Kako se instaliraju .deb i .rpm datoteke

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 16 Feb 2013, 14:41


Zdravo svima! Neću mnogo da vas njavim. Suština je sledeća. Na novom računaru sam instalirao slackware 14.0 i sada instaliram sebi neke meni potrebne programe. Što se tiče slackware-a ja sam totališka nov i trebaće mi vreme da osnovne stvari savladam. Jedna od tih i kako sama tema ovoga posta glasi kako se instaliraju .deb i .rpm datoteke? To vas pitam jer imam nero brning rom kao .deb datoteku pa nju ne znam kako da instaliram.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 16 Feb 2013, 16:11


prvo, kontrapitanje. šta će ti nero kad postoje paketi za xfburn i k3b, 2 uvjerljivo najbolja alata za prženje?
inače, od .rpm paketa, naredbom rpm2tgz dobiješ .tgz paket koji možeš instalirat na Slacku
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 16 Feb 2013, 17:49


Nero brning rom sam uyeo kao primer.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 16 Feb 2013, 21:21


ne treba ti nero.
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 16 Feb 2013, 21:58


Можеш да користиш и alien - програм за конвертовање пакета.
http://joeyh.name/code/alien/

Ја нисам могао да нађем готов пакет за Слеквер. Најбоље је за такве програме (за које не постоје пакети за Слеквер) да ,,поднесеш захтев'' за креирање - viewtopic.php?f=77&t=1187



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 17 Feb 2013, 11:33


Kao što su kolege već napomenule, nemaš potrebe za korišćenjem paketa koji su namenjeni upotrebi u drugim distribucijama. Rpm paketi koriste se na RedHat baziranim sistemima (RedHat, CentOS, Fedora...), a deb paketi se koriste na Debian-baziranim sistemima (Debian, Ubuntu, Mint...). Ono što je zajedničko za ove vrste paketa je da se oni koriste (instaliraju, deinstaliraju) najčešće uz pomoć odgovarajućeg menadžera paketa koji neki od sistema koristi - apt, yum...

Slackware je sistem koji nema zvanični paket menadžer koji prilikom instalacije nekog paketa automatski preuzima i instalira i njihove zavisnosti (pakete koji su neophodni da bi program koji instaliramo radio). Kod Slackware-a je situacija mnogo čistija, sam instaliraš samo one akete koji su neophodni (ne dolaziš u situaciju da menadžer paketa prilikom instalacije "povuče" i ogroman broj paketa koji nisu neophodni). Cena za takav način upravljanja sistemom je upravo izostanak menadžera za automatsku manipulaciju paketima. To nikako nije minus, uz osnovnu instalaciju Slackware sistema dolazi veliki broj preinstaliranih aplikacija i biblioteka koje nećeš naći u osnovnoj instalaciji neke druge distribucije, tako da, ako si prosečan korisnik računara, sistem možeš koristiti odmah nakon instalacije uz minimalna podešavanja i bez potrebe za naknadnom instalacijom dodatnog softvera. Recimo, kolege su ti već navele da za pomenutu nero aplikaciju na čistom Slackware-u već imaš adekvatnu zamenu - K3B...

Dakle, nemoj se zamarati konvertovanjem paketa koji su namenjeni drugim distribucijama jer je uvek lakše pronaći adekvatan Slackware paket (ili kompajlirati ga pomoću SlackBuild skripte recimo). Na ovaj način, sistem će ti biti maksimalno čist i stabilan (upravo onako kako je njegova uloga i zamišljena).
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests