Nautilus vs Caja vs Thunar

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Sep 2013, 15:47


Iako ne koristim dodatne skripte/akcije među fajl menadžerima, nema razloga da se diskusija ne razvije i u tom pravcu. Nisam još stigao da vidim kako se Caja ponaša u Fluxboxu mada ima vremena, dug je dan a bogami i noć :)

Konstatacija da milioni ljudi prelaze na Mate je samo konstatacija i ništa više. Nije ni malo merodavno kao argument. Evo i ja sam prešao na Mate ali privremeno. Verovatno je većina instalirala Mate da vidi o čemu se radi. Videćemo koliko će se i zadržati :)

Reći da je Xfce drugorazredno okruženje zahteva ozbiljniji argument.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 17:15


Drugorazredno u odnosu na MATE, a argumet sam ostavio u svom predhodnom postu, zadnji pasus. Da se ne citiram, ne ide. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Sep 2013, 23:45


Ne vidim ja tu neku realnu argumentaciju, samo tvoje lično mišljenje. ;) Mišljenje nije isto što i argument.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 30 Sep 2013, 00:24


Inače, prilagođene akcije su ovo:
thunar-actions.png
Kod mene je trenutno lista malo praznjikava jer sam skoro radio instalaciju. S vremenom se to popuni. :) Da, ovde se mogu upotrebiti i skriptovi. Ali kao što rekoh i kao što primer pokazuje, ovako možeš dodati unos u desni meni i bez skriptova ili dodatne instalacije. Samo upiši komandu i vozaj.

A inače bacio sam pogled na ono što dolazi u MATE SlackBuildu. Jedan deo onoga što ti tvrdiš da dolazi sa Cajom je u stvari u dodacima (pluginovi) i to kao posebni paketi. To u praksi znači da Caja sama po sebi ne uključuje te dodatke, već su oni dostupni za dodatnu instalaciju.

Takođe, ne možeš da nezvanični projekat porediš sa zvaničnom Slackware distribucijom Xfce-a. Pat je dosta konzervativniji od Willija i Chessa, a i KDE "ima prednost". Kada bi neko drugi pakovao Xfce to bi izgledalo malo drugačije.

Xfce u Slacku je nekompletan? Pa šta? MATE uopšte ni ne dolazi uz Slack. Da li bi istom logikom trebao da zaključim kako MATE ne valja ni pišljiva boba zato što uopšte nije uključen? Ne. Ja ne bih donosio takve zaključke.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Sep 2013, 10:06


bocke wrote:Ne vidim ja tu neku realnu argumentaciju, samo tvoje lično mišljenje. ;) Mišljenje nije isto što i argument.
Da li je argument da je gro distribucija do 2010 godine bilo u samom startu na Gnome.2.x okruženju.
Ubuntu je u to vreme bio najkorišćenija distribucija. Znalo se, Gnome ili KDE, ali pretežno Gnome 2.
Po meni MATE je ništa drugo nego zamena za taj isti Gnome 2.x. Isti grafički inetfejs (koji radi sa drugim paketima).
Kada je Ubuntu pao sa trona najkorišćenije distribucije? Upravo tada kada je počeo da se petlja sa Juntijem. Onda nastupa Mint sa i daje odgovor sa MATE-om na milionsko nezadovoljstvo u zajednici pa i samom vrhu Ubuntua (bilo je skandala koji su predpostavljam namerno puštena sa glavnog foruma u javnost iz uredničkog dela). I tako Mint uz MATE tj Gnome 2.x postaje najkorićenija distribucija.

U to vreme je Xfce bilo stvarno sramota izjednačavati sa Gnome-om 2.x koji je u to vreme imao apsolutnu dominaciju među okruženjima (pa čak i nad KDE-om, nezadovoljstvo zajednice migracijom KDE-a 3 na 4 itd...).
I za kraj. Takođe i ova naredna rečenica može da uđe u to ako sam je ja izmislio ili nakitio, onda imate pravo da je ovo moj subjektivan doživljaj a ne činjenično stanje. :) Xfce je nastao od Gnome-a 2.x a ne obratno. I nastao je prevashodno da podmiri korisnike sa računarima sa manje megabajta radne memorije i slabijim procesorima.

Ako sam ja ovo gore napisano izmislio, ili našminkao, ili bilo kako isforsirao, onda ste potpuno u pravu da ovo nije argument već moj lični stav. :grlj: :beer:

Sada, u ovom momentu, ruku na srce, Mate (koji je zamenio Gnome 2.x) nije baš toliko suporeornije nad Xfce-om nego što je to bio ranije slučaj sa Gnome 2.x. Zašto nije. Tačno je, nešto je i Xfce napredovao, ima istine da MATE nije uspeo da prevede sve korisnike Gnome-a 2.x. Ima i toga da MATE još nije ispeglano kako to je to bio Gnome 2.x. Ali ovako gledajući, ostajem pri onome što sam izajvio.

Još jedna bitna stvar. Ako pričamo na globalno nivou, skoro svi smo savremenici tog doba (šta ima 2-3 godine), tako da znamo šta se događalo, ali ako pričamo o Slakver distribuciji i grafičkim okruženjima, sada u ovom momentu, tako stoji stanje da je Slekver prevashodno KDE orejintisana distribicija i skoro sam siguran da će to tako i ostati, a za korisnike koji žele relativno dobru udobnost, sa manje resursa, a bez minimalizma, onda je tu Xfce. MATE je tu želja nas nekolicine, zapravo manjine, kada govorimo globalno o Slekver zajednici.
Lično volim što postoji mogućnost da ga imam na Slekver sistemu (kao i Gnome 3.x) a sa druge strane neće se ništa epohalno desiti ako ih i ne bude u Slekver svetu. Tu je uvek Xfce, Flux ili Kde.

dodatak
Bocke, tvoj zadnji post sam tek sada pročitao (jbg. moga stara mana ;) ), i u 99% se slažem sa napisanim.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Sep 2013, 11:43


Ja sam već rekao ranije, Mace® bi bilo fantastično okruženje :D
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Sep 2013, 23:48


Znači ovo gore navedeno je ostalo kao moj subjektivni doživljaj a ne kao argument koji se dogodio.
Ajde reko mlađi ste pa da vam to malo plastičnije sve pojasnim, ali izgleda da je bilo uzaludno.
Ok ako je tako, šta da radim, prihvatam sve kako ste naveli.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 01 Oct 2013, 09:52


Vidi ga. :) Hehe, nemoj sad da se vadiš na godine. :D

Dabome da je subjektivno. :) I pravo da ti kažem na momente nekorektno. Ja sam baš pazio da u žaru diskusije ne kažem nešto zbog čega bi se kasnije kajao. MATE je desktop okruženje nastalo kao fork Gnome 2. Ima svoje prednosti i mane. Tebi najviše odgovara i to je ok. Neka ostane na tome. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 01 Oct 2013, 10:47


Vidi ga. :) Hehe, nemoj sad da se vadiš na godine. :D
Vadim, ma to je olakšavajuća okolnost za tebe i Sterea. :cool: ;)
To se kaže, poštujem tvoje godine, ali grešiš :) , kao kada si ti naveo tvoju supreriornost u smislu da si iskusniji i duže si korinsik i Linuksa i Xfce-a i Gnome-a...

Neka bude kako ste rekli.
Neka je sve što sam napisao i naveo kao argument moj lični, subjetivni i pristrasan doživljaj. ;) :beer:

ps
Samo mi je bitno da ova diskusija ostane u javnom delu. :grlj:

dodatak
Samo ovo da dodam za "record". :)
Naišao sam u dva navrata komentare negodovanja starijih korsinika Slekvera, i to konkretno za Gnome Dropline i MATE, otprilike ovako glase (parafraziraću na srpskom). "Šta se to mlatite sa tim Gnome/MATE okruženjem kada je Slekver odvuke bio na KDE-u. Manite se ćorava posla". I to je bilo upućeno autorima. Za GSB to nisam naišao ali verujem da je i za njega bilo negodovanja.
Tu ispoljavam stoprocentnu pristrasnost i mislim da je dobro da ovi navedeni projekti postoje. Da li je to dobro za Slekver, nisam potpuno siguran, voleo bih da jeste i da se to sutra pokaže i u praksi. Vreme je uvek najbolji pokazatelj, pa ćemo videti šta će se dešavati u budućnosti.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Oct 2013, 11:11


Vidi, u jednom trenutku je i Linus rekao isto što i ti u jednom intervju. Isto kao i ti, ni on nije izneo nijedan argument. U istom intervjuu je popljuvao Gnome 3, do Unity nije stigao :D
Na istom mestu je Linus pohvalio Thunar i rekao, ne doslovno, „svaka čast nautilusu ali što je brz onaj thunar....“

Što se mene tiče Mate se još uvek razvija i ima još dug put da pređe. Razvija ga mali broj ljudi a pogotovo je mateslackbuild projekat tek u razvoju. Video si i sam koliko je bilo samo promena sadržaja direktorijuma /testing i /deps.

Caja radi ok, ono što meni više odgovara i zbog čega mi je Thunar bolji sam naveo i slikama prikazao. Da se podsetimo, ne trebaju mu dve linije alata (ispod menija), pogotovo za navigaciju, manji je prazan prostor između ikonica pa je moguće videti više sadržaja u istoj veličini prozora i na kraju brzina, koja je opet kod Thunara veća. Brži odziv ima u odnosu na sve što sam do sada probao.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests