Slackware --> Nemam sliku... [rešeno]

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 03 Jan 2012, 12:33


cekaj bre, ima i wine i skype za 64-bitne !!

Wine
http://sourceforge.net/projects/wine/fi ... z/download
Skype ima u repo-u :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 03 Jan 2012, 12:36


64bit Slack si istalirao a radi ti Sype?
Još bolje, mada razmisliću još dobro šta mi je činiti, ovo mi je main mašina u trple bootu što zna da bude komplikovano kada ide zadnji Slack, mada za sve ima rešanja. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 03 Jan 2012, 12:41


To za Skype je moguce jedino ako si negde nasao paket koji dolazi zajedno sa 32-bitnim bibliotekama, a koliko je meni poznato, Skype je i dalje samo 32-bitni program, ne postoji 64-bitna verzija. Za Wine nisam znao da ima i 64-bitna, niti znam kako radi, to je verovatno nesto svezijeg datuma.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 03 Jan 2012, 12:43


http://www.slacky.eu/asche64/pkgs/index ... 5&pkg=2111

i, da , instalirao sam-bitnu verziju slackware-a i radi mi skype, ako oces, mogu sad da te nazovem :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 03 Jan 2012, 12:57


mpman wrote: http://www.slacky.eu/asche64/pkgs/index ... 5&pkg=2111

i, da , instalirao sam-bitnu verziju slackware-a i radi mi skype, ako oces, mogu sad da te nazovem :)
Pa verujem ti :) , nego to sto si instalirao je gotov paket koji je neko sredio tako da sadrzi i Skype i  32-bitne biblioteke koje su mu potrebne da bi radio na 64-bitnom sistemu.
Medjutim, ako probas sam da napravis paket, koristeci na pr. ono sto ima na slackbuilds.org, ili ako skines alienov paket pa instaliras, to nece raditi bez multilib-a.


edit:
Sad sam pogledao opis tog paketa koji si skinuo, evo o cemu sam pricao:
Skype (Free Internet telephony)

Skype is a peer-to-peer Internet telephony network. It competes against
existing open VoIP protocols such as SIP, IAX, and H.323.

This version include some Slackware VERSION 32bit libraries



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 03 Jan 2012, 13:40


Andersen wrote: Pa nije sad neka preterano primetna razlika u brzini izmedju 32 i 64 Slackware-a, bar je ja nisam primetio. Imaj na umu samo da neki programi nece raditi na 64-bitnom, osim ako ne ubacis multilib (postoji Alienovo uputstvo za to), recimo Wine i Skype su takvi programi. Pa sad, ako ne koristis ove programe, ili neki slican koji je iskljucivo 32-bitan, ili ipak koristis, a nije ti problem da se malo iscimas da namestis multilib, onda instaliraj 64-bitni Slackware, mada ne verujem da ces primetiti neku preteranu promenu u brzini u odnosu na 32-bitnu.
@Broker

Samo da se nadovežem na ovo... Baš kao što je Andersen napisao, primjetnu razliku nećeš osjetiti, pogotovo ne u svakodnevnom radu tj. aktivnostima. Međutim, kod nekih hardverski zahtjevnijih stvari (tipa kompajliranje, audio/video obrada-konvertovanje i sl.) bi morao primjetiti koliko-toliko ubrzanje. Recimo, ja sam baš kod onog Handbrake-a o kojem sam pisao u jednoj temi, primjetio značajno ubrzanje u poređenju sa 32-bitnom verzijom.

Inače, moja preporuka bi bila 64-bita. Većina "bubica" je već prevaziđena, a kad se na to sve doda multilib, ne vidim apsolutno niti jednu prepreku.

P.S.

K'o da ste znali... Baš sam se sinoć bacio na prevođenje Alien-ovog uputstva za multilib, tako da možete očekivati prevod u "HOWTO" sekciji večeras ili sutra. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 03 Jan 2012, 15:26


Dugo nisam koristio Slackware64. Nije li ranije postojao multilib? Ili je to bilo u Slamd64 (i njega sam koristio neko vreme).

Btw, 64-bitni Wine može da pokreće samo 64-bitne *.exe datoteke. U Fedori 12 64bit su imali neku dual instalaciju pa je bilo moguće pokretanje i jedne i druge verzije u zavisnosti od potrebe. Ne znam kako je i da li je to rešeno u multilib Slacku.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 03 Jan 2012, 15:31


qki wrote: Međutim, kod nekih hardverski zahtjevnijih stvari (tipa kompajliranje, audio/video obrada-konvertovanje i sl.) bi morao primjetiti koliko-toliko ubrzanje. Recimo, ja sam baš kod onog Handbrake-a o kojem sam pisao u jednoj temi, primjetio značajno ubrzanje u poređenju sa 32-bitnom verzijom.

Inače, moja preporuka bi bila 64-bita. Većina "bubica" je već prevaziđena, a kad se na to sve doda multilib, ne vidim apsolutno niti jednu prepreku.
Slažem se.  Razlika u brzini kod procesorski/memorijski zahtevnijih procesa je uočljiva.
K'o da ste znali... Baš sam se sinoć bacio na prevođenje Alien-ovog uputstva za multilib, tako da možete očekivati prevod u "HOWTO" sekciji večeras ili sutra. ;)
Odlično. Hvala. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests