par pitanja

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 13
Joined: 18 Oct 2010, 15:45

Post Napisano: 18 Oct 2010, 16:19


Pozdrav ekipi novi sam ovdje!
evo instalira sam slackware 13.1 sa kde suceljem pa iman malo pitanja
sto je ovaj akonadi server-nesto nece da radi
iman wirelles vidija sam ovde na forumu da se koristi neki program wicd moze to malo podobnije se opisati kako to upotrijebiti
neman nijednu ikonu na desktopu kad ubacim dvd kako da ga otvorim.

Inace prije sam koristija mandrivu negdi godinu dana cak sam bija malo proba slackware mislim da je bila verzija 12.2
pa nisam bas tolko los ,znam naci terminal i upisati komande, :)



offline

Post Napisano: 18 Oct 2010, 16:43


Pa ajmo od pocetka probati da malko pojasnimo stvari, ako nisi kreirao obicnog korisnika kojeg po instalaciji nema, onda
Pazljivo pratiti pitanja i odgovarati, a pri odabiru grupa za podrazumevane grupe samo pritisnuti strelicu na gore i on ce ih prikazati, i onda potrvrditi taj set grupa, za ograniceno trajanje naloga ne upisivati nista

Code: Select all

# adduser  
Ako je vec korisnika kreiran a nije "ubacen" u te grupe onda kao root

Code: Select all

# gpasswd -a <user> <group> 
Od grupa obicno users,plugdev,audio,video (nakon dodavanja korisnika u grupe, potrebno se ponovo ulogovati)
I ova grupa plugdev bi trebalo da resi problem automount-a cd/dvd i usb flash diskova
Za ikonice na desktop-u na KDE, ima opcija na desni klik i da se promeni "TIP" na folder view ako se ne varam i onda ce one ikonice koje se nalaze ~/Desktop biti prikazane (na pocetku ih nema)

Za mrezu wicd nije standardno instaliran, ali postoji extra/wicd na DVD-u (wicd nisam nikad koristio pa ne znam kako se konfigurise)
A za mrezu rucno ima i neki "howto" i jos jedan

Ako nesto zapne, slobodno pisi, nacicemo resenje

Eh da dodam i ovo, ako si nov sa slackware-om pogledaj u nasu HOW-TOs sekciju mozda ima nesto interesantno
Last edited by branko on 18 Oct 2010, 16:44, edited 1 time in total.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 13
Joined: 18 Oct 2010, 15:45

Post Napisano: 18 Oct 2010, 21:04


E sad internet sam uspija rijesit i tamo sam vidija da triba rijesiti /etc/resolv/conf    tako da ne moras upisivati svaki put one naredbe
za podesavanje interneta , ali kad ukucan /etc/resolv/conf kaze mi permission denied iako sam kao root spojen
doda sam novog usera i doda mu one grupe al isto ne vidim dvd kad ga ubacim
a ni ikone na desktopu (onoga nema desnim klikom "TIP" na folder view )
a jos jedno pitanje kad sam instalira tamo sam izabra za tipkovnicu hrvatsku a isto neman hrvatski slova a, znakovi :;_@ "
mi nisu gdje trebaju biti.

Nadam se da ne gnjavim previse.



offline

Post Napisano: 18 Oct 2010, 21:50


Ne gnjavis, zato i postoji forum, iskreno nemam KDE pa da ti tacno kazem kako da prebacis na folder view ali pogledaj ovo desnik klik na desktop pa otvori ovaj settings evo par slicica, slicno je snacice se.
Desni klik Desktop Settings >> Appearance  i Type prebaciti na Folder view  (probao sam ja to sve ali pozaboravljao kako koja verzija nova stigne oni to sve presaltaju na drugu stranu :(
Za keyboard layout treba otici u system settings i dodati evo i za to jedna slicica
Koliko ja vidim System Settings >> Regional & Language >> Keyboard Layout, onda Radio button Enable keyboard layouts i izabrati iz liste zeljeni (hr) i strelicom prebaciti ga na desnu stranu. Za keyboard layout postoji i vise opcija da se koristi npr. hr mapa na us tastaturi ili na hr tastaturi, tako da moguce da od toga zavisi da li je @ npr. na AltGr+v ili na Shift+2

Ovako mozda je samo greska pri kucanju
/etc/resolv/conf
a treba /etc/resolv.conf
I treba da ima nesto ovako

Code: Select all

nameserver <IP> 
IP moze biti IP router-a npr.

Code: Select all

nameserver 192.168.x.x 



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 13
Joined: 18 Oct 2010, 15:45

Post Napisano: 19 Oct 2010, 14:38


Evo mene opet rijesija sam hrvatsku tipkovnicu, ikone na desktopu moram reci lega sinoc u 5 zbog ovoga :)
Al dalje kad upisem /etc/resolv.conf kaze mi permission denied
isto tako za /etc/slackpkg/mirrors kaze mi permission denied
a spojen sam kao root
Kad ovo sve rijesim cini mi se da netkom dugujem par piva!



offline

Post Napisano: 19 Oct 2010, 16:38


Pa onda verovatno nisi kao root, pokusaj da otkucas  

Code: Select all

# id 
i daj izlaz komande tj. mozes i sam da proveris
uid treba da je 0
nesto slicno ovome
uid=0 (root) ....
ako je uid=1000 i veci onda je to obican korisnik


Eh da zamalo da zaboravim, pivo je uvek dobrodoslo  :grin:
Last edited by branko on 19 Oct 2010, 16:39, edited 1 time in total.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 13
Joined: 18 Oct 2010, 15:45

Post Napisano: 19 Oct 2010, 16:54


root@b-host:~# id
uid=0(root) gid=0(root) groups=0(root),1(bin),2(daemon),3(sys),4(adm),6(disk),10(wheel),11(floppy),17(audio),18(video),19(cdrom),93(scanner)

A ovaj internet mi radi samo kao root 

Recimo udem kao root i u konzolu upisem login ivakar i sifru i pribaci me na obicnog korisnika i onda mi radi internet ,a kad udem kao obican korisnik  i idem u conzolu ukucati "ifconfig -a "
kaze mi command not found i ne mogu podesiti internet
a obrnuto kad idem recimo login root kaze mi "Cannot possibly work without effective root"

E nadam se da ti ovo nesto znaci.



offline

Post Napisano: 19 Oct 2010, 17:01


Pa evo ovako, prvo nije pametno koristiti root nalog za svaki dan pogotovo za surfanje itd...
Potrebno je da pogledas na onaj drugi link gore sto sam dao na wiki-u da podesis da to on tokom boot-a sam podesi i da se ti normalno ulogujes kao user i radis. (to bi bilo najbolje, a moguce je da i taj redosled komandi za konektovanje na mrezu postavis u /etc/rc.d/rc.local jednu ispod druge, i to bi trebalo da uradi posao)
Kao user-u nije dozvoljeno da koristis te komande, tako je reseno na nivou sistema (sad nisam na slackware-u pa ne znam, mozda je moguce i to dozvoliti dodavanjem korisnika u neku odredjenu grupu, ali nema potrebe kad se to sve podesi tokom boot-a).


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests