instalacija xchat

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 04 Mar 2013, 23:09


Ćao svima. Sa interneta sam preuzeo izvornu datoteku xchat-a koju sam raspakovao. Preko knzole sam ušao u tu raspakovanu daototeku i kada sam otkuycao komandu ./configure i stiisnuo enter desilo se ovo bash: ./configure: Permission denied
recite mi ta da radim.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 04 Mar 2013, 23:14


xchat imaš instaliran. a ako ga nekim slučajem nisi instalirao, uzmi dvd, dođi do foldera xchat i onda:

Code: Select all

# installpkg *.t?z
software instaliraš sa ROOT ovlastima, pobogu. ne želim te vrijeđati, ali u zadnja 2-3 dana si postavio 2-3 pitanja u kojem ti je*eni komp kaže "Permission denied" i mi ti svaki put kažemo da trebaš imati root ovlasti da bi to napravio i ti opet...
zajebavaš li ti nas ili šta?
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 04 Mar 2013, 23:38


Prvo zašto vi mislite da ja bolo koga želim da ovde na forumu zajebavam? Čovek u koga ja imam poverenja koji od 95 godine radi sa linux sistemima nažalost nema vremena ni za sebe zbog posla. Kada mi je objašnjavao kako da instaliram slackware jednu od stvari mi je rekao da se uvek logujem kao root. Nije mi ništa rekao da ja moram da ravim svoj nalog i da root ne bi trebalo da koristim. Zato se meni to pojavljuje već 2-3 dana. U ostalom svko ko želi da pomogne neka pomogne i ja bi isto pomogao nekome da mogu.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 04 Mar 2013, 23:48


ma je ok. ja sam malo pretjera...ali ostaje činjenica da pitaš skoro ista pitanja ;)
"Sustav mi kaže 'Permission denied', šta da radim?"
I mi ti kažemo da se prebaciš na root korisnika i to riješiš, ti to napraviš, riješiš problem i sve super 2 dana. tad opet želiš nešto instalirat, opet ti sistem kaže "Permission denied", opet ti kažemo da se ulogiraš kao root i da to napraviš, ti to napraviš i riješiš problem do idućeg puta...

Ono što ti želim reć, bez ikakve zle namjere, je da savjete slušaš na način da shvatiš što ti govorimo i da razmisliš u čemu je razlika između tvog neuspjelog pokušaja rješavanja problema i onoga koji radi ;)
Jbg, Slackware nije pretjerano lagana distribucija, ima se šta radit u terminalu :)
Zato, čitaj po forumu, čitaj dokumentaciju (Slackbook itd.) i neće bit problema ;)

Još jednom se izvinjavam jer sam burno reagirao, ali morao sam. Nadam se da će ovo imati efekta i da nećeš samo slijepo prepisivati naredbe koje ti mi ovdje napišemo. Na koncu, nije smisao foruma da ti forum održava računalo ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Mar 2013, 00:52


Kao što je napisao Shicy, XChat već dolazi uz slack. Nalazi se u direktorijumu "slackware/xap" na DVD-u. Ako ga kojim slučajem nisi instalirao (proveri desktop menije), možeš koristiti i slackpkg. Ako se dobro sećam, u jednoj od prethodnih tema si podesio mirror u /etc/slackpkg/mirrors. Ako jesi, dovoljno je otkucati:

Code: Select all

slackpkg install xchat



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 05 Mar 2013, 01:15


Shicy polako :) ... ne verujem da lik tovari bilo koga ... Verovatno jos nije ukopcao sve :)

Vidi @marjan ... Za operacije na sistemu koristi se root nalog :)

Code: Select all

su
<root sifra>
Pa cepas :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests