram memorije, ali 4 GB je malo previše za swap. Ako imaš dosta memorije, swap će uglavnom zvrjati prazan. Često pominjana preporuka je 1 GB. To bi trebalo da bude dovoljno u većini slučajeva.
Nemam još Ubuntu, ali ću ga uskoro imati. Imam 4 GB RAM-a. Za SWAP ću staviti 2 GB zato što on služi i za buđenje kompa, a ja imam dosta toga što nije sačuvano (bavim se fotografijom i obradom fotki, a kad se nagomilaju ima ih previše, a bavim se i grafičkim dizajnom, a tamo tek)...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Slackmuz wrote:Обзиром да имаш доста места, не знам колико си одвојио за Виндоуз, али остави 20ак за Убунту, 40ак за Слеквер и направи, као што боцке рече, један заједнички /home... Не мора да буде ни /home, може и простор за складиштење података, да не одузимаш места партицијама на којима су системи.
Плус, можеш да оставиш 15ак гига, ако некад пожелиш да инсталираш још неку дистрибуцију... Много је 250 за Убунту ако немаш /home... Како решиш ;)
Zašto? Hoću da imam prostora za rad... već sam malopre napisao (a uvek imam i dosta fotki)...
Razlog zbog hoću da stavim više je baš taj zato što sam se prethodni put zeznuo... na kraju sam ostao sa 1 GB mesta na HDD-u (imao sam partciju od 17 GB)...

Dosta su mi dve distribucije, ako mi treba još neka staviću je u Virtual Box i onda je sve OK.

Za Win7 imam 250 GB, a već sam "istrošio" 100 GB zato što sam prebacivao stare podatke.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Oct 2012, 14:03


ZDroid wrote:Nemam još Ubuntu, ali ću ga uskoro imati. Imam 4 GB RAM-a. Za SWAP ću staviti 2 GB zato što on služi i za buđenje kompa, a ja imam dosta toga što nije sačuvano (bavim se fotografijom i obradom fotki, a kad se nagomilaju ima ih previše, a bavim se i grafičkim dizajnom, a tamo tek)..
U pitanju je laptop? Koji model? Ako se slika memorije pri suspendu stavlja na swap particiju, onda bi moglo imati smisla staviti i 4 GB. Da li si imao ranije Linuks na njemu i ako da, kako je to radilo?



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 24
Joined: 02 Oct 2012, 09:38

Post Napisano: 12 Oct 2012, 17:45


bocke wrote: U pitanju je laptop? Koji model? Ako se slika memorije pri suspendu stavlja na swap particiju, onda bi moglo imati smisla staviti i 4 GB. Da li si imao ranije Linuks na njemu i ako da, kako je to radilo?
Lenovo N500 je u pitanju.

Imao sam Linuks pre na njemu. Bio je to Ubuntu sa Wubi i radio je perfektno.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Oct 2012, 18:20


Pitao sam te za suspend. :)

Nema veze. Sudeći po Gentoo wikiju, to bi trebalo da radi: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Lenovo_3000_N500" onclick="window.open(this.href);return false;.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests