Triple boot na laptopu

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 17
Joined: 04 Feb 2012, 07:47
Location: Kruševac
Contact:

Post Napisano: 28 Feb 2012, 21:08


Odlučio i ja da se okušam u Slack vodama. Na laptopu ASUS x59se imam instaliran Arch i Win 7, sa Grub-om. E sad, da li ce kada prepisem grub sa Lilom on sam prepoznati sva tri sistema, ili ću morati sam da pravim unose, ili je možda bolje da ostavim grub, samo da dodam unos za Slack? :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 28 Feb 2012, 22:17


Po meni, Lilo je lakši za podešavanje od Grub-a (čak i od verzije 2) i njegovo konfigurisanje se svodi samo na ispravan unos sistema u lilo.conf konfiguracioni fajl. Možda je najjednostavnije rešenje da instaliraš LILO u MBR (prilikom instalacije sistema) a potom da ga konfigurišeš ako ne pronađe sve instalirane sisteme (a trebalo bi da ih nađe :) ). Ako negde zapne, tu smo :)

Dobro došao :beer:



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Feb 2012, 09:28


Isto imam triple boot (zapravo dva, na dva računara), Slack 13.37, Ubuntu 10.04.4 i MW7, ali sam ipak išao na varijantu GRUB-a, i radi sve odlično. :)

Dobro došao na SSZ. :beer:

PS
Sva (ne)sreća da nema veliki hard disk inače bi tu došao i četvrti Linux sistem. :D



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 17
Joined: 04 Feb 2012, 07:47
Location: Kruševac
Contact:

Post Napisano: 29 Feb 2012, 09:45


Hvala na dobrodošlici. :grlj: Na desktopu imam 3(Arch, Free BSD i MW7), imam dovoljno mesta, tako da se možda prikljuci i Slack ako mi se svidi. :D Probaću kako Lilo to rešava, nije mi problem da reinstaliram GRUB. Hvala na pomoći, upravo instaliram, javiću kako je prošlo.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 17
Joined: 04 Feb 2012, 07:47
Location: Kruševac
Contact:

Post Napisano: 29 Feb 2012, 10:09


Instalacija uspesna, ne prepoznaje mi Arch, ali cu to posle srediti. Za DE sam izabrao xfce. Ali imam problema kada hocu da napravim korisnicki nalog. Napravio sam, stavio u željene grupe, ali kada idem startx xfce4 dobijem:

Code: Select all

xauth: file /home/ivance95/.serverauth.2045 does not exist
...
...
xinit: connection to X server lost
waiting for X server to shu down
Gde grešim?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 29 Feb 2012, 10:47


Dovoljno je da kucaš samo startx. A pre toga, ako želiš promeniti DE onda kao običan korisnik u terminalu kucaš

Code: Select all

$ xwmconfig
Nakon toga dobijaš prozor sa listom instaliranih okruženja (DE/WM), kursorskim strelicama se krećeš kroz listu a sa ENTER biraš koje ćeš da koristiš.
adduser6.png
Ova promena je permanentna, tj. izabrano okruženje će biti glavno i podrazumevano do sledeće upotrebe ovog alata. U odabrano okruženje ulaziš komandom

Code: Select all

$ startx
kao običan korisnik.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Feb 2012, 10:59


ivance95 wrote:Hvala na dobrodošlici. :grlj: Na desktopu imam 3(Arch, Free BSD i MW7), imam dovoljno mesta, tako da se možda prikljuci i Slack ako mi se svidi. :D Probaću kako Lilo to rešava, nije mi problem da reinstaliram GRUB. Hvala na pomoći, upravo instaliram, javiću kako je prošlo.
Opa bato, pa što se ne javiš u Linux forumima na MC-u, ili se javljaš ali jako slabo.
Sve sam mislio da sam jedini sistemski megaloman (ovo pišem u najpozitivnijem smislu), kada ono.... :grlj:
Pa i ne moraš da se javljaš na MC-u u Linux forumima, od sada ću te ja prozivati. ;) :grin:
Šalim se, ali u svakog šali pola istine. ;)

Drummer, znaš li da ja ne kucam startx prilikom logovanja. :)
Po instalaciji Gnome 3 imam ovaj prozor gde se samo prijavim i to je to
2.jpg
loša fotografija slikana sa onom olovkom
Tu mogu da biram okruženja, ikonice, teme, da ga pošaljem na "spavanje", hibernaciju, restartujem i ugasim.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 29 Feb 2012, 11:24


Ja sam terao i do 8 sistema sve na jedan grub... Malo me smorilo to sve odrzavati, tako da sad teram arch i opensuse ostalo u vb :D
Nisam nikad cackao lilo, uvek sam grub preferirao.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Feb 2012, 15:09


Osam :O , pa ti si car neopevan :beer: :grlj:

Izvinjavam se na offu, da li ti je problem da nabrojiš koje sisteme i koje verzije si imao (kako se kaže osam) valjda u eight bootu. :grin:

Potpuno se slažem, izuzetno je teško održavati svih osam, uvek će barem dva-tri biti zapostavljena.
Ukupno sada, pisao sam to već negde, imam 9 operativnih sistema od čega 6 različitih Linux distribucija. Mada, najdraži mi je, a i on mi je main distro, naravno a šta drugo nego Slackware 13.37. I u njemu sam najviše.
Samo da uradim ažuriranje treba vremena i vremena... Imao sam jedno vreme 11 komada, ali to je već stvarno baš ono....maraton...

Zamolio bih moderatore, pošto smo duboko u offu, da izdvoje off u zasebnu temu.
Baš me zanimaju iskustva u ovako velikim kombinacijama, uz još jedno izvinjenje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Feb 2012, 16:06


drummer wrote:Po meni, Lilo je lakši za podešavanje od Grub-a (čak i od verzije 2) i njegovo konfigurisanje se svodi samo na ispravan unos sistema u lilo.conf konfiguracioni fajl.
Delim tvoje mišljenje. :) Grub2 se može podesiti da radi autodetekciju, ali za to se na Slacku treba malo pomučiti (potrebni paketi nisu dostupni na Slack DVD-u). U svakom slučaju autodetekcija nije dovoljno fleksibilna. Mnogo je jednostavnije "skapirati" lilo.conf i napraviti potrebne izmene u njemu. Pogotovo ako ti je potrebno nešto što automatika ne može da odradi ili gde automatika baguje.

Moderni LILO ima i par fensi opcija, napr: specifikovanje particija po UUID-u ili oznaci (label). :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 10 guests