Asus a6r i Ati xpress 200m grafika

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Posts: 8
Joined: 31 Oct 2015, 12:54

Post Napisano: 31 Oct 2015, 13:01


Zdravi svima,

imam problema sa pokretanjem grafickog okruzenja i problem mi je grafika. Da li neko zna kako podesiti ovu grafiku u slackware-u? Koliko sam video potrebni su mi neki drajveri i ukljucena opcija glrfx ali nesto mi ne ide sa konfigurisanjem. Ako neko ima goto configure fajl bio bih zahvalan mada mislim da mi je problem zapravo sa drajverima koje ne mogu da nadjem. Oni sa AMD ovog sajta ne podrzavaju vise ovu karticu a ne znam ni za jednu alternativu te ako neko ima neko resenje bio bi zahvalan da ga podeli sa mnom .

Pozdrav ,
Igor



offline

Posts: 8
Joined: 31 Oct 2015, 12:54

Post Napisano: 31 Oct 2015, 13:33


da li neko moze da preporuci jos neki program za konfigurisanje x pored X -configure-a ?!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Oct 2015, 22:03


Kakvih konkretno imaš problema? Ta grafika bi trebalo da je podržana bez dodatnog drajvera. "X -configure" danas najčešće nije potreban. X server sam pokušava da automatski detektuje najbolju konfiguraciju. Obično uspešno, osim u nekim retkim slučajevima.



offline

Posts: 8
Joined: 31 Oct 2015, 12:54

Post Napisano: 31 Oct 2015, 22:08


Krene da ucitava KDE ali onda u nekom trenutku sve pukne i vrati me u shell



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Nov 2015, 10:09


Proveri Xorg.0.log za greške. Recimo:

Code: Select all

grep \(EE\) /var/log/Xorg.0.log
Ponekad se trag o uzroku problema može naći i u upozorenjima:

Code: Select all

grep \(WW\) /var/log/Xorg.0.log
Probaj neko drugo desktop okruženje (Xfce ili Fluxbox na primer). Da li i sa njima postoji problem ili se podižu bez problema?

Jedno dodatno pitanje da bi znao da li je instalacija kompletna: da li si uradio punu instalaciju Slackwarea (svi paketi)?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 02 Nov 2015, 18:00


Ja bih još zamolio za informaciju koja verzija Slackware-a i KDE je u pitanju. Ako može i informacija da li i koju grešku prikazuje prilikom pucanja učitavanja okruženja i vraćanja u shell.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



offline

Posts: 8
Joined: 31 Oct 2015, 12:54

Post Napisano: 08 Nov 2015, 17:13


u pitanju je 14.1 Slackware x86. Velicina Dvd-a koji sam koristio je oko 2.4gb i izabrao sam da sam instalira sve sto treba jer me je mrzelo da biram paket po paket ako me razumete... stp se tice greske javlja ovo: startkde:Done i posle toga ide xinit: connection to X server Lost waiting for X server to shutdown (EE) Server terminated successufully (0). CLosing log file. i onda me bvrati nazad u shell.



offline

Posts: 8
Joined: 31 Oct 2015, 12:54

Post Napisano: 08 Nov 2015, 17:25


grep mi javlja: failed to open fglrx module (module does not exist, 0)



offline

Posts: 8
Joined: 31 Oct 2015, 12:54

Post Napisano: 08 Nov 2015, 18:14


Pronasao sam da na x86 drajvere nece da rade ukoliko se kernel ne patchuje a onda dalje tekst upucuje na drajvere na amd sajt. Trenutni drajveri na AMD sajtu ne podrzavaju vise ovu karticu... :(



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2015, 18:39


Koje si uputstvo pratio? Najbolje bi bilo da se vratiš unazad po tom upustvu (obrišeš izmene). Tvoja kartica najverovatnije nije podržana najnovijim AMD/ATI drajverima. Možda nekom legacy verzijom, ali to ti je popriličan cim. Pogotovo zato što open source drajveri danas u većini slučajeva sasvim fino rade. Pošto je tvoja kartica starija sa podrškom za samo OpenGL 2, teorijski je i Mesa 9.2 iz Slacka 14.1 dovoljna. Steam i neke igre će zahtevati S3 TXC ekstenziju za kompresiju tekstura. Ovo je dostupno iz SlackBuilds.org kao poseban dodatak: http://slackbuilds.org/repository/14.1/ ... ibtxc_dxtn" onclick="window.open(this.href);return false;. Mesa 9.2 ima podršku za OpenGL do verzije 3.3.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests