Preporuka za SSD

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 07 Aug 2016, 12:25


TBW nije jedini parametar koji definiše dugotrajnost SSD-a, osim toga TBW nije ni apsolutna vrednost već teorijska. DSLR fotoaparati imaju sličan parametar, broj okidanja i za osnovne verzije to je cifra ~100 000 okidanja. To ne znači da će zavesica pući baš na 100 000 okidanja, može se to desiti i mnogo ranije a i mnogo kasnije.

Ista stvar je i kod SSD-a, TBW je samo vodilja kad bi se mogao očekivati prestanak rada ili veći pad performansi SSD-a.

Upravo zbog toga optimizacija je poželjna, ne i obavezna. Slackware-ov kernel config je dovoljno dobar za rad sa SSD-om a još kad se isključe debuging opcije, izbaci podrška za hardware koji nemam u laptopu, proverim parametre za filesystem, CPU i eventualno promenim tip kompresije/dekompresije, dobija se sistem koji već delom optimizovan i za SSD i za sam laptop.

U principu SSD je sad dugotrajan gotovo koliko i HDD tako da ostaje odluka od korisnika do korisnika, hoće li raditi optimizaciju :)

P.S.
Čitam sad opet šta sam napisao i konstatujem da sam nešto mnogo ozbiljan u poslednje vreme... :grin:

:beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 34
Joined: 01 Dec 2014, 13:36

Post Napisano: 08 Aug 2016, 15:49


Imam isti taj SSD evo skoro će godinu dana. Zadovoljan sam brzinom za ono gdje mi najviše treba, instalacija, podizanje sistema, nadogradnja. Elementary OS se najbrže instalirao (za 8 – 9 min), Slackware nekih 15 min (zavisi šta sam odabrao). Podizanje distri je trajalo od 8 sek dok za Slackware i pored parametra compact treba nešto duže.

Od svih okruženja, KDE Plasma je najsporija na SSD-u. Kad sam pogledao jedan stari video (počeci snimanja desktopa), gdje se Arch KDE 4 vrti na stari Seagate 5400 rpm-a dođe mi zlo.
Video

Pored brzine, prednost mi je tišina (zimi). Na taj SSD je stalno dual boot (Linux distre) i /home particija zajednička. U /etc/fstab samo dodam discard, noatime, nodiratime. Koristim ga kao običan disk i za sada nemam nikakvih zamjerki.
Image



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 08 Aug 2016, 16:25


A đe si bio do sada... :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 Aug 2016, 18:56


Nešto ne stižem pošteno ni da se poigram sa ssd-om ovih dana. Valjda će za vikend biti više vremena.

Elem, Slackware je instaliran. Okruženje je Mate, poslednje za koje je Willy uradio pakete. Kernel je custom 4.4.16.

Prethodni HDD je ostao u mašini na mesto DVD rezača. Za /tmp /var i /swap koristim particije sa starog hdd-a.

E sad šta reći o prvim utiscima. Nije da sam merio ali Slack se podiže za oko 1 minut i 16 sekundi brže, gomila aplikacija se startuje gotovo trenutno.
Još nisam stigao da se poigram sa nečim zahtevnijim mada mi je kompajliranje darktable-a i njegovih međuzavisnosti bilo jako brzo. Brzo se kompajliralo i sve ostalo što sam ubacio. Dok sam radio te neke osnovne instalacije /tmp je još bio na SSD-u.

Neka tema ikonica koju sam instalirao za wikend na starom hdd-u. trebalo je možda i preko 20 minuta da se sve iskopira i kompletira proces instalacije. Valjda ima neka ogromna količina malih fajlova pa dok se to prekopira... baš dugo traje. Na SSD-u je to trajalo oko 4~5 minuta.

To su neki prva iskustva sa HM75 čipsetom, I5-3210M, 2x2GB ddr3@1600mhz.

Nisam još sve sredio kako sam zamislio pa neću ništa posebno ni pisati o tome.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 21 Aug 2016, 19:48


Ostao sam dužan informacije o podešavanju sistema ali je na kraju ispalo da i nisam nešto posebno radio. Neki spisak šta sam odradio bi izgledao ovako:
  • kompajliranje kernela sa isključenim debug opcijama i izbačenom podrškom za hardware koji u laptopu nemam,
  • hard disk koji je bio jedini u laptopu je sada umesto dvd rezača,
  • iskoristio /swap /tmp i /var na hard disku umesto da se koristi isto to na ssd-u,
  • postavio swappiness na 1, da bi se što više koristio ram za keširanje.
Slackware je dosta dobar prema ssd-u pa nije bilo potrebe raditi ništa više osim ovoga.

Za prebacivanje hdd-a na mesto dvd-a iskorisito sam jeftinu fioku i to nikome neću preporučiti, ne fioku nego jeftinu fioku. Preporuka je ne štedeti na fioci :)

Deo podešavanja iz /etc/fstab, vezana za /swap, /root i /home particije:

Code: Select all

/dev/sdb2        swap             swap        defaults         0   0
/dev/sda1        /                ext4        defaults,noatime,nodiratime,discard         0   0
/dev/sda2        /home            ext4        defaults,noatime,nodiratime,discard         0   0
Montiranje hard diska i korišćenje /tmp i /var sa ssd-a na hard disk se odradi u /etc/rc.d/rc.local. U istom fajlu ide i podešavanje keširanja:

Code: Select all

echo 1 > /proc/sys/vm/swappiness

mount /dev/sdb4 /home/hdd
mount --bind /tmp /home/hdd/tmp
mount --bind /var /home/hdd/var
Sve je ovo podložno nekoj promeni koja može uslediti kad bude bilo potrebe da se menja. Radi ovo sad prilično brzo i nemam nikakve zamerke na rad. Okruženje u upotrebi je Mate a za svaki slučaj tu je Fluxbox (kao i proteklih nekoliko godina).

Sledeće je u planu nadogradnja ram-a na 2x8gb ddr3@1600mhz.

Sve u svemu ništa posebno a sasvim dovoljno :beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests