Preporuka za SSD

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 28 Jul 2015, 17:09


Eto dođe vreme da se pazari SSD. Uzimam od 120gb jer se od 60gb ne isplati po ceni. SSD će biti korišćen u laptopu samo za Slackware, imaće samo / particiju. /var i /tmp će biti na hdd-u koji ide na mesto dvd rezača.

Dajte predloge i razloge zašto baš taj model koji preporučujete :) Cenu nije poželjno postavljati jer ću verovatno naći povoljnije :D

Kupovina se možda odigra početkom sledeće nedelje a ako budem imao razloga, mogu da sačekam neko vreme.

Eto, navalite sa predlozima.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 28 Jul 2015, 19:45


Pozdrav za brata.Moja preporuka Intel.A zašto?Vreme će kasti... :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Jul 2015, 20:31


ceki77 wrote:Pozdrav za brata.Moja preporuka Intel.A zašto?Vreme će kasti... :beer:
Misliš konkretno na Intela ili na NVMe uopšteno?
As SSDs become more common, you'll also hear more about Non-Volatile Memory Express, a.k.a. NVM Express, or more commonly—NVMe. NVMe is a communications interface/protocol developed specially for SSDs by a consortium of vendors including Intel, Samsung, Sandisk, Dell, and Seagate.

Like SCSI and SATA, NVMe is designed to take advantage of the unique properties of pipeline-rich, random access, memory-based storage. The spec also reflects improvements in methods to lower data latency since SATA and AHCI were introduced

Advances include requiring only a single message for 4KB transfers as opposed to two, and the ability to process multiple queues instead of only one. By multiple, I mean a whopping 65,536 of them. That’s going to speed things up a lot for servers processing lots of simultaneous disk I/O requests, though it'll be of less benefit to consumer PCs. Dalje...
Inače, nemam konkretan savet. Tek treba da testiram kako šljakaju i koja je najbolja uloga za SSD uređaje. Najveća zamerka koju sam pročitao je u vezi trajnosti. Navodno se brže troše od hard disk uređaja. Ali u poslednje dve-tri godine nije bilo često videti da ljudi tvrde da su moderni SSD diskovi jednako ili približno jednako stabilni kao HDD. Ali onda vidiš da postoje čitave procedure za smanjenje trošenja ili izbegavanje trošenja SSD tako da je to pitanje šta je istina, a šta ne.

Generalno brzi skladišni mediji bi bili idealni za keširanje, ali ako se SSD više troši od HDD-a, onda je pitanje koliko i da li su SSD diskovi upotrebljivi za ovu svrhu. Kao i koliko je njihovo trajanje u slučaju izuzetnog opterećenja. Mislim na keš u opštem smislu. To uključuje i direktorijum /tmp i razne vrste privremenih datoteka. Možda i neka varijanta preloada.

Što se tiče korenog direkorijuma na SSD-u... Nisam siguran koliki je doprinos. Kakva je razlika u performansama ako se /boot. /tmp i /etc nalaze na SSDu, a root na HDDu? Ako postoji, da li se mogu povećati ako se /usr (korisnički programi kojima se često pristupa) prebace na SSD? Ili su razlike neprimetne?

Generalno, izgleda da postoje dva suprostavljena mišljenja.
  • Jedno stavlja akcenat na što duže trajanje uređaja tako da su postupci vezani za sprečavanje trošenja SSD diska.
  • Drugo stavlja akcenat na performanse. U ovom slučaju se sve stvari kojima se često pristupa stavljaju na SSD zbog povećanja performansi. Pristalice ovog načina razmišljanja najčešće tvrde da se moderni SSD uređaji ne troše toliko brzo i da je to predrasuda. Pojedini takođe kritikuju hdd TRIM komandu.
Šta je istina? Nemam pojma. :huh: Kao što rekoh, tek treba da testiram. :)

Inače, Arch i Debian imaju prilično detaljnu strane na svojim wikijima. Na Slack wikiju postoji ovaj članak: http://docs.slackware.com/howtos:hardware:ssd, ali je on prilično ograničenog sadržaja.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Jul 2015, 20:29


Činjenica da SSD ne sadrži mehaničke delove već daje rezultate kad su u pitanju performanse kod pristupanja podataka, to je ono što čini SSD dobrim izborom za instalaciju sistema. Dugotrajnost se može postići lako a i današnje SSD jedinice su "izdržljivije" nego što je to bila situacija od pre par godina. A ni hard diskovi više nisu toliko pouzdani.

Oko svega toga može naširoko da se priča :) pogotovo oko potreba pojedinaca za istim.

Još se nisam odlučio da li ću pazariti SSD za nekoliko dana ili ću sačekati još neko vreme.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 30 Jul 2015, 20:49


Nisam ti mnogo pomogao sa mojim odgovorom. :)

Hteo sam da kažem da tu ima dosta filozofiranja. Lično ne verujem puno savetima dok ne probam i lično. Kada bih sad nabavio SSD razmišljao bih u smislu performansi i frekvencije pristupa radije nego dugotrajnosti uređaja. Ali ne mora da znači da je to ispravan način razmišljanja. Sećam se da su rani testovi pokazivali da se SSD-ovi (bar oni namenjeni masovnom tržištu) izuzetno brzo troše u simuliranim situacijama visokog opterećenja.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 362
Joined: 15 Jul 2007, 03:58
Location: Beograd

Post Napisano: 31 Jul 2015, 06:53


Nisam se mnogo interrsovao oko SSD-ova, ali sam onako usput pročitao na više mesta da se hvali SandForce kontroler i samsongove 850 EVO/PRO serije diskova, nisam ni jedan probao, tako da ako su lagali mene i ja lažem vas :D
Ako mislis pobjediti, ne smijes izgubiti!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Aug 2015, 09:31


@Bocke tvoje odgovore sam pročitao bar 10ak puta i još uvek ne znam šta da odgovorim, nešto slično i ja razmišljam.

@svima
Kakve su cene, o dugotrajnosti se ne mora mnogo razmišljati. Sa ovom kupovinom planiram da budem miran bar dve godine a posle toga ćemo već videti. A što se tiče performansi svi su manje više isti ili bar slični, nema mnogo oscilacija.

Međutim, zašto ne razmišljati o dugotrajnosti? Kad sam pazario prvi SSD tada je najbitnije bilo da ima TRIM funkcionalnost i broj ciklusa upisivanja. To je najviše uticalo na dugotrajonst. Danas su dva faktora bitna za desktop/laptop kućnog korisnika a to su TBW i DWPD.

TBW je TB written odnosno terabajti upisani i predstavlja ukupno terabajta koji se mogu upisati na SSD pre očekivanog otkazivanja uređaja.
DWPD je Data Writes Per Day i označava kolika količina podataka se može upisivati svaki dan dok traje garancija i taj broj je izražen kroz kapacitet uređaja.

Primer za DWPD, da bi se bolje razumelo, SSD koji ima DWPD 3 za SSD od 120gb označava da se može svakog dana, u toku trajanja garancije, upisivati 360gb podataka, dakle ukupan kapacitet se može tri puta prepisati u toku dana, svakog dana u garantnom periodu.
Da ne ulazim dalje u ovo, ima dosta podataka na netu o tome.

Jedna stvar koja je dosta bitna a nije se menjala prilikom odabira SSD-a je kontroler. Pristupačniji SSD koriste jeftinije i starije kontrolere kao što je Sandforce SF-2281 za koji je poznato da je u prošlosti imao dosta problema ali ti problemi nisu bili vezani za linux (nisam baš mnogo istraživao oko ovoga). Ugrađeni kontroleri dobijaju zakrpe putem firmvera pa bi trebalo da je većina problema rešena.

Na osnovu ovih parametara bi trebalo da se olakša kupovina SSD jer se korisnik može odlučiti koji SSD za određene namere.

Mnogi ljudi ne pogledaju kakvu garanciju ima Samsung za svoju EVO 850 seriju (modeli od 120 i 240gb)
: 5 Years Limited Warranty or 75TBW Limited Warranty
Tu je negde i intel i većina drugih proizvođača i modela. Međutim postoji i u toj jeftinijoj grupi jedan model koji ima ~350TBW i 2,75DWPD i to mi je trenutno kandidat.

Ne bi bilo zanimljivo da otkrivam koji je model u pitanju ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Aug 2015, 09:51


Samo da dopunim prethodni post,

Code: Select all

TBW = DWPD * Warranty * 365 * Capacity/1,024

Code: Select all

DWPD = TBW * 1024/(Capacity * Warranty * 365)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 01 Aug 2015, 09:56


Realno gledano,zemi proizvodjača koji daje najveću garanciju.5 godina je 5 godina.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Aug 2015, 10:42


@ceki77, već sam napisao vezano za garancije
stereo wrote:Mnogi ljudi ne pogledaju kakvu garanciju ima Samsung za svoju EVO 850 seriju (modeli od 120 i 240gb)
:5 Years Limited Warranty or75TBW Limited Warranty
realno ne znače mnogo.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests