kako pronaći napravljenu .c datoteku

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 05 Mar 2013, 23:13


Ćao svima! Gledao sam na youtube tutorijal kako u konzoli kreirati c program i taj program bude napisan u vin.
E sad šta je problem. Napravio sam ja svoj program koji bi hteo da objavim ali ne znam gde se taj program nalazi. Ispoštovao sm ono što je u tutorijalu uradjeno.

Code: Select all

$ mkdir test
$ cd test
$ wim proba.c
U napred hvala za odgovor. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Mar 2013, 01:18


Kada otvoriš terminal, on se pokreće u tvom home direktorijumu. To možeš da proveriš i pomoću komande pwd:

Code: Select all

pwd
Evo ti mala paralela između prikaza u terminalu i grafičkog prikaza u menadžeru datoteka:
thunar-i-terminal.png
U menadžeru datoteka je trenutna lokacija i njen sadržaj u potpunosti vidljiv, dok je u terminalu potrebno ukucati dve dodatne komande:

pwd - ispisuje trenutni direktorijum

Code: Select all

pwd
ls - prikazuje sadržaj trenutnog direktorijuma

Code: Select all

ls
Dok se u grafičkom menadžeru datoteka (engleski: file manager) krećeš dvoklikom na ikonice, u terminalu koristiš komandu cd. Tj. "cd test" u terminalu je jednako dvokliku na ikonicu "test" u menadžeru datoteka.

U slučaju da želiš da se vratiš u prethodni direktorijum, u grafičkom menadžeru datoteka obično koristiš dugme nazad. U terminalu je naravno potrebno otkucati odgovarajuću komandu. Ovde je opet u pitanju cd. Povratak u prethodni direktorijum se vrši kucanjem sledeće naredbe:

Code: Select all

cd ..
Dok u menadžeru datoteka postoji posebno dugme za povratak u home direktorijum (obično je u pitanju ikonica direktorijuma sa nacrtanom kućom), u terminalu koristiš odgovarajuću komandu. I ovog puta je u pitanju komanda cd, ali bez dodatnih argumenata:

Code: Select all

cd
Kad ukucaš cd i pritisneš enter bićeš automatski prebačen u home direktorijum.

Eto to bi ukratko bilo najosnovije oko snalaženja u terminalu. Nadam se da sam uspeo dovoljno da uprostim i da ćeš brzo ući u štos.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest