Nautilus vs Caja vs Thunar

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 12:30


Ok, da se ispravim: nekad su zaista potrebni skriptovi, u drugima ne. :) Custom actions može da radi i sa skriptovima. Ono što sam hteo da kažem da se u nekim slučajevima može postići isto i bez skriptova. Napr: ekstrakcija arhiva. Iako bi za ovo bio bolji skript, može se postići i samo uz "actions". :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 12:40


Ti'š mene učit' šta je Nautilus? :) Ja sam Gnome prvi put koristio pre više od 10 godina. Znam šta je Nautilus. :D Lepo kaži "Nautilus mi se više sviđa".
Ne, ne, respekt što kažu klinci, prema tvom ogromnom iksustvu i znanju, ali imam i ja pravo na svoje mišljenje posle po decenije korišćenja nautilisa. :)

I neko pomenu svađu. Taman posla, kakva svađa. Ovo je samo diskusija, zasnovana na činjenicama. I iz ovakvih diskusija se mnogo može naučiti.
bocke wrote:Natilus nije pripremljen. Ako koristiš Gnome Nautilus obično fali jedna-dve opcije koju je imao u prethodnoj verziji Gnoma. Za Caju ne znam, ali ono malo što sam je probao stekao sam isti utisak kao stereo.
Da li po defaltu u thunaru postoji ovo
d_screen_29.09.2013.jpeg
Osim osnovnih radnji sa fotografijom, odavde mogu bez problema da uđem u svaki dir ili da otvorim fajl sa root ovlašćenjima.
Znam sigurno da to može da se uradi i na thunaru, jer imam tu opciju na KrančBengu. I tu je još direktno de/arhiviranje fajlova.

Ali da li te opcije postoje po defaltu na thunaru, ne sigurno. Možda nešto od ovoga i može da se izvuče, ali sve teško, i to posle nekoliko sati kompajliranja.
O nautilus skriptovima si Bocke odavno pisao na drugom forumu, kako se mogu proširiti mogućnosti i automatizovati dosta svakodnevnih i dosadnih poslova.
Mogu sve nautilus skriptovi da se izvrše iz ma kog grafičkog okruženja, ali najlakše, jednim klikom, se izvršavaju u Gnome/Mate okruženju.
Sent/Copy To takođe može da se nemsti i u thunaru, ali treba posla. Jedino što thunar ima odmah po defaltu je Open terminal i kreiranje linkova direktorijuma. Po meni, to je nedovoljno.

I na kraju, po mom sudu, kompletnije okruženje je MATE nego Xfce. Xfce je drugrazredno okruženje u odnosu na MATE, koji je nastao milionskim nezadovoljstvom korisnika Gnome 2.xx. Samo da ponovim, nisam nigde napisao, niti ću, jer u to ne vreujem, da je Xfce loše okruženje. Taman posla.

Odo da dogradim Xfce pakete na Slakveru 14.1 Beta na virtuelnoj mašini . Razvija se Xfce punom parom i za Slakver 14.1.

Važan dodatak
Ups, greška, htedoh reći MATE. :P :cheesy:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Sep 2013, 12:47


Svaki od njih ima svoje prednosti i svoje mane. Još gledam šta sve ovaj Mate može i zna. Nije Caja loša samo je Thunar bolji ;)

Thunar se bolje snašao u Mate okruženju od Caje. Govorim o default podešavanjima. Oba podržavaju tabove i u tome se razlikuju u nijansama. Mera širine razmaka, pri pregledu sadržaja direktorijuma, je kod Caje užasno velika. Samim tim u istoj veličini prozora, Thunar više prikazuje. Dakle u manjem prozoru Thunar pokaže više sadržaja. Tu su i slike da bude jasnije.

Ispod linije menija, Thunar ima bolje i „srećnije“ rešen izgled. Caja mi je uzela dva reda alata da bi navigacija bila komforna.
Za neke tipove fajlova Caja jednostavno nema srećno rešenje. Primer imam zabeležen i na slikama. Recimo index.theme u /usr/share/icons/Faenza/, desnim klikom iz Caje nema open with a sa open opcijom se ne dobija ništa. Ista stvar u thunaru daje odmah open with :)

Ok neke stvari su verovatno vezane i za okruženje i zato sam rekao na početku da se Thunar bolje snašao od Caje u Mate okruženju.

Delfina nisam koristio više od 18 meseci pa ne mogu ništa da kažem.
thunar.png
Thunar - pregled sadržaja direktorijuma
caja.png
Caja - pregled sadržaja direktorijuma
caja-Faenza.png
Caja - primer sa index.theme
thunar-Faenza.png
Thunar - primer sa index.theme
Napomena: Govorim o prvim utiscima, ne znači da se nešto ne može srediti. Postoje i lične preference koje ne mogu biti objektivne i samim tim nisu merodavne.
Caja 1.6.2
Thunar 1.6.3
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 13:55


Teško je diskutovati o ukusima i navikama. Pitaću vas kad dođete u moje (najbolje) godine. :cool:

Drugo gde se javlja teškoća, i naravno neslaganje, što mi nemamo svi isti hardver.
Ne može da se meri računar sa solo i onaj sa multicore procesorom. Naravno, onaj ko ima solo ili slabiji procesor procesor da će mu bliži biti Xfce, jer zahteva nešto manje resursa od MATE-a.

Ipak mislim da su navike presudne. Lično i pored prilično dobrih hardverskih komponenti recimo KDE mi nije ni među prva tri grafička okruženja (već ide GNOME, MATE, Xfce, FluxBox, pa tek onda KDE), ali opet kažem, daleko od toga da je KDE loše grafičko okruženje i da ne valja, već meni lično ne štima, a recimo Slackmuzu KDE leži najviše.

Uglavnom, dobro je da postoje razlike. Taman posla da smo svi isti.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Sep 2013, 14:03


Ako ćemo da pričamo o navikama i hardveru onda diskusija nema smisla. Sve ono što sam nabrojao jednostavno nema veze ni sa jednim a ni sa drugim. Radi mi Mate i na netbooku sličnom brzinom kao i Xfce. Mate neće ostati na maloj mašini jer jednostavno nema potrebe za tim. Na toj mašini ako moram u gui onda je tu fluxbox sa nekim Xfce programima.

Ono što je bitno je da je Mate okruženje koje ima potencijala i što se mene tiče treba da ima nešto više mogućnosti od Xfce. Ovde je u pitanju File Manager. Caja se još uvek razvija i verovatno će se neke stvari rešiti. Thunar je već prešao veliki put i ostaće u duhu Xfce-a, lagan, brz i izuzetno upotrebljiv.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 14:12


Samo nešto mi nije jasno.
U zadnjem prikazu si postavio Caju i Thunar i kako sa Thunarom možeš da biraš u ćemu ćeš da otvoriš nešto (fajl, direktorijum, nebitno...) a sa Cajom da to navodno ne može.

Ako sam te dobro razumeo, može to isto i sa Cajom da se odradi
2_screen_29.09.2013.jpeg
Samo što kod mene to nije definisano pošto uglavnom određene fajlove otvaram sa istim softverom.

Navika je jedan od bitnijih elemenata. I sam si svedok, da nije navike, MATE sasvim sigurno ne bi ni nastao, jer ne bi imalo potrebe za njim.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Sep 2013, 14:25


Broker wrote:Samo nešto mi nije jasno.
U zadnjem prikazu si postavio Caju i Thunar i kako sa Thunarom možeš da biraš u ćemu ćeš da otvoriš nešto (fajl, direktorijum, nebitno...) a sa Cajom da to navodno ne može.
Zapravo je jako bitno. Ako pročitaš ponovo što sam napisao videćeš da je u pitanju jedan određeni tip fajlova. Za većinu ostalih tipova fajlova Caja radi ok ali ne za sve :)

Da se nisam juče cimao ceo dan da izmenim ikonicu koja će mi stojati za ikonicu menija, ne bih ni video ovo.

I da ponovim još jednom: Caja je još uvek u razvoju, treba očekivati ispravke i nove mogućnosti. Thunar je već prešao veliki put i njegov razvoj uslovljava razvoj i smer Xfce okruženja.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 14:26


@brok:
Daj me upozori kad imaš nameru da menjaš postove. :) Sasvim slučajno sam video dopunu. ;)

Broker wrote:Da li po defaltu u thunaru postoji ovo
d_screen_29.09.2013.jpeg
Ali da li te opcije postoje po defaltu na thunaru, ne sigurno
Nisam siguran ni da je to "po defaultu". :) Nisam nikad izgrađivao Caju iz sourcea.
Možda nešto od ovoga i može da se izvuče, ali sve teško, i to posle nekoliko sati kompajliranja.
Kao što rekoh, ja zaista poznajem Nautilus. A meni se čini da ti ne poznaješ dovoljno Thunar da bi smo vodili ovu diskusiju.

Thunar ima podršku za "prilagođene akcije" ili "custom actions". Dodati prilagođenu stavku u meniju je posao koji traje manje od minute. Nema nikavog kompajliranja.

Verovatno govoriš o ažuriranju sa Thunara 1.4 na Thunar 1.6. Ko koristi Current već ima Thunar 1.6 instaliran, tako da ti i taj argument pada u vodu. :) Na 14.0 je verzija 1.4. No to nije bitno u ovom kontekstu. Thunar još od prvih verzija podržava "prilagođene akcije".
O nautilus skriptovima si Bocke odavno pisao na drugom forumu, kako se mogu proširiti mogućnosti i automatizovati dosta svakodnevnih i dosadnih poslova.
Upravo ti pričam da postoji ista funkcionalnost i u Thunaru. ;) A čak je moguće dodavanje stavke u desni klik meni i bez skripti.
ali treba posla.
Kao što sam već rekao par puta u drugim diskusijama, ovo ponekad predstavlja zamenu za "ne znam kako".
I na kraju, po mom sudu, kompletnije okruženje je MATE nego Xfce. Xfce je drugrazredno okruženje u odnosu na MATE
Pazi Xfce nije kompilacija softvera kao KDE, Gnome; Cinnamon ili MATE. Xfce je naziv za osnovno desktop okruženje. Ne nameće se koje će komponente distributor instalirati pored njega. U tom smislu nekompletan "da", ali da je drugorazredno je tvoje lično mišljenje, ne realna činjenica. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Sep 2013, 14:33


@Broker

Nekako ti nestade slika iz zadnjeg posta. Postoji velika šansa da sam ja kriv za to :grin:
Umesto citiraj ja sam pritisnuo uredi a to sam primetio nešto kasnije. Sorry

Ako ti nije teško, postavi je ponovo.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 15:06


Rešeno Stereo. ;)
Nisam siguran ni da je to "po defaultu". :) Nisam nikad izgrađivao Caju iz sourcea.
Nisam ni ja :) , ali to je to što dobijem kada ga instaliram na Slekver, a ne verujem ni tebi da je to strano. :)
Verujem da ovde ograničavamo diskusiju na ono što dobijemo izgradnjom paketa za Slakver, ili ono što dolazi uz njega (kao što je slučaj sa celim Xfce-om), a ne generalno o okruženjima.

Ne razumem to najbolje šta znači to "ne znam" kada govorim da nešto treba dodati u Thunar. Ne znam napamet, ali ako bih pogledao, mogao bih da nađem kako se ubacuje opcija da otvorim neki fajl ili dir sa root ovlađćenjima. Ili da to bude terminal sa root ovlašćenjima otvoren u odabranom diru. Ne znam napamet, to je tačno.
Pa evo za obično de/arhiviranje je neophodno kompajlirati tri paketa ako se ne varam i to je kompletno.

Tačno je da ne poznajem dovoljno thunar, obično koristim caju ili nautilus u Xfce-u.
Meni je Xfce bio drugorazredno okruženje u odnosu na Gnome 2.xy, kao i mnogima. Default distribucije su u gro slučajeva stizale sa Gnome.xy okruženjem. I sada dolazimo do sledećeg, ako je MATE nešto što na milionskom nivou korisnika menja taj više nego popularni i nikada prežaljeni Gnome.xy onda ne razumem zašto ne stoji da je Xfce u ondosu na MATE drugararedni GUI. Za mene je barem tako.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests