Darktable

Grafika, DTP, CAD i dizajn

Moderatori: Sinisa, Urednik

Post Napisano: 28 Mar 2017, 12:48

Darktable je open source aplikacija za razvoj raw slika i fotografski workflow. Ima opcije za uvoz, čuvanje, klasifikaciju, razvoj i uređivanje raw slika (iako podržava i kompresovane formate). Dakle, all in one aplikacija, slična popularnim closed source aplikacijama slične namene (Lightroom, Aftershot, itd).

darktable is an open source photography workflow application and raw developer. A virtual lighttable and darkroom for photographers. It manages your digital negatives in a database, lets you view them through a zoomable lighttable and enables you to develop raw images and enhance them.

Video tutorijali za Darktable

Slike

screenshot-1.png

screenshot-2.png

screenshot-3.png

Zvanična strana
https://www.darktable.org/
bocke  muški
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2011, 20:32
Zahvalio se: 514 puta
Pohvaljen: 732 puta

Post Napisano: 28 Mar 2017, 12:56

Upravo čitam neku recenziju na netu u kojoj lik kaže da je primetio usporavanje pri radu sa kolekcijama kada je kolekcija dostigla 50.000 fotografija. Znači nije još uvek idelaan za velike kolekcije. Kaže čovek da je prešao na Digikam za upravljanje kolekcijom, ali još uvek koristi Darktable za razvijanje RAW datoteka. Više ovde.
bocke  muški
Administrator
Korisnikov avatar

Post Napisano: 02 Apr 2017, 09:41

Proteklih mesec, dva dana imao sam priliku da koristim i isprobavam Lightroom i u odnosu na Darktable čini mi se da Lightroom ima manje modula i mogućnosti obrade nego što ima Darktable. Na Lightroom sam se brzo navikao i radni proces je bio nešto jednostavniji nego u Darktable ali to je to, meni lično je Darktable i brži i ima više mogućnosti.

Jedino što bi MOŽDA naveo kao manu za Darktable je to što postoji samo za linux OS. E sad, pored toliko prednosti, ova "mana" i nije neka mana :)
stereo  muški
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Apr 2012, 13:50
Zahvalio se: 328 puta
Pohvaljen: 420 puta
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”

Post Napisano: 02 Apr 2017, 10:48

stereo je napisao:Proteklih mesec, dva dana imao sam priliku da koristim i isprobavam Lightroom i u odnosu na Darktable čini mi se da Lightroom ima manje modula i mogućnosti obrade nego što ima Darktable. Na Lightroom sam se brzo navikao i radni proces je bio nešto jednostavniji nego u Darktable ali to je to, meni lično je Darktable i brži i ima više mogućnosti.

Jedino što bi MOŽDA naveo kao manu za Darktable je to što postoji samo za linux OS. E sad, pored toliko prednosti, ova "mana" i nije neka mana :)

Postoji i za MacOS. :)

Neko je radio na Windows portu, ali nisam siguran da li je išta izašlo iz toga.

Izmena

Ovde se nalazi izmenjeni izvorni kod za Darktable koji bi trebao da može da se kompajlira pod MSYS2 MinGW(64) okruženjem.

Ovo je nezvanično. Nije podržano od strane originalnog razvojnog tima.
bocke  muški
Administrator
Korisnikov avatar

Post Napisano: 02 Apr 2017, 10:54

E da, tačno, ima i za Mac. Ja nekako zaboravio totalno na Mac :O
stereo  muški
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Apr 2012, 13:50